Aki kétszer is elszámolt végtelenig: A Chuck Norris-portré

81 éves a pörgőrúgás atyja

Aki kétszer is elszámolt végtelenig: A Chuck Norris-portré

Cikkünk eredetileg 2020. március 10-én jelent meg.


Kereken nyolc évtizede és egy éve történt, hogy Chuck Norris úgy döntött, hogy megszületik és leél egy nem mindennapi életet, melyhez hasonlóról mi, földi halandók még álmodni sem merünk. E jeles alkalomból arra merészkedtünk, hogy elmeséljük nektek, hogyan is töltötte ezt a szerény emberöltőnyi időt porhüvelyében ez a sportoló- és színészlegenda. A jó ügy érdekében még néhány Chuck Norris-tényt is előástunk a múltból: csak aztán nehogy oda küldjön vissza minket ez a nagyszerű ember!

Chuck Norris egyszer a suliban azt a feladatot kapta, hogy írjon esszét a bátorságról. A papírra csupán a nevét írta fel, és csillagos ötöst kapott.

Norrisnak hányattatott gyerekkor jutott: cseroki származású, világháborús veterán édesapja alkoholista volt, de miután 1950-ben elvált a feleségétől, hősünk és annak két öccse életéből is kiszállt, akiknek így elég hamar fel kellett nőniük. A kis Carlos Ray (mert ez a valódi neve) félénk volt, és legjobb jóindulattal is csak átlagos tanulónak mondható. Osztálytársai indián származása miatt csúfolták, és ezért legszívesebben mindet megverte volna. Valószínűleg ez is közrejátszott abban, hogy 18 évesen már csatlakozott is a katonasághoz, ahol később a becenevét is kapta. De persze csak az után, hogy feleségül vette középsulis szerelmét, az akkor még csak 17 éves Dianne Holecheket, akivel egyébként 30 évig éltek együtt.

Chuck Norris és első felesége, Dianne Holechek

Chuck Norris vércsoportja AK-47.

Nem sokkal az esküvő után Norris már Dél-Koreában állomásozott az Osan légibázison, majd később az USA területén, San Antonióban is szolgált a katonai rendfenntartó erőknél, és úgy tervezte, hogy hazatérvén a szolgálatból rendőrnek áll. Ez a terve inspirálta abban is, hogy megtanuljon karatézni, melyre Dél-Koreában a karatén alapuló tangszudo elsajátítása révén volt is bőven lehetősége. Belekóstolt a tékvandóba, a brazil dzsudzsicuba és a Shito-Ryu karatéba is, és saját harci stílusirányzatot is létrehozott Chun Kuk Do néven. Végül aztán annyira beleszeretett a küzdősportokba, hogy a leszerelés után jó darabig csak ezzel foglalkozott…

 

Chuck Norris pörgőrúgása az atomot is kettéhasítja.

Pedig saját állítása szerint gyerekkorában egyáltalán nem volt kiemelkedő a sportokban, sőt, úgy igazából semmiben sem. De a karate mégis annyira bejött neki, hogy az USA-ban egy egész láncot nyitott karateiskolákból, ahol több hollywoodi sztár is megfordult az évek során, mint pl. a Csupasz pisztoly-filmekből ismert Priscilla Presley, vagy a kor egyik legmenőbb színésze, Steve McQueen is. McQueen a fiával közösen járt Chuckhoz, és azt is ő tanácsolta neki, hogy vegyen színészleckéket, mivel olyan fickónak találta, aki a mozivásznon is jól mutatna.

Az utolsó árny, amit látsz

Chuck Norris naplóját Guiness rekordok könyvének hívják.

Ekkor egyébként már javában a 60-as évek végén jártunk, Norris pedig a karatesulik egyengetése mellett sportolói karrierjét is csúcsra járatta. Az évtized második felétől kezdve mindenféle harcművészeti versenyen részt vett, és ritka alkalomnak számított, ha valaki legyőzte őt. 1968-ban veszített utoljára, és az is csak a 10. alkalom volt, ami egy ilyen kemény sportolói karrier esetében elképesztő teljesítmény. Az év végén meg is szerezte első profi középsúlyú karatebajnoki címét, melyet zsinórban hat éven át meg is tartott. Az össz-amerikai karatebajnokságon könnyű- és nehézsúlyban sem talált legyőzőre, hamarosan pedig nemzetközi bajnok lett, akit a Black Belt magazin az év harcosának választott.

A filmtörténelem legdrágább trükkje az volt, amikor Bruce Lee legyőzte Chuck Norrist.

Ekkoriban találkozott először a legendás Bruce Lee-vel, aki rögtön fel is figyelt erre a jó kiállású fickóra. Hamar barátságot kötöttek, Lee pedig pár évvel később meg is invitálta első komolyabb filmszerepére, A sárkány útjára, ahol a hongkongi akciósztár ellenlábasát alakította. "Olyan verekedés lesz, amire mindenki emlékezni fog. Mint két ókori gladiátor, úgy esünk egymásnak" – vázolta fel terveit Lee Norrisnak, aki hanyagul csak ennyit kérdezett vissza: "És ki fog nyerni, Bruce?". Természetesen Lee volt a film főhőse, így a győzelem is az övé volt; Ráadásul Lee nemcsak legyőzni akarta az épp regnáló karate-világbajnokot, hanem el is akarta pusztítani. Persze csak jelképesen, a filmvásznon…

Chuck Norris belemászik a fejedbe. Meg a mellkasodba is.

Chuck, ahogy azt már említettük, Steve McQueen tanácsára elkezdett színészleckéket venni az MGM-nél, és szépen lassan beindította színészkarrierjét. Néhány rosszfiú eljátszása után 1977-ben megkapta első főszerepét is az Országúti bunyósban, ami ha a kritikusokat nem is nyűgözte le, alacsony költségvetésének hála elég szép pénzügyi siker lett, szóval kitárultak előtte az ajtók. Következő filmje A jó fiúk feketében járnak című thriller volt, amit egy forgalmazó sem volt hajlandó bemutatni, ezért Norris és producertársai egy akkoriban népszerű megoldáshoz folyamodtak: kibéreltek mozikat, és így vetítették a filmet, amiért így az összes jegybevételt zsebre tehették. Miután ezzel a módszerrel 1 millió dollárból 18-at csináltak, egyértelművé vált: Norrist kajálja a nép.

Chuck Norris sosem zuhanyozik, csak vérfürdőket vesz.

Színészkarrierje beindult, és a 80-as években ki is teljesedett akciósztárként. Szinte valamennyi filmje pénzügyi siker lett, A jó fiúk feketében járnak után következő Egyszemélyes hadsereg ugyanazzal a mozikibérlős módszerrel 20 millió dollárt fialt, így hamarosan a stúdiók is rájöttek, hogy érdemes Chuckkal forgatni. '83-ban a Magányos farkassal már nemcsak pénzügyi, hanem kritikai sikereket is elért a filmben David Carradine rosszfiújával szembeszálló akciósztár. A világhírű kritikus, Roger Ebert is úgy nyilatkozott, érdemes lenne J.J. McQuade történetét folytatni, de erre végül soha nem került sor. Illetve mégis: ez a karakter szolgált inspirációul Walkerhez, a texasi kopóhoz, mely a 90-es évek egyik legnépszerűbb sorozata volt, természetesen szintén Chuck Norris főszereplésével.

Texasban azóta 100%-kal visszaesett a bűnözés

Egyszer megharapta egy királykobra. Ötnapnyi szenvedés után végül kimúlt szegény állat.

