A közösség erősebb a törvénynél
GundelTakácsGábor 2020. február 22.

A közösség erősebb a törvénynél

A rasszizmus a sportban – leginkább a labdarúgásban – továbbra is jelen van. De most történt valami váratlan.

rassz.jpg

Ugyanazon a hétvégén két mérkőzésen is hasonló jelentsor játszódott le, ám teljesen más kimenetellel.

A Vitória Guimaraes a Porto csapatát fogadta a portugál bajnokságban. A Porto csatára, a Mali válogatott erőssége, Moussa Marega, akit már addig is többször rasszista bekiabálásokkal hergeltek, a 60. percben megszerezte a vezetést. Marega elkövette azt a hibát, hogy a gólöröme közben a bőrszínét mutogatta a hazai szurkolóknak. A játékost ezért több székkel is megpróbálták megdobni és újabb rasszista szitokáradat zúdult rá. A bíró nem szakította félbe a meccset - sőt sárga lapot adott a játékosnak. Az egyre erősödő rasszista megnyilvánulásokat a 70. percben elégelte meg Marega, és jelezte az edzőjének, hogy cserélje le. A csapatársai nem álltak a játékos mellé, egyikőjük még mutatta is, hogy Marega meghülyült, aztán lökdösni és cibálni kezdték. Megpróbálták mindenáron a pályán tartani, még edzője is megállította az oldalvonal mellett, hogy visszaküldje a pályára. Végül kénytelenek voltak belátni, hogy Marega valóban nem fogja folytatni.

A Porto edzője a meccs után nem is akarta értékelni magát a mérkőzést, mert szerinte a győzelem és az eredmény lényegtelen, ha közben ilyenek történnek. Mint mondta, Maregát a bemelegítéstől kezdve folyamatosan inzultálták. „Egy család vagyunk, nemzetiségtől, bőrszíntől, súlytól, hajszíntől függetlenül. Család vagyunk, emberek vagyunk. Ami itt történt, az szégyenletes”.

A Porto egy twitter-posztban szintén kiállt a játékos mellett. Ugyanakkor ez már a sokadik eset, amikor egy játékos rasszista megnyilvánulások miatt levonul a pályáról, edzők és klubok sajnálkoznak, a szövetségek pénzbüntetéseket szabnak ki, aztán megy minden ugyanúgy tovább.

Ugyanezen a hétvégén Németországban is volt egy rasszista incidens. A német harmadosztályú Preussen Münster-Würzburger Kickers meccsen valaki majomhangokat adott ki és rasszista megjegyzéseket tett a vendégek játékosára, Leroy Kwadwo-ra. A ghánai-német(!) Kwadwo természetesen felháborodva tiltakozott. Ám előbb a szektorban ülő hazai(!) szurkolók segítettek azonosítani, hogy kitől jött a bekiabálás, majd miközben a biztonságiak kivezették a bekiabálót, a stadiont egyre erősödő „nazis raus”, azaz „nácik kifelé” skandálás töltötte be. A pályán a hazai és a vendégjátékosok, sőt a játékvezető és az asszisztens is Kwadwo-t vigasztalták, aki ezek után folytatta a játékot.

A jog közmegállapodás. A közösség megállapodása abban, hogy bizonyos szabályok szerint élünk. De csak addig van jelentősége, amíg a közösség tagjainak a többsége betartja ezeket a szabályokat. Ha megállapodunk abban, hogy piros lámpánál nem lehet átmenni az úton, de holnaptól ezt senki nem tartja be, akkor a jog és a szabályok mit sem érnek önmagukban.

A különféle sportszövetségek rasszizmus-ellenes intézkedéseket hoznak, propaganda filmeket készítenek, pénzbüntetéseket rónak ki, stadionokat záratnak be, a világ legjobb játékosai emelik fel a hangjukat, de mindez mit sem ér, mert a rasszista szurkolók(?) rá se hederítenek. És ezt azért teszik meg újra és újra, mert a stadionban helyet foglaló többség csendben szemléli. A többség gyakorlatilag tudomásul veszi, hogy aki akar, az átmehet a piroson, és ezért aki akar, át is megy.

Ám a fent említett német mérkőzés megmutatta, hogy

ha a közösség tagjai fellépnek azok ellen, akik nem tartják be a közmegállapodást, annak igazi ereje van. Az életben számtalan viselkedésmintát azért követünk, mert a többség úgy csinálja. Ha mások is eldobják a szemetet, akkor én is nyugodtan eldobom, ha senki, akkor én sem.

Ha mégis eldobom, de az orromra koppintanak érte és a közösség ellenem fordul, akkor többé nem teszem. Ilyen egyszerű. A többség megvetésétől kísérve stadionból kivezetett emberek ezerszer meggondolják, hogy legközelebb mit kiabálnak egy meccsen. Merjünk tehát többség lenni, akik betartják és másokkal is betartatják a közösen elfogadott jogi és morális szabályokat, mert a szabályok általunk nyernek értelmet! Kizárólag általunk lesz jobb a világ.

(A nyitóképen Leroy Kwadwo látható, amint az ellenfél tagjai vigasztalják. Forrás: muensterschezeitung.de)

süti beállítások módosítása