A legrosszabb, sorozaton alapuló filmek

A Vadiúj vadnyugattól Az utolsó léghajlítóig

A legrosszabb, sorozaton alapuló filmek - Toplista

A cikk eredetileg 2020. február 17-én jelent meg.


Régi hagyomány Hollywoodban a tévésorozatok mozivászonra való adaptálása. Ahogy az is régi hagyomány, hogy egy borzalmat hoznak ki a kiválasztott tévésorozatból. Évtizedekkel ezelőtti szériákból ritkán készült ténylegesen jó film (a 21 Jump Street a kivétel, ami erősíti a szabályt), elrettentő példákat viszont nagy számban találhatunk. Ennek örömére összegyűjtöttünk néhányat a legbénább adaptációkból, Will Smith streampunk cowboyhősétől Matt LeBlanc űrkalandorán át megannyi animációs sorozat élőszereplős remake-jéig.

Néhány alapszabály: Ezen a listán csak rebootok találhatók, tehát nincsenek benne olyan filmek, melyek a sorozat eredeti szereplőgárdáját használták (pl. Star Trek, X-akták, Csupasz pisztoly, Serenity, stb.) Továbbá kihagytuk a Saturday Night Live legnépszerűbb szkeccseiből adaptált filmeket, mert azok külön listát érdemelnének. Arra is ügyeltünk, hogy a tévéműsor legyen az elsődleges alapanyag, ne egy játékmárka, így maradhatott ki a G.I. Joe, a Hupikék törpikék és a Transformers.

 

Nézzük, mik voltak a legrosszabb adaptációs próbálkozások!


Bigyó felügyelő (Inspector Gadget, 1999)

Rotten Tomatoes: 21%

rSVBuINAkGgJknWDbYOHZRJkCGF

Az átlagon alatti vizuális effektekkel dolgozó film egy bénácska kiborg zsaruról szóló 80-as évekbeli rajzfilm élőszereplős adaptációja. Hiába volt egész jó választás Matthew Brodericket megtenni Bigyó felügyelőnek, a kritikusok szétcincálták az alkotást. Annyi pénzt legalább hozott, hogy készülhetett belőle egy mozis forgalmazást kikerülő változat, amiben French Stewart váltotta Brodericket a címszerepben.

Lost in Space - Elveszve az űrben (1998)

Rotten Tomatoes: 28%

Lost-in-Space-1998-6

Bár azóta született egy vállalhatóbb netflixes adaptáció is belőle, a '60-as évekbeli CBS-es sci-fi-sorozatból valaha készítettek egy rettenetes és nagyköltségvetésű akciófilmet is William Hurt, Matt LeBlanc és Gary Oldman főszereplésével. A Stephen Hopkins (Ragadozó Los Angelesben, Időzített bomba) által rendezett 1998-as Lost is Space-film buta és esetlen kozmikus káosz, melyben Oldman szép lassan átváltozik egy fémpókká, bezony.

Én, a kém (I Spy, 2002)

Rotten Tomatoes: 16%

i-spy-2002

Betty Thomas elhibázott Én, a kém-filmje képes volt unalmas fegyverforgatókat csinálni két komikusi tehetséggel megáldott filmsztárból, Eddie Murphy-ből és Owen Wilsonból is. A Robert Culp és Bill Cosby főszereplésével készült 60-as évekbeli sorozat azzal írt történelmet, hogy ez volt az első tévéműsor, amiben fekete volt az egyik főszereplő. Az úttörőnek cseppet sem nevezhető filmváltozat viszont joggal merült feledésbe - még nálunk is, pedig sok budapesti helyszínen forgott.

Bilko főtörzs (Sgt. Bilko, 1996)

Rotten Tomatoes: 31%

f47c62d72eec8728b40a4e229867269e

Jonathan Lynn (Vinny, az 1ügyű) úgy döntött a 90-es években, hogy ideje filmet rendezni a 60-as évekbeli The Phil Silvers Show-ból (aminek nem hivatalos címe a Bilko főtörzs volt). Miután Albert Brooks és Michael Keaton is lemondtak a lehetőségről, hogy eljátsszák a simlis Bilkót, Steve Martin kapta meg a főszerepet. A végeredmény sajnos kifejezetten fárasztó lett.

Drog osztag (The Mod Squad, 1999)

Rotten Tomatoes: 3%

ModSquad_1280x720

A 60-as és 70-es években futó bűnügyi dráma három letartóztatott fiatalról szólt, akiket beépített ügynökként kezd használni a rendőrség, mert maguk is az ellenkultúra tagjai. A valaha fontos társadalmi változásokra reagáló tévésorozatból egy végtelenül érdektelen mozifilm készült a 90-es évek végén, Claire Danes, Omar Epps és Giovanni Ribisi főszereplésével.

S.W.A.T. - Különleges kommandó (2003)

Rotten Tomatoes: 47%

swat

A 70-es években futó S.W.A.T. sorozatos rebootja jelenleg is fut a CBS csatornán, de nem ez volt az első alkalom, hogy új feldolgozás készült az alapszériából. Samuel L. Jackson, Colin Farrell és LL Cool J főszereplésével készült el a 2003-as mozis verzió, egy lelketlen, közhelyes akciófilm, ami nem volt elég emlékezetes a franchise beindításához.

Aeon Flux (2005)

Rotten Tomatoes: 9%

aeon-flux

Az MTV-n debütáló formabontó animációs rövidfilmekből 2005-ben készült élőszereplős változat Karyn Kusama (Ördög bújt beléd) rendezésében és Charlize Theron főszereplésével. Sajnos nem sikerült átmenteni a nagyvászonra az eredeti mű vonzerejét, és akármennyire is úgy tűnhet, hogy Theronra írták a telepata lázadó bérgyilkos szerepét, élettelen és döcögős lett a futurisztikus világban játszódó film.

Wild Wild West - Vadiúj Vadnyugat (1999)

Rotten Tomatoes: 17%

will-smith

Bár több pénzt hozott a listán szereplő filmek többségénél, azért így sem volt nagy siker - pláne annak fényében, hogy Will Smith 90-es évekbeli nagy nyerőszériája idején készült (Bad Boys, A függetlenség napja, Men in Black, A közellenség). Ráadásul a szórakoztató családi-kalandfilmek királya, Barry Sonnenfeld (Men in Black - Sötét zsaruk, Addams Family - A galád család) álmodta nagyvászonra a '60-as évek steampunk-prototípusát, azonban hiába gyűlt össze ennyi tehetség, a végeredmény rettenetes lett. Vajon okozott álmatlan éjszakákat Smith számára, hogy ezért mondott le a Mátrix főszerepéről?

Bosszúállók (The Avengers, 1998)

Rotten Tomatoes: 5%

the-avengers-1998

Mielőtt még a Bosszúállók nevet a Marvel stúdió egyik leggigászibb sikeréhez kötöttük volna, 1998-ban befutott a mozikba egy bizarr remake a szintén nagyon furcsa 60-as évekbeli brit kémsorozatból. A Bosszúállók pofátlan módon pazarolta el Ralph Fiennes, Uma Thurman és Sean Connery tehetségét, de erről részletesebben is értekeztünk itt.

Alvin és a mókusok 3. (Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked, 2011)

Rotten Tomatoes: 12%

TVNFOXHD.COM_TVNH0012525001192101

Őszintén szólva az összes "élőszereplős" Alvin és a mókusok-film érdemes lenne arra, hogy felkerüljön erre a listára, de ha választanunk kell, akkor a harmadik részt neveznénk a legborzalmasabbnak. Az 50-es végétől futó animációs sorozat mozis változatai rengeteg pénzt hoztak, de a filmművészeten esett károk megfizethetetlenek.

A Flintstone család (The Flinstones, 1994)

Rotten Tomatoes: 22%

Flintstones

Bár hatalmas box office siker lett (kapott is folytatást), a John Goodman, Rick Moranis, Elizabeth Perkins és Rosie O'Donnell főszereplésével készült A Flintstone családot eléggé utálták a kritikusok, amit meg is tudunk érteni, hiszen a béna gegek és a bugyuta humor nem méltó az eredeti rajzfilmsorozat szellemességéhez.

Baywatch (2017)

Rotten Tomatoes: 17%

baywatch-movie-2

Bár Dwayne Johnson ritkán hibázik, néha ő is belefut egy-egy fiaskóba. A Baywatch próbálta átvenni a 21 Jump Streetre jellemző R-kategóriás meta-megközelítést, azonban a világ egyik legnépszerűbb tévésorozatából nem sikerült ténylegesen vicces haverfilmet csinálni. Hiába a szexi szereplőgárda, az egész film nagyon kellemetlen élmény.

Maci Laci (Yogi Bear, 2010)

Rotten Tomatoes: 13%

?????????????????????

Az élőszereplős Maci Laci (CGI Maci Lacival és Bubuval, illetve élőszereplős Tom Cavanagh-val és Anna Farisszel) egy kegyetlenül buta családi film, amiből a humor és a szív is hiányzik. Oké, értjük, hogy ezt gyerekeknek szánták, de léteznek igényes filmek ebben a műfajban. Ez nem az.

Mr. Magoo (1997)

Rotten Tomatoes: 7%

tilezoom

Még a zseniális Leslie Nielsen sem menthette meg ezt a vaksi öregemberről szóló komédiát. A klasszikus rajzfilm adaptációja csúnyán megbukott a mozikban, a Disney pedig gyorsan le is vette a műsorról, amikor a vakok és rövidlátók érdekvédelmi egyesületei megtámadták a filmet.

Az utolsó léghajlító (The Last Airbender, 2010)

Rotten Tomatoes: 5%

Last-Airbender

A Hatodik érzék rendezője, M. Night Shyamalan már a 2008-as Az eseménnyel is megindult a lejtő felé, de a rendkívül népszerű Avatár - Aang legendája című rajzfilmsorozat rettenetes 2010-es élőszereplős adaptációja tett be neki igazán. Shyamalan baklövésekben gazdag karrierjének legjobban utált filmje lett Az utolsó léghajlító.

Földre szállt boszorkány (Bewitched, 2005)

Rotten Tomatoes: 25%

bewitchedcast

A romkom koronázatlan királynője, Norha Ephron (Harry és Sally, A szerelem hullámhosszán) sztárszereposztással készítette el a '60-as évekbeli Bewitched című sitcom meta-feldolgozását. A filmben a Will Ferrell által alakított színész a Bewitched modern remake-jének forgatása közben döbben rá, hogy a Nicole Kidman játszotta kollégája ténylegesen egy boszorkány. A furcsa koncepció akár még működhetett is volna, de a végeredmény nem nyerte el a kritikusok és a közönség tetszését.

Hazárd megye lordjai (The Dukes of Hazzard, 2005)

Rotten Tomatoes: 14%

dukes-of-hazzard

A 80-as évekbeli sikersorozatból adaptált film első körben azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az énekesnő Jessica Simpsont tette meg a női főszereplőnek. A partiállat szeszcsempészekről szóló Hazárd megye lordjai ugyan bevétel szempontjából siker volt, de a kritikusok nagyon utálták az alapanyaghoz bárgyú és fantáziátlan módon nyúló filmet.

Éjsötét árnyék (Dark Shadows, 2012)

Rotten Tomatoes: 36%

thzGA2cOW37jCxJ7sJeBNGVGZKj

Rengeteg szuper filmet köszönhetünk Tim Burton és Johnny Depp párosának az Ollókezű Edwardtól kezdve az Ed Woodon át a Sweeney Toddig, azonban hiába reménykedtünk abban, hogy az Éjsötét árnyék is ezek sorát fogja bővíteni. Még Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter és Eva Green sem tudtak segíteni a 60-as évekbeli vámpír-szappanoperából adaptált vígjátékon. A folyamatosan változó hangvétel és a sehová sem tartó cselekmény szinte nézhetetlenné tette 2012-es filmet.

A vágyak szigete (Fantasy Island, 2020)

Rotten Tomatoes: 9%

Továbbra sem mentek ki a divatból a sorozatadaptációk, ennek bizonyítására a legfrissebb példával zárjuk a listánkat. A 70-es és 80-as években futó Fantasy Island című sorozat és az abból készült horrorfilm is a "Vigyázz, mit kívánsz!" tanulságra épül. A címbéli sziget látogatói különleges lehetőségben részesülnek, ugyanis valóra válthatják a legnagyobb álmukat - azonban ezek az álmok végül egyre súlyosabb következményekkel járnak. A kritikusok szétcincálták és a nézők sem ölelték keblükre a Blumhouse és a Sony égisze alatt készülő filmet, de olcsósága miatt az árát így is visszahozta a bemutatóhéten.

 


A cikk Matt Fowler, az amerikai IGN munkatársának írása alapján készült.

Kommentek