Prof. Dr. Aszódi Attila energetikai mérnök, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára saját blogján hozta nyilvánosságra az egyszerűen magyar Csernobil-tanulmányként emlegetett dokumentumot.

A tanulmány a csernobili atomkatasztrófa után, az Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár (OMIKK) felