szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Holland Királyi Meteorológiai Intézet szakemberei az Európai Űrügynökség (ESA) műholdas adatait elemezték, majd tették azokat térképre, hogy kiderüljön, 2019 márciusához képest mennyivel csökkent a légszennyezettség Európában. Az eredmény azt mutatja: sokkal.

Minden rendben lesz
Annyi baljós hír van manapság, hogy mindenki vár valami jobbra, biztatóra. Így vagyunk ezzel mi is: nem dobja fel sem a home office-ban, sem a szerkesztőségben ülő újságírót a helyzet, amikor jóformán csak bajokról szóló információkat kap. Pedig van azért olyan is, aminek örülni lehet, ami megnevettet, vannak remek kezdeményezések, példaértékű kiállások. Ezeket gyűjtjük ebben a cikksorozatban.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány miatt rengetegen kényszerültek (önkéntes) karanténba egész Európában, ennek azonban a járvány megfékezése mellett van egy másik pozitív hatása is: jelentős mértékben csökkent a légszennyezettség a kontinens felett. Az Európai Űrügynökség Sentinel-5P műholdja által összegyűjtött adatok alapján visszaesett a nitrogén-dioxid légköri koncentrációja, ami elsősorban az autós forgalom (drasztikus) visszaesésének köszönhető.

Az ESA korábban már Olaszország és Spanyolország kapcsán is olyan adatokat közölt, amelyek erre a tendenciára szolgáltatnak bizonyítékot, a legfrissebb mérési adatok pedig megerősítették, valóban kevesebb nitrogén-dioxid van a levegőben. Sőt, a korábbi mérések mellett már a franciáknál is kimutatható a változás – a képek jobb felső sarkából pedig már a német levegő tisztulásának mértékét is leleshetjük. A térképeket az Európai Űrügynökség adatai alapján a Holland Királyi Meteorológiai Intézet (KNMI) készítette.

Európai Űrügynökség
Európai Űrügynökség

A szakemberek mindhárom fentebb említett országnál megmutatták az előtte-utána állapotot. Az "előtte" a 2019 márciusának átlagos kibocsátását mutatja, míg az "utána" adatokon a 2020. március 14-25. közötti időszak látható.

Európai Űrügynökség

Henk Eskes, a KNMI tudósa szerint azért kell egy 10 napos sávból összegyűjteni az adatokat, mert a nitrogén-dioxid szintjét az időjárás (például a szélirány) is befolyásolja, így a napi adatok nem lennének megbízhatóak – írja a BBC. A térképről egyébként az is kiderül, hogy Franciaország, Olaszország és Spanyolország mellett például Portugáliában is jelentősen javult a levegő minősége.

Európai Űrügynökség
Európai Űrügynökség

Az első ilyen adatok egyébként a vírus kiindulópontjának számító Kínából érkeztek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.