családon belüli erőszak;

2020-04-03 10:30:00

Tombol a családon belüli erőszak a világban

Az országok harmada kijárási korlátozás alatt áll – ez pedig a családon belüli erőszak felerősödéséhez vezetett. Egy magyar kezdeményezés életmentő információkkal segítene az áldozatoknak.

A családon belül erőszak számának növekedése az egész világon megfigyelhető ott, ahol korlátozzák az emberek szabad mozgását. Egy volt kínai rendőrtiszt szerint háromszorosára emelkedett a rendőrségen bejelentett esetek száma. Adriana Mello brazil aktivista szerint az országban 40-50 százalékkal emelkedett az esetek száma, Katalóniában 20 százalékos emelkedésről számoltak be, Cipruson pedig 30 százalékkal hívták többen a segélyvonalat, mint általában - írja a qubit.hu.

Franciaországban egy hét alatt harmadával nőtt (Párizsban 36, Franciaország többi részén 32 százalékkal) az erőszakos cselekmények száma. A kormány a bántalmazottak számára 20 ezer (nyilván most üresen álló) hotelszobát foglalt le az áldozatok számára, ezen kívül 1,1 millió euró azonnali támogatást nyújt a megelőzésére, az áldozatok segítésére szakosodott szervezeteknek. A kormány spanyol mintára már megteremtette annak lehetőségét, hogy ha egy bántalmazott a patikában bemondja, hogy „19-es maszkot kérek”, akkor ebből a patikusok azonnal tudni fogják, hogy riasztani kell a rendőröket, mert egy áldozat áll előttük.

Katie Ray-Jones, az amerikai National Domestic Violence Hotline civil szervezet elnök-vezérigazgatója szerint az erőszak emelkedésében semmi meglepő nincsen: a 2008-as gazdasági válság idején is megemelkedett a bántalmazások száma a munka nélkül maradt népesség körében, akkor viszont még volt menekülési útvonal, a problémás családok nem voltak karanténban. A stressz egyébként is növeli az erőszak kockázatát, ebből pedig a pandémia idején még azoknak is jut elég, akik nem bántalmaznak senkit, és őket sem bántalmazzák. 

Nőhet a kapcsolati erőszak áldozatainak száma a koronavírus-járvány idején, mert az otthoni összezártság miatt több feszültség keletkezhet az emberek között - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a Kossuth rádió reggeli műsorában. Hozzátette a szükséges szabályok betartásával továbbra is működnek a titkos menedékházak, a krízisközpontok és a félutas házak, valamint a nap 24 órájában ingyenesen hívható +36/80/205-520-as telefonszám. Az államtitkár felhívta a figyelmet, hogy a kapcsolati erőszak nem magánügy, ezért fontos, hogy mindenki jelezze, ha ismer olyat, aki áldozattá válhat.