szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az első F1-es autók napra pontosan 70 évvel ezelőtt rajtoltak el először az első silverstone-i futamon.

1950. május 13-án rendezték meg az első Forma–1-es versenyt, a silverstone-i nagydíjat. Az autóversenyzés mai napon hetvenedik születésnapját ünneplő királykategóriájában az Alfa Romeót vezető Giuseppe Farina nyerte meg a 21 versenyzőt felvonultató első futamot.

Alfa Romeo

A 70 körös és mintegy 325 kilométeres első F1 versenyt 2 óra 13 perc alatt teljesítette az olasz pilóta, aki mögött két másik alfás, az olasz Luigi Fagioli és a brit Reg Parnell ért célba másodikként, illetve harmadikként. Az elsőként sikert aratott Alfa Romeo Tipo 158 soros 8 hengeres 1,5 literes kompresszoros motorja mintegy 350 lóerős teljesítményt adott le.

Alfa Romeo

A 4,5 literes szívómotoros, illetve 1,5 literes kompresszoros erőforrású autókat felvonultató első F1-világbajnokság mindössze 7 futamból állt, és az évad végén, szeptember elején az első futamgyőztes Farina lett a világbajnok, aki 3 ponttal előzte meg a későbbi ötszörös világbajnok argentín Juan Manuel Fangiót.

70 év alatt a legtöbb világbajnokságot a német Michael Schumacher nyerte, aki hétszer diadalmaskodott a száguldó cirkuszban. Őt a hatszoros bajnok brit Lewis Hamilton és a már említett Juan Manuel Fangio követi a sorban.

A legtöbb futamot Michael Schumacher nyerte, aki 308 futamából 91-en ért át elsőként a célvonalon. Lewis Hamilton a 250 versenyéből 84-et nyert meg, az idén év végén a Ferraritól távozó német Sebastian Vettel pedig 241 futamból 53-at húzott be.

A legtöbb versenyen, 326 futamon a brazil Rubens Barrichello nevezett, akit a még mindig aktív finn Kimi Räikkönen (315 futam) és a közelmúltban visszavonult spanyol Fernando Alonso (314 futam) követ a sorban.

A Forma–1 2020-as évada a koronavírus-járvány miatt mind a mai napig nem kezdődött el. Az idei F1-es autók várhatóan júliusban, a zárt kapus osztrák nagydíjon állhatnak fel először a rajtrácsra.

Ha érdeklik a Forma-1 hírei, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.