FAZ: Nem rúgják ki a Fideszt a Néppártból, de felfüggesztve marad

Szerző: Bakó Bea
2020.01.22. 12:35

Kiszivárgott a bölcsek jelentése, eszerint a Fidesz maradhatna a Néppártban, de amíg nem viselkedik jól nyilvánosan, felfüggesztve marad. Döntést majd a kongresszus hoz február elején.

FAZ: Nem rúgják ki a Fideszt a Néppártból, de felfüggesztve marad

Zárt ajtók mögött találkozott kedden Donald Tusk, az Európai Néppárt elnöke a Fidesz néppárti tagságát vizsgáló három bölccsel, Hans-Gert Pöttering korábbi EP-elnökkel, Wolfgang Schüssel korábbi osztrák kancellárral és Herman Van Rompuy egykori Európai Tanács-elnökkel. Ennek ellenére kiszivárgott, hogy mit írt a három bölcs abba a jelentésbe, amelynek a célja, hogy pontot tegyen a Fidesz néppárti felfüggesztése ügyének végére, és eldöntsék, hogy betartja-e a magyar kormánypárt a jobbközép pártcsalád értékeit.

Továbbra is felfüggesztve maradhat a Fidesz a Néppártban

A Frankfurter Allgemeine Zeitung birtokába jutott információk alapján azonban inkább „hoztam is, meg nem is” típusú döntés születhet. A német konzervatív napilap azt írja, hogy

a bölcsek alapvetően azt szeretnék, hogy a Fidesz a Néppártban maradjon.

Azonban nyilvános jelét is várják Orbánéktól annak, hogy visszafordulnak a pártcsalád felé. Egyelőre ennek a Fidesz nem igazán adta jelét: Orbán a Néppárt következő kongresszusának idején – amikor a bölcsek jelentése is napirenden lesz – például éppen olasz szélsőjobboldaliakkal fog konferenciázni.

Amíg pedig a Fidesz nyilvánosan nem fordul vissza a Néppárt irányvonala felé, addig továbbra is felfüggesztve marad,

vagyis EP-képviselőik részt vehetnek a Néppárt EP-beli frakcióülésein, de tisztségeket nem viselhetnek, és Orbán sem vehet majd továbbra sem részt a néppárti állam- és kormányfők találkozóin az Európai Tanács ülései előtt, legalábbis ezt javasolják a bölcsek – írja a lap.

A FAZ információi szerint Orbán nem volt túl kooperatív a három bölccsel: mindössze kétszer találkozott velük, a bölcsek elsősorban a CEU ügyében sürgettek lépéseket.

Schüssel akarta bent tartani Orbánékat, a németek összevissza beszélnek

Pártkörökből úgy értesült a FAZ, hogy

Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár állt ki Orbánék Néppártban tartása mellett

(ez nem meglepő, maga Schüssel is kapott egyébként egy három bölcses vizsgálatot a nyakába még 2000-ben, amiért koalícióra lépett az FPÖ-vel, aztán megállapították, hogy ez önmagában nem bűn), míg a belga Van Rompuy inkább kirakta volna őket, a német Pöttering pedig közvetíteni próbált a két álláspont között.

Nem csak ez utal a Néppárt megosztottságára az üggyel kapcsolatban, hanem az is – idézi fel a FAZ – hogy a hetes cikkes eljárás továbbvitelét sürgető, kötőerővel nem bíró múlt heti európai parlamenti határozat meghozatalakor a 89-ből 35 néppárti képviselő a határozat ellen, vagyis Orbánék mellett szavazott (a magyarok mellett franciák, olaszok, spanyolok), 21-en pedig tartózkodtak. (A részletes szavazási adatokat itt szedtük össze.) A lap emlékeztet: a néppárti frakció vezetése a határozat támogatását javasolta, a CDU-s Daniel Caspary is, aki utóbb viszont már úgy nyilatkozott, hogy együtt kellene az utat folytatnia a Fidesznek és a Néppártnak, a FAZ-nak pedig úgy pontosított: úgy értette, hogy maradjon a Fidesz továbbra is felfüggesztve.

Többfelé húz a Néppárt

Érdekes lesz, hogy milyen álláspontra helyezkedik a Néppárt novemberben megválasztott elnöke, a lengyel Donald Tusk az ügyben, hiszen pártja, a PO a Néppárton belül a Fidesz egyik legfőbb kritikusa – ebben nem mellékes, hogy a lengyeleknél kormányzó PiS Orbánékhoz sokban hasonló vonalat visz.

A HVG egyébként úgy tudja, a néppárti frakció jó 75-80 százaléka tenné ki a Fideszt, ugyanis a magyar kormánypárt annyira megosztja a pártcsaládot, hogy az már a frakció belső ügyeit is veszélyezteti. Minderről a lap belső értesüléseik, valamint a jobbközép finn Kokoomus EP-képviselője, Petro Sarvamaa alapján ír. „A határozat elfogadásából kiindulva a frakció 75-80 százaléka kész kitenni a Fideszt.

Orbán Viktor kijelentéseivel csak fokozza a bajt, a párt viselkedése pedig semmit nem javult a felfüggesztésük óta”

– nyilatkozta Sarvamaa, aki szerint minél előbb lesz döntés a Fidesz ügyében, annál jobb.

Nem ennyire egyértelmű sok más tagpárt hozzáállása, a meglehetősen meggyengült francia Republikánusok EP-képviselője, François-Xavier Bellamy mindenképp a Fidesz maradása mellett tette le a garast mondván, hogy Európa egységét nem erősíti, ha növekednek a Néppárton belüli törésvonalak. A németek is finomabban fogalmaznak, Sven Simon CDU-s EP-képviselő azt mondta, korrekt eljárás kell, a kizárást pedig utolsó lehetőségként szabad kezelni, ha már minden más megoldás csődöt mondott. Ugyanakkor itt még nem tartunk, vélekedett Simon.

Hogy végül mi lesz a Fidesz néppárti tagságával, az a február 3-i kongresszuson derül ki, amin Orbán ugyebár nem lesz ott.

FOTÓ: Európai Parlament 

Bakó Bea
Bakó Bea az Azonnali alapító-főszerkesztője

EU-jogász. 2021 márciusa óta anyasági szabadságon.

olvass még a szerzőtől

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.

Kommentek