Keresztény Kultúra

Trump lemondását sürgeti az egyik legnagyobb amerikai keresztény-konzervatív portál

2019. december 20. - szabolcsnagy

A Christianity Today (CT) az amerikai evangelikál keresztények egyik legrégebbi és legjelentősebb magazinja. A lapot a közel két éve elhunyt Billy Graham, az egyik legismertebb amerikai igehirdető alapította a hatvanas években azzal a céllal, hogy az evangelikál teológia szemszögéből értelmezze, vizsgálja a közélet eseményeit. Ahogy Mark Galli főszerkesztő írja, a CT mindig is igyekezett távol állni a politikai harctértől. Azért van ez így, mivel a lapnak fontos küldetése, hogy a keresztény emberek lássák, hogy a politika maga nem az élet egésze, annál jelentősebb dolgok is vannak az életben. Büszkék arra, hogy nem a politika dominálja az oldalukat, és hogy a meglévő politikai tartalmakhoz is szeretettel és keresztény meggyőződéssel tudtak hozzáállni. Azonban a Donald Trump elnök elleni vádemelés nekik is sok volt, ami igazán szokatlan ebben az evangelikál közegben – még akkor is, ha a lap Trumppal szemben a kezdetek óta kritikus.

Szöveg: Nagy Szabolcs

gettyimages-1194791309.jpg

Donald Trump elsöprő népszerűségnek örvend evangelikál körökben. Az evangelikál keresztények az Egyesült Államok legnagyobb vallási csoportja, a Pew Research 2015-ös kutatása szerint az amerikai társadalom kevesebb mint 25%-át teszik ki, ez nagyjából 50-100 millió embert jelenthet. A Rolling Stones magazin legújabb, Trump elnököt profilozó cikke szerint a mai evangelikálok 82%-a szavazott Trumpra, és kétharmaduk azt gondolja, hogy nem sértette az elnöki intézményt. 55% egyetért Sarah Huckabee Sanders egykori kormányszóvivőnek azzal a gondolatával, hogy Isten akarta, hogy Trump elnök legyen, és az evangelikálok 99%-a ellenzi a Trump elleni eljárást.

Ebben a miliőben jelent meg Mark Galli főszerkesztő cikke, amely a „Trumpot el kell távolítani hivatalából” címet viseli. Galli leszögezi, hogy a demokrata oldal Trump megjelenése első napjától kezdve állandóan támadja őt, így minden vele kapcsolatos diskurzust beleng a pártpolitika köde. Sajnálja továbbá azt is, hogy a vádemelési meghallgatások során nem volt esélye Trumpnak megszólalni és elmondani a saját álláspontját. Azonban azt mondja: „…a tények egyértelműek. az Egyesült Államok elnöke arra akarta használni politikai erejét, hogy rávegyen egy idegen vezetőt, hogy zaklassa és hiteltelenné tegye az elnök egyik politikai ellenfelét. Ez nemcsak alkotmányellenes, hanem erkölcstelen tett is.” A főszerkesztő ezután Trump erkölcstelenségeiről ír: azokról az egykori Trump-alkalmazottakról, akik ma elítélt bűnözők, vagy kétes üzleti és nőügyeiről, amelyekre sok esetben büszke is. A CT szerkesztősége nevében Galli egyértelműen kijelenti: világos számukra, hogy Trump többé nem méltó az elnöki intézmény betöltésére.

Az esetleges pártpolitikai vádakra a portál úgy reagált, hogy a cikkben utalnak 1998-as magatartásukra, amikor a Bill Clinton ellen irányuló vádemelésről tudósítottak. Akkor ezt írták: „Az, hogy az elnök képtelen volt igazat mondani, szakadást okoz nemzetünk testében. Ez nem magánügy. Társas kapcsolataink a bizalom feltételezésére épülnek. Bizalmam van abban, hogy amikor tejet vásárolok, az eladó olyat ad, ami egészséges és tiszta. Hogy a pénzt, amit beteszek a bankba, képes leszek kivenni is. Hogy a bébiszitter, a tűzoltó, a lelkész és a mentős mindig tudása legjavát adja. És bár a politikusok híresek arról, hogy megszegik a kampányígéreteiket, amíg hivatalban vannak, alapvető kötelességük, hogy megőrizzék a bizalmunkat, és a törvényt betartva éljenek. [...] Az elnök és a hozzá közel állók kétes ügyletei és erkölcstelen tettei erkölcsi szempontból alkalmatlanná tették ezt a kormányzatot a vezetésre.”

A cikk végén a főszerkesztő üzen a Trumpot támogató evangelikál bázisnak: „Emlékezzetek arra, kik vagytok, és kit szolgáltok. Gondoljatok bele, milyen hatással van az Urunkról és Megváltónkról tett tanúbizonyságotokra az, hogy igazolni próbáljátok Trump tetteit.

Fontoljátok meg, hogy a nem hívő világ mit fog mondani, ha legyintetek Trump erkölcstelen szavaira és viselkedésére a politikai célszerűség okán. Ha most nem változtatunk azon az irányon, amerre haladunk, ki fogja komolyan venni azt az elkövetkezendő évtizedekben, amit az igazságról és az igazságosságról mondani fogunk?

Képesek vagyunk egyszerre komoly arccal azt mondani, hogy az abortusz a legnagyobb gonoszság, amelyet nem tolerálhatunk, és azt, hogy nemzetünk vezetőjének elferdült, sérült jelleme nem is igazán lényeges a nagy egészet tekintve?”

Galli azt vizionálja, hogy ez a rendszer egyszer össze fog omlani, amely összeomlásnak az evangelikál kereszténység és az evangélium tisztasága mellett a nemzetet alkotó férfiak és nők lesznek a legnagyobb áldozatai.

Franklin Graham, Billy Graham fia a Facebook-oldalán azt válaszolta a CT-nek, hogy apja nem értene egyet ezzel a cikkel, sőt mélyen csalódott lenne miatta. Tudatta követőivel, hogy bár időközben elhunyt édesapja nem mondta el senkinek, hogy kire szavazott 2016-ban, Trump mellett tette le a voksát. A portált azzal támadja, hogy lefeküdt a Demokrata Pártnak, az ő politikai céljaik eszközévé vált, és ezért mellőzi az elnök érdemeit.

Donald Trump elnök Twitteren reagált, és a CT-t szélsőbaloldali, progresszív portálnak nevezte. Kijelentette, hogy többé nem olvassa, és hogy ő az az elnök, aki az összes eddigi elnök közül a lehető legtöbbet tette az evangelikál közösségért. A tweetjében Trump azt is kilátásba helyezi, hogy a Demokrata Párt semmit sem fog adni az evangelikáloknak. A szöveg végén egy elírás miatt CT helyett ET szerepel.

Borítókép: Getty Images / Scott Olson

A bejegyzés trackback címe:

https://keresztenykultura.blog.hu/api/trackback/id/tr4915360342

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása