Kukorelly Endre;Baumgarten-díj;

2020-01-16 15:56:07

Az összefogás ereje – Átadták a Baumgarten–emlékdíjakat

Drámaíró, irodalomtörténész és magyar-svájci műfordító is átvehette a Kukorelly Endre író kezdeményezésére, közösségi finanszírozásból létrejött Baumgarten-emlékdíj elismeréseit.

„(Régóta) ideje volna – közösségi finanszírozással – visszaállítani a Baumgarten-díjat, ezzel örökre elfelejtve az állami művészeti díjazást. Rég esedékes, ám itt az idő, ne ógjunk-mógjunk, hagyjuk a siránkozást, ne várjunk tovább” – írta Kukorelly Endre 2018 márciusában Facebookon közzétett felhívásában. Az író az irodalmi díjazás aktuális kormányzatoknak való kiszolgáltatottságát látva, a rendszerváltás óta érlelődő elhatározását közel egy év alatt meg is valósította: a sokak támogatásából létrejött Baumgarten-emlékdíjat január 16-án adták át a Gundel Étteremben. Az emlékdíj első díjazottjai Marno János, író, költő, műfordító, Márton László író, drámaíró, műfordító, Pintér Béla színész, drámaíró, rendező, St. Auby Tamás (Szentjóby Tamás) költő, képzőművész, előadóművész, valamint Christina Viragh magyar-svájci költő, író, műfordító. Jutalomban részesült Bán Zoltán András (Kompolthy Zsigmond) író, műfordító, kritikus, Bartók Imre író, Csehy Zoltán költő, irodalomtörténész, Kulcsár-Szabó Zoltán irodalomtörténész, Peer Krisztián költő és Szilágyi Zsófia irodalomtörténész.

A neves irodalmi elismerést Baumgarten Ferenc Ferdinánd, Berlinben tevékenykedő irodalmár alapította, amikor 1923-ban készült végrendeletében vagyonát „komoly törekvésű, akár a szépirodalmat, akár a tudományt művelő magyar írókra” hagyta évdíj, jutalom vagy segély formájában, akik „minden vallási, faji és társadalmi előítélettől mentesek és csakis eszményi célokat szolgálnak, és így személyes előnyök kedvéért megalkuvást nem ismervén, anyagiakban szükséget szenvednek.” Az alapító 1927-es halálát követően a család megtámadta a végrendeletet, így azt először 1929-ben osztotta ki a Baumgarten Alapítvány, amelynek tagjai Basch Lóránt ügyvéd és Babits Mihály voltak. Elsőként Elek Artúrt, Erdélyi Józsefet, Farkas Zoltánt, Juhász Gyulát, Kárpáti Aurélt, Osvát Ernőt, Schöpflin Aladárt, Szini Gyulát, Tamási Áront és Tersánszky Józsi Jenőt díjazták. Az alapítványt 1950-ben azonban megszüntették, s helyét a József Attila-díj vette át. A most újraalapított elismerést minden évben halálának évfordulóján, január 18-án (vagy ahhoz közeli napon) szeretnék átadni, a hagyományokhoz híven a Gundel Étteremben.

Kukorelly Endre az átadón elmondta, közel egy évvel ezelőtt alapított Gyümölcsöskert – Baumgarten-díj név alatt Facebook-oldalt és -csoportot, és mellékelte azt az ideiglenes számlaszámot, ahová befizette az általa felajánlott egymillió forintos kezdőösszeget, másokat is erre biztatva. A közösségi összefogás erejét mutatja, hogy körülbelül kétszázhúsz ember felajánlásának köszönhetően tízmillió forint gyűlt össze néhány hónap alatt a díj feltámasztására. Az író kimondottan a teljes transzparenciát szeretné megvalósítani, bármiféle állami beavatkozást elkerülve, ugyanakkor hangsúlyozta, az elismerés lényege nem a szerzők anyagi támogatása, hanem a figyelem felhívása a kortárs kultúra és irodalom jelentőségére.

Mint az alapító elmondta, a Baumgarten Ferenc Ferdinánd hagyatékából finanszírozott elismerés hagyományait kívánják folytatni, így a korábbiakhoz hasonlóan a díjak odaítéléséről, a tanácsadók javaslatai alapján három egymás utáni évben egy kurátor dönt. Ezt a pozíciót jelenleg ő maga tölti be, tanácsadóinak Kemény Istvánt, Margócsy Istvánt és Nemes Z. Máriót kérte fel. Évente öt díjat és hat jutalmat osztanak, előbbiek öt-öt millió, utóbbiak egy-egy millió forintosak, az összeget azonban az érintettek egészben csak akkor majd kapják meg, amikor a Gyümölcsöskert – Baumgarten Emlékdíj Egyesület már elegendő összeggel rendelkezik. Ezúttal az idáig összegyűlt tízmillió forint felét osztották ki, így a díjazottak nyolcszázezer, a jutalmazottak kétszázezer forintot vehettek át, Klimó Károly grafikái kíséretében.