A Halálos iramban franchise 25 legnagyobb baromsága

Chuck Norris is beájulna

A Halálos iramban franchise 25 legnagyobb baromsága - Halálos iramban-filmek (főcímke)

A 2020-as év sok szempontból rendhagyó volt, számunkra különösen. Karantén, korlátozások, home office, bezáró mozik, elhalasztott filmek és játékok, felpörgő streaming és eszeveszett mennyiségű videojátékos megjelenés... hogy csak párat említsünk. Minden nehezítő körülmény ellenére mi igyekeztünk a legjobbat kihozni a helyzetből, hogy legyen mindig mit olvasni és nézni az IGN Hungary csatornáin, így 2020-ban is rengeteg hír, kritika, teszt, beszámoló, interjú, videó és cikk került fel az oldalunkra. Olyan sok, hogy egészen biztosan voltak olyan írások, amikről lemaradtatok, ezért úgy gondoltuk, hogy az év végéhez közeledve újra elővesszük minden egyes hónap legolvasottabb, legizgalmasabb vagy éppen a számunkra legfontosabb cikkét filmes és videojátékos fronton egyaránt, és naponta megosztunk ezekből egyet-egyet veletek, míg 2021-hez nem érünk. És most lássuk a legizgalmasabb június filmes cikket!

A cikk eredetileg 2020. június 5-én jelent meg.

A Halálos iramban-sorozat a Keanu Reeves- és Patrick Swayze-féle Holtpontot idéző autós akciófilmszériaként kezdte, aztán szépen a Mission: Impossible- és a James Bond-filmek tesójává vált, hogy a legutóbbi epizódokban már a sci-fi is beköszönjön. A mutatós verdákat páncélozott vagy szuperkocsik, sőt tankok, tengeralattjárók és hátra szerelhető rakéták váltották fel vagy egészítették ki, a sofőrök pedig betondzsungelek utcáinak zsarukat kijátszó vagányaiból kommandósok, bérgyilkosok és szuperkatonák ellenfeleivé váltak.

Szó mi szó, nem éppen valósághűségük miatt szeretjük ezeket a filmeket, hanem mert ha nem is túl magas a színvonaluk, de kikapcsolt aggyal abszolút élvezhetők látványos és hajmeresztő akciójeleneteik. Mi most mégis arra buzdítunk titeket, hogy tartsatok velünk, kapcsoljátok be az agyatokat, és gondolkodjunk el együtt az alább kiemelt 25 momentumon - ügyelve arra, hogy mindegyik részből kiemeljünk párat (érdemes is figyelni, hogy lesznek a széria merészségével egyenes arányban ezek is egyre elborultabbak).

Halálos iramú kritikáink!
Halálos iramban (The Fast and the Furious, 2001)
Halálosabb iramban (2 Fast 2 Furious, 2003)
Halálos iramban: Tokiói hajsza (The Fast and the Furious: Tokyo Drif, 2006)
Halálos iram (Fast & Furious, 2009)
Halálos iramban: Ötödik sebesség (Fast Five, 2011)
Halálos iramban 6. (Fast & Furious 6, 2013)
Halálos iramban 7. (Furious 7)
Halálos iramban 8. (Fast and Furious 8, 2017)
Halálos iramban: Hobbs & Shaw (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw, 2019)

Halálos iramban (2001) – Kövesd a zöld fényt!

Tök jó, hogy a csapatszellem nevében Dom és bandája is zöld fénnyel jelöli meg járgányait, de amikor kifejezetten a rejtőzködésé, illetve az inkognitó megőrzéséé lenne a főszerep, ez nem jön túl jól. Bár a forgatókönyvírók egyszerűen megoldják ezt a kérdést: nem vesznek tudomást a menő zöld világításról, amikor "lopakodásra" kerül a sor.

Halálos iramban (2001) – Minek a sisak?

Vince általában sisakot visel, amikor teherautóba ül, ám az utolsó megbízása alkalmával egy sörétes puskával farkasszemet nézve még le is veszi azt. Bátraké a szerencse?

Halálosabb iramban (2003) – Féktelenül és korlátlanul

Ezekben a filmekben nem szabad meglepődni azon, ha egy autó nagy sebességgel belecsapódik egy bebetonozott, masszív korlátba vagy sorompóba, és szinte egy karcolás nélkül megússza a járgány és a sofőr (ezesetben Brian) is.

Halálosabb iramban (2003) – Halálugrás

200 km/h-val nekiugrani egy éppen gyorsuló hajónak a partról, illetve a stégről? Hőseink megoldják ezt is, naná, hogy szinte egy karcolás nélkül megoldva azt, közben pedig még a rosszfiúk is valamilyen módon kámforrá válnak. Így kell ezt!

Halálos iramban: Tokiói hajsza (2006) – Japánban Google Fordító nélkül

Sean egyáltalán nem beszél japánul, mégis egy olyan iskolába kerül, ahol csak japán nyelven folyik az oktatás. Persze jobb ma egy japán iskola, ahol egy kukkot sem értünk, mint holnap a börtön vagy a javítónevelő, nemde?

Halálos iramban: Tokiói hajsza (2006) – Ezek nem okos telefonok!

A 2000-es években hol voltak még az okostelefonok, amelyeken nemhogy 4K-ban, de még 720p-ben sem nagyon nézhettünk videókat? A Tokiói hajsza szereplőinek azonban ez nem akadály: a 2000-es évek közepén kihajtható mobiltelefonjukon valós időben követik a versenyt. Abban az időben, amikor egy mai szemmel nem túl jó minőségű fotót is 5–10 perc alatt sikerült MMS-ben átküldeni ismerősünknek. Jó-jó, Japánban a mobilkultúra is legalább egy évtizeddel előrébb járt, de akkor is van még egy, ennél triviálisabb probléma is a jelenettel: nem úgy néz ki a pálya, mint amit teleszórtak profi kamerákkal.

Halálos iram (2009) – Dom valójában Dr. Manhattan a Watchmenből!

Hogyan lehetséges az, hogy ebben a jelenetben a tartály pont úgy pördül meg, hogy Dom át tudjon suhanni alatta, és nem trancsírozza szét hősünket? Az egyik lehetséges válasz a jó öreg forgatókönyvírói fogás, a "plot armor". A másik pedig az, hogy Dom az új Dr. Manhattan a Watchmenből, aki ugye képes egyszerre több idősíkban jelen lenni. Így könnyű!

Halálos iram (2009) – A vajszívű FBI

Mindazok után, hogy Brian elengedett egy zseniális bűnözőt, illetve maga is alaposan belekeveredett az alvilági ügyletekbe, sőt még a rendőrség is üldözőbe vette, továbbra is az FBI-nál dolgozik. Fura. Ahogy az is fura, hogy az utasítás szerint, ha Brian osztaga nem ér el komoly eredményeket, akkor egyszerűen megszüntetik a Braga-nyomozást, mert túl veszélyes, mivel az összes ügynök meghalt, akit ebben az ügyben bevetésre küldtek. Szóval amennyiben valaki megöl egy bizonyos mennyiségű FBI-ügynököt, akkor szabadon távozhat? Elég furcsán működik ez a Szövetségi Nyomozó Iroda, annyi szent!

Halálos iramban: Ötödik sebesség (2011) – A vonat nem vár

A film egyik emlékezetes jelenetében a banda egy vonatot igyekszik elérni a maga módján: természetesen irreálisan nagy sebességgel száguldó terepjáró monstrumokkal. Az senkit sem zavar, hogy a szerelvényre szó szerint felugratnak, bezúzzák a falát, amelynek hatására a vonat csak meginog. Pedig ha egy ekkora monstrum belerombol egy vonatba a valóságban, akkor nemcsak a járgány, de a vonat sem ússza meg: minimum kisiklik. Hőseinknek persze semmi baja, és utána még egy halálugrást is végrehajtanak.

Halálos iramban: Ötödik sebesség (2011) – Lassítsanak a gyengék!

Vin Diesel és Paul Walker még Chuck Norrist is legyőzték volna fénykorukban, legalábbis erről tanúskodik a vonatos jelenet folytatása, amelyben Dom mit sem törődik azzal, hogy egy szakadék áll előttük. Épp, hogy csak fel nem kiált, hogy "P*csába az egésszel!", gázt ad, és utánuk a vízözön. Vagy inkább előttük a mélység, a víz és a rosszfiúk, akik várnak rájuk.

Halálos iramban: Ötödik sebesség (2011) – A Szikla keményebb a betonnál

A Halálos iramban ötödik részében debütált Vin Diesel karakterének méltó riválisa, Luke Hobbs, akit a másik tesztoszteronbomba, a Szikla (Dwayne Johnson) keltett életre. És a Szikla Hobbsként is hű maradt pankrátornevéhez, mert szó szerint olyan kemény autószörnyetegében, hogy még a betonfalat is átviszi a film betörési–rablási jelentében. Hogy ezzel utat csináljon a hatalmas széfnek, amelyet két kocsival vontatnak ki hőseink, nyakukban egy szinte a semmiből előbukkant rendőrsereggel. A széf persze akkora, mint egy teherautó, és tele van cuccal, de úgy hasít az aszfalton, mint kés a vajon. Ráadásul akkora a kilengése, hogy az csoda, hogy járókelőket nem sodorta magával. Na, jó, tudjuk, hogy a Halálos iramban világában olyan zavaró tényezők mint a járókelők, alig fordulnak elő. Vagy legalábbis egy láthatatlan energiapajzs védi őket. Persze ez egy kifejezetten konszolidált jelenet ahhoz képest, ami a folytatásokban vár ránk.

Halálos iramban 6. (2013) – Forma–1-es bulldózer

Mindjárt itt is van Owen Shaw roppant kreatív járgánya, ami egy Mad Max-filmbe vagy elborult GTA-játékba is beillene. Kinézetre egy Forma–1-es kocsinak is tűnhet, ám a filmben látottak alapján ereje egy bulldózeréhez hasonlítható, és képes felborítani más járgányokat is. Kérdés persze, hogy melyik bolygó fizikai törvényei érvényesek rá, mert egy ilyen masszív kocsi a Föld gravitációja mellett biztosan nem hasítana úgy, ahogy a filmben láttuk. Ráadásul egy Forma–1-es kocsival nem biztos, hogy a legszerencsésebb modern betyárt játszani, hiszen a kerekei egészen könnyen kilőhetők.

Ki az a Hamilton?! Egy lúzer?

Halálos iramban 6. (2013) – Teherautóból tank

Teljesen átlagos jelenet egy Halálos iramban-filmben: az egyik üldözés során egy teherautó a célpont, ami hi-tech cuccokat szállít, és maga is hi-tech, azaz képes "tankká alakulni". Vagy hát egy tank tör elő belőle, ami nem kis sebességgel száguld, és lő szét mindent az autópályán. Mint később kiderül, Shaw-nak azért volt szüksége a monstrumra, hogy hozzájusson egy benne szállított chiphez. Kérdés persze, hogy a katonaság miért így álcázza, és szállítja a chipet, és miért nem mondjuk fű alatt, kevésbé látványos formában, esetleg egy… biciklis futárral?

Halálos iramban 6. (2013) – Kapd el, mard el!

Az ominózus tankos jelenetet megkoronázza az akció, amelyben Dom már szuperhős módjára repül, hogy elkapja a megpördült tankról leugró Lettyt, majd egy szélvédőnek csapódva landol, természetesen gerinctörés nélkül. Nem mellesleg a tankot egy kábellel hozzá csatlakoztatott sportkocsi híd lábába akadt roncsa borítja fel. Nincs mese, Vin Diesel hőse keményebb, mint az acél, a csapat sportkocsijai pedig súlyosabb verdák, mint a tankok.

Halálos iramban 6. (2013) – A repülő is szárazföldi jármű

Ha azt hittük, a tankos akciót nem lehet már tovább fokozni, akkor tévedtünk, mert a filmben van egy epikus repülős-üldözős jelenet is, amelyben egy hatalmas vasmadárral kell tartani a halálos iramot. A majdnem negyedórás jelenet során bár a gép pilótái megkísérlik a felszállást a világ messze leghosszabb felszállópályáján, ez nem sikerül nekik, igaz hőseink hathatós közreműködésének köszönhetően. Mindenesetre elég hosszú a folyamat ahhoz képest, hogy egy repülőről van szó. Sebaj, megesik ez más akciófilmekben is!

Halálos iramban 7. (2015) – Ejtőernyős autók

Kész csoda, hogy a sorozat nem ment még át Knight Riderbe, de azért szépen közelít hozzá. Ennek a közeledésnek egyik fontos állomása volt a 7. rész, amelyben hőseink szinte ott folytatják, ahol abba sem hagyták. Egy repülőgépből ugratnak ki autókkal, és szokás szerint nemhogy nem csapódnak bele a földbe fejjel lefelé, de még úgy is sikerül megpördülniük kocsival a levegőben, hogy ki tudják nyitni ejtőernyőiket. Hab a tortán, hogy pontosan ott landolnak, ahová szerettek volna: az országúton. Vin Diesel földet ér, és mintha csak a sarki boltba indult volna tejért, fel is kapcsol a következő fokozatba.

Halálos iramban 7. (2015) – Buszfutás a szakadék szélén

A busz egy hegyes-völgyes vidéken, egy szerpentinen felborul, és elkezd a szakadék felé csúszni. Biztos halál? Ha egy Halálos iramban-filmben vagy, akkor semmi ok az aggodalomra, mert mint tudjuk, a fizika törvényei ebben a világban nem úgy működnek, ahogy a miénkben. Brian dacolva a gravitációval simán kimászik a szakadék felőli ablakon, felkapaszkodik a buszra, felfut az oldalán, miközben az egyre határozottabban a mély felé orientálódik, és amikor kicsúszik alóla, bemutatja, hogy Vin Diesel karakteréhez hasonlóan ő is tud repülni.

Halálos iramban 8. (2017) – Egy jól felszerelt diplomata

Veszélyes és kiszámíthatatlan terep a diplomácia, na de ennyire? A filmben feltűnő orosz diplomáciai küldöttség egyik spéci autója, mint kiderül, egy nem kicsit durva golyószóróval van felszerelve. Amelyet persze a nyílt utcán kell bevetni. Érdekes értelmezése a diplomáciai mentelmi jognak. De hát ismerjük az "In Soviet Russia" mémeket, nem igaz?

Halálos iramban 8. (2017) – Rocketeer visszatér

A sorozat eddig taglalt epizódjaiban volt már vonatromboló terepjáró, autókat öklelő Forma–1-es bulldózer és teherautóból előtörő szupertank, úgyhogy miért ne lépnénk szintet? A 8. részben feltűnnek a hátra erősíthető rakéták, vagyis a jetpackek. Talán durva lett volna repülő autókkal sokkolni a rajongókat, úgyhogy az alkotók megmaradtak ennél a felettébb konzervatív ötletnél. Ezzel már végképp átléptünk a sci-fibe.

Halálos iramban 8. (2017) – Babaharc

John Woo Fegyverek istene című akciófilm-klasszikusának nagy kórházi leszámolása óta tudjuk, hogy egy bébivel küzdeni menő. Vagy inkább ciki? Főleg, ha le is pisil. Jason Statham Deckard Shaw-jának erre nincs is szüksége, mert nem kap lángra, mint a Fegyverek istene hőse. Viszont megmutatja, hogyan kell zsonglőrködni egy kisbabával, miközben csupa rosszarc ront rá a már említett jetpackes attrakciója után a repülőgépen.

Halálos iramban 8. (2017) – Szikla a torpedó ellen

Mondtuk már, hogy a Szikla Hobbsa elképesztően kemény? Hát mondjuk még egyszer! Az ominózus jelenetben, amelyben a jégen zajlik a nagy autós üldözés, a csapatra egy tengeralattjáróból torpedókat lőnek ki. Az egyik Hobbs járgánya mellé sodródik, és mit is tenne ilyenkor az ember, mint hogy kihajol a kocsiból, egy kicsit megsimizi a robbanótöltet "buksiját", majd elegánsan arrébb löki, nemde? Külön pikantériája a dolognak, hogy Szikla hőse az igen nagy sebességgel száguldó autóval együtt, korcsolya nélkül suhan a jégen. Chuck Norris tényleg elbújhat!

Halálos iramban 8. (2017) – Felszarvazva

Nos, ez a kép magáért beszél, úgyhogy nem is fűzünk hozzá semmi többet! Kérem, kapcsolja ki!

Halálos iramban: Hobbs & Shaw (2019) – Vasember és Cyborg gonosz rokona

Az egymással folyton civakodó két nagy ló(erő)kötő főszereplésével készült spinoff már rögtön az elején tisztázza, hogy ez az epizód nemcsak elrugaszkodik a valóságtól, nemcsak a sci-fi irányába nyit, de a szuperhősfilm műfajával is kacérkodik. Az Idris Elba által játszott antagonista, Brixton Lore egy olyan tökéletes katona, akinek nemcsak golyóálló páncélja, még a Sziklánál is keményebb ökle és Batman kétkerekűjét megszégyenítő, önvezető motorja van, hanem egy szemébe / agyába épített mikroszámítógép segítségével pontosan ki tudja számítani az ütések és lövések irányát és erejét. Hogy minden lövedék és ökölcsapás elől ki tudjon térni, még lassított felvételben is látja a valóságot. Csak győzze leolvasni a sok statisztikai adatot, amit a gép kiír számára!

Halálos iramban: Hobbs & Shaw (2019) – Acélizom, tejet iszom

A Szikla ebben az epizódban újfent bebizonyítja, hogy acélizma van. Amikor Brixton és csapata megtámadják a CIA londoni bázisát, és elrabolják Deckard tesóját, Hattie-t, Hobbs természetesen utánuk ered. A probléma az, hogy több emelet magasan vannak, és míg a támadók megfelelő védőfelszerelést viselnek, addig hősünkön csak egy rövidujjú póló van. Ennek ellenére lecsúszik ő is a masszív huzalon, majd elengedi a kötelet, és kb. 10–20 métert zuhan, hogy az egyik rosszfiú nyakában landoljon. Ezt megismétli egy másikkal is, hogy lássuk: nem véletlenül sikerült az első mutatvány. Azért senki se csinálja utána, mert lehet, hogy a tenyerén és az alkarján nem marad hús és bőr!

Halálos iramban: Hobbs & Shaw (2019) – A Transformers beköszön

Amikor ennek a listának az ötlete felmerült, arra gondoltunk, mennyi hasonlóság van a Transformers-filmek és a Halálos iramban-sorozat epizódjai között. A Hobbs & Shaw-ban majdnem szó szerint is, mert az egyik ominózus motoros üldözési jelenetben kiderül, hogy Brixtonnak nemcsak a teste különleges, hanem a mocija is. Amikor egy kamion gördül hőseink elé, ők már rutinból átcsúsznak kocsijukkal a tréler alatt egy karcolás nélkül, átlagos motorral azonba ez nehéz művelet lenne. Nem így Brixtonéval, ami a Transformers-filmek robotjárgányaihoz hasonlóan több ponton hajlítható, átalakítható, így súlypontjai is áthelyezhetők. Ilyen módon Brixton nem egy, de egyenesen két kamion alatt is átsiklik, majd később még egy busz oldalával is megpróbálkozik, miután hőseink felöklelik. Ám ezt már az ő csodamotorja sem bírja ki.

+1: Kb. az egész Halálos iramban-franchise – Az övek

A KRESZ-oktatáson az egyik első dolog, amit megtanulunk, hogy be kell kapcsolni azokat a fránya biztonsági öveket, hiába vágja szét a nyakunkat, vagy szorítja a pocakot. Persze a tökös nagyvárosi aszfaltbetyároknak ilyenekre nem nagyon van szüksége. Legalábbis a Halálos iramban-filmek gyakran jótékonyan megfeledkeznek a biztonsági övekről. Végülis azok után, hogy egyes epizódokban a szereplők puszta kézzel térítenek el torpedókat, mit számít egy kis kormány- vagy szélvédő-fejelés?

 

Mi ezeket tartjuk a Halálos iramban-sorozat legnagyobb őrültségeinek. De még jócskán előfordultak ezekhez hasonlók a franchise 20 éve alatt, és biztosak vagyunk benne, hogy ti is tudtok idézni nem is egyet. Szóval ne fogjátok vissza magatokat!

A cikk az amerikai IGN galériája alapján készült.

További cikkek a témában
Kommentek