Igazán nagy sztárrá 1984-ben, a vietnami háború után még mindig működő délkelet-ázsiai fogolytáborokról szóló Ütközetben eltűntnek hála vált, amellyel egy évvel még a hasonló témában utazó Rambo 2-t is megelőzték Chuckék. A sikernek hála a forgalmazó Cannon Films egy sok filmre szóló szerződést kötött Norrisszal, aminek köszönhetően folyamatosan volt munkája a 80-as években. Többek között az Ütközetben eltűnt is kapott egy előzményt és egy folytatást is. 1986-ban már igazi sztárparádé közepette forgatta a Delta kommandót, olyan színészek oldalán, mint Lee Marvin, Martin Balsam és George Kennedy. A 90-es évek elején aztán átpártolt a tévéhez a már említett Walker, a texasi kopóval, és már csak pár kisebb, mérsékelt sikerű filmben szerepelt. Az új évezredben pedig szinte már csak cameózott: saját magát alakította a Kidobós - Sok flúg disznót győzben a játék egyik zsűritagjaként, és persze ő is szerepet kapott A feláldozhatók-franchise-ban, méghozzá annak második részében, ahol a fentebb olvasható kobrás viccet is elsütik Sylvester Stallone javaslatára (magát a viccet egyébként Norris második felesége, Gena O'Kelly választotta).

Chuck Norris írógépen is tudja használni a másolás+beillesztés funkciót.

Senki se higgye azonban azt, hogy Norris idejekorán nyugdíjazta magát, és elengedte a karrierjét. Egyrészt a Walker, a texasi kopónak hála lényegében folyamatosan volt munkája, ezen felül pedig színészi és sportemberi kvalitásai mellett máshol is megcsillogtatta a tudását. Élete során eddig kilenc könyvet írt, melyek közül az életrajzi ihletésű A belső titkos erő című bestsellerré vált, rá 20 évre pedig a Feketeöves hazafiság is hasonló sikereket ért el. Önéletrajzi könyvein kívül a sportról és az életfilozófiájáról is jelentek meg írásai, sőt, még western ponyvákat is írt. Ó, és persze ő maga is megjelentetett egy válogatást a kedvenc Chuck Norris-vicceiből…

Modern kori Biblia

Jézus tud a vízen járni, Chuck Norris pedig tud a szárazföldön úszni.

Norris felnőtt korában vált hívő emberré: második felesége baptista, és mindketten komoly szerepet játszanak az egyházuk életében. Pár éve a magyarországi Baptista Szeretetszolgálat meghívására hazánkba is ellátogattak karácsony tájékán, hogy az adománygyűjtés promózásával támogassák a rászoruló gyerekeket. Konzervatív nézetei miatt a 80-as években ugyan még nem tekintette magát párttagnak, és csak egy-egy republikánus vezető (pl. Ronald Reagan) mellett állt ki, de manapság már elkötelezett híve a világnak Donald Trumpot is adó Republikánus Pártnak. Ellenzi az egyneműek házasságát, és támogatja a lakossági lőfegyverhasználatot: 2019-ben a Glock reklámarca lett. Emellett viszont nagy gondot fordít a hátrányos helyzetű és nehéz sorsú gyerekek megsegítésére. 1990-ben alapította meg a Kickstart Kids nevű szervezetét, ami a küzdősport segítségével próbálja felkarolni a rászoruló fiatalokat. Emellett pedig számos gyerekek megsegítésére létrehozott szervezetet támogat pénzzel mind a mai napig.

Chuck Norris már kétszer is meghalt, de a Halál még nem mert eljönni érte.

Chuck Norris eddigi 81 életéve során nem semmi karriert csinált magának mind a filmvásznon, mind a sportéletben. Humanitárius ténykedéséért nem lehetünk eléggé hálásak, úgyhogy további boldog éveket kívánunk neki, feleségének, öt gyermekének, és tizenhárom unokájának!


Nektek mi a kedvenc filmetek a 80-as évek egyik legnagyobb akciósztárjától? Kommenteljetek bátran!

Kommentek