Hirdetés

Veszélyes a TikTok adatkezelése, bírósági ügy lett belőle



|

Úgy tűnik, már nem csak a Facebook a közösségi média mumusa: a népszerű videós közösségi app készítőit is beperelték, mert kifogásolhatóan bántak kiskorúak adataival.

Hirdetés

Ha mostanában valaki belenéz tizenéves (vagy akár még fiatalabb) gyerekek mobiljába, nagy eséllyel ott találja a TikTok nevű appot. A furcsa kis alkalmazás viszonylag gyorsan meghódította ezt a korosztályt: Musical.ly néven indították eredetileg és arra a vicceskedő ötletre épült, hogy slágerek vagy filmek hangjaira szelfivideón tátognak és táncikálnak benne a felhasználók. Aztán 2017-ben az egészet megvette a kínai Bítedance nevű cég kerek egymilliárd dollárért, és saját, hasonló megoldásával összevonva TikTok néven pörgette tovább.

Hirdetés

A legfiatalabb internetező és kütyühasználó generáció pedig villámgyorsan a rabjává vált, mert újfajta közösségi felületként kezdték kezelni. A tátikázás mellett már egyéb videós poénokra, "mikrovloggerkedésre" használták, és kiváló alternatívának tartották a "csúnya, gonosz és öreg" Facebook helyett. Manapság már ugyanolyan híres influencereket termel ki a szolgáltatás, mint amilyeneket korábban a YouTube vagy a Twitch, ők a tiktokkerek.

Ez idáig viszonylag rendben is volna, de a jelek szerint a TikTok esetében pontosan megismétlődik az egyik legnagyobb ballépés, amit a Facebook is elkövetett: az átláthatatlan és hanyag adatkezelés. Az Egyesült Államokban ugyanis keresetet nyújtottak be a kínai cég, de még a 2017-es deal előtti Musical.ly appot készítők ellen, amiért kiskorúak adatait gyűjtötték, valamint felelőtlenül kezelték.

A beadványban szerepel például, hogy az app időről időre megerősítést kér felhasználóiktól különféle adataikkal kapcsolatban, és aktuális fotót is igényel a használathoz, márpedig ezekből több személyes adat is kitalálható. Ráadásul egy időben követte a felhasználók helyadatait is, amelyek akár a tudtuk nélkül láthatóak voltak mások számára. Ekkor egy olyan funkció is elérhető volt, amely My City néven listázni tudta az adott júzertől legfeljebb 50 mérföldes sugarú körben található többi felhasználót.

Szintén sérelmezik, hogy amikor valaki regisztrál a TikTok-ra, alapból publikus profillal indul, és ezt a megfelelő tájékoztatás elmulasztása miatt sokan nem is állítják privátra - ha pedig megteszik, attól még bizonyos adataik, így a felhasználónév, profilkép, vagy a rövid leírás magukról továbbra is publikus és kereshető marad.

Nem ez ráadásul az első TikTok és Musical.ly elleni beadvány, utóbbit egyszer már 5,7 millió dollárra büntette az amerikai szövetségi kereskedelmi kamara hasonló vádak miattés a mostani ügyben is jelzik, hogy "szülők ezrei" jelzik folyamatosan fenntartásaikat a TikTok adatkezelésével kapcsolatban, amely akár segítheti rosszindulatú személyek, sőt szexuális bűnözők "munkáját" is. Az appot üzemeltető kínai vállalat egyelőre annyit válaszolt, hogy megértette a vádakat, és a felekkel együttműködve igyekeznek megoldani a vitás kérdéseket.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.