Levendula-Lilla.net

arc-en-ciel

arc-en-ciel

Nem jön a baba - stressz és a termékenység

2020. január 17. - Lilla.Levendula

Többetekkel beszéltünk már arról, hogy mi az a f3 válaszreakció (fight-flight-freeze). Ez az, amivel a tested válaszol a félelemre vagy a stresszhelyzetre. Ez egy azonnali és automatikus válaszreakció: a vérnyomásod megemelkedik, a pupillád kitágul, izzadsz, máshogy veszed a levegőt, az egész testeddel érzékeled a veszélyt.
Erre az az ösztönös reakció, hogy el szeretne téged távolítani veszélyt okozó helyzetből, az agyad az egész testedet „vészhelyzet üzemmódba” kapcsolja.

Nagyon érdekes, hogy vélt és valós vészhelyzetre is ugyanezt a válaszreakciót adja.
 
Tehát ugyanaz történik a testedben, ha épp rád támad egy kutya vagy ha egy vizsgára várva izgulsz. A stressz az életünkben sajnos folyamatosan jelen van, ezért a tested folyamatosan stresszhormonokat, adrenalint és kortizolt termel. Babát tervezők számára ez azért fontos, mert ezen hormonok termelését és az ivarmirigyek működéséért felelős hormonokat az agy ugyanott szabályozza, a hipotalamuszban. A stressz úgy hat a hipotalamuszra, hogy csökkenti GnRH hormon termelést, ami azért baj, mert ez szabályozza LH és FSH hormonok , amik együttesen a petefészek hormonkiválasztásáért felelősek. Az FSH-nak a férfiaknál is nagy szerepe van, náluk a spermiumok érési folyamatára hat. Stressz hatására a prolaktin szint is növekszik, ami sárgatest elégtelenséget vagy szabálytalan, ritka ciklust okozva szintén nehezíti a teherbeesést.

A jó hír az, hogy stressz redukciós stratégiákkal és relaxációs technikákkal jótékonyan tudunk hatni erre a folyamatra.

1.) Fékezd meg, értékeld át a gondolataidat:

amikor stresszelünk, akkor gyakran gondolunk minket aggasztó, bennünk rossz érzéseket keltő eseményekre, talán még irracionálisokra is. Sokan a jövőt érintő, lehet, hogy soha be nem következő történések miatt is idegeskednek.
Ilyenkor vizsgáljuk meg a gondolatot:
 - ez tényleg valós? Valóban reális, hogy megtörténik?
Ez esetleg segít engem, előre mozdít valahogyan? Ha nem, akkor mire gondoljak helyette? Mi az, ami segít engem?
Ez egy nagyon hatékony gyakorlat, könnyen elvégezhető bármikor, amikor stresszelsz.

2) Lélegezz!

Lehet, hogy bután hangzik, de figyelj a légzésedre!
Alap dolognak tűnik, de a mély légzés előcsalogatja a tested természetes relaxációs válaszát. Vegyél 3-5 mély lélegzetet vagy csináld a 7-11 légzést. (7 számolásig belégzés, 11ig ki)

3) Tereld el a figyelmed!

Keress egy kreatív projektet, menj el valamerre barátokkal, sportolj. Sokan próbálkoznak azzal, h interneteznek, facebookoznak. De ez sajnos csak nagyon rövid időre megoldás, az igazi az az aktív figyelemelterelés.

4) Problémamegoldás:

Határozd meg, mi az, ami miatt leginkább aggódsz. Próbáld meg pár lépésben kitalálni a megoldást rá. Már maga az, hogy leírod, az, hogy kiírod magadból, nagyon hatásos módszer.
Pl. Lombik programban vagy, de anyukád sokszor piszkál azzal, hogy mikor lesz végre baba. Beszélhetsz vele arról, hogy min mész keresztül. Írhatsz neki levelet vagy sokszor az is gond, hogy nem tudják, hogy miből áll ez a folyamat, erről csatolhatsz cikket.
5)Progresszív izomrelaxáció:

Ülj le vagy feküdj le, amelyik neked kényelmesebb. Szorítsd a földre a talpad és feszítsd meg az izmaidat felfelé haladva: vádli, comb, has behúz, mellizom befeszít és végül a karok tenyértől indulva.
3X-5X kell megismételni úgy, hogy 7-10 másodpercig feszítesz, majd 15-20 másodpercig pihenteted az izmokat.
 Van, akinek az a jobb, ha egyenként feszítgeti az izomcsoportokat és nem egyszerre, ilyenkor is a fenti protokoll szerint kell tartani majd elernyeszteni az izmokat.

 

Anyukabarát technikák:

1)Térképezd fel azokat a forrásokat, amik feszültséget okoznak benned.
Biztos észre vetted, hogy vannak olyan napok, amikor ugyanattól a dologtól, eseménytől kevésbé vagy feszült, máskor pedig azonnal felcsattansz.
Keresd meg az okát:
- ha szereted a rendet és nincs összepakolva, ha áll a mosogatóban a mosatlan
- ha sminkeled magad és most nem volt idő rá vagy a hajad nem tudtad megmosni és zavar vagy épp olyan ruha van rajtad, amit nem tartasz annyira előnyösnek, de „jól van az!”
- ha nem tudtál elmenni már edzeni egy ideje vagy akár baba-mama tornára, de már nagyon érzed az izmaidban, hogy szükség van rá
- ha túl rég volt az, hogy csak a saját hangodat hallottad és nem kiabált egyszerre több gyerek a füledbe
- van, akit a sok zajforrás ingerel jobban, ilyenkor figyelni kell a háttérzajokat (tévé, rádió, zene hallgatás)
- ha régen volt, hogy olyan felnőttel beszéltél, aki feltölt téged

2.) Grounding technikák:

5-4-3-2-1: Nevezz meg 5 dolgot, amit látsz, 4 dolgot, amit meg tudsz érinteni, 3 dolgot, amit hallasz, 2 dolgot, amit meg tudsz szagolni vagy az illatát érzed, 1 olyat, amit megkóstolhatsz vagy valamilyen íze van

3) Légzőtechnikák: 4-7-8 légzés:

4 számolással belélegzel, leviszed a hasadba teljesen a levegőt, majd 7 számolásig bent tartod úgy, hogy közben a nyelveddel nyomod a felső fogsorod hátoldalát és végül lassan, nyolcig számolva kifújod.


Ez a poszt az #1a4ből kampányhoz
  kapcsolódik. 

Ha tetszett a poszt vagy te is fontosnak találod a mondanivalóját, oszd meg, kérlek.
Kérdésed van? Írj privátban  itt.
Like-old és kövesd az oldalt itt.

Ha a vetélés utáni gyászfeldolgozó csoporthoz csatlakoznál, azt itt teheted meg.

Kép: pinterest.
infertility.jpg

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://arc-en-ciel.blog.hu/api/trackback/id/tr3115414290

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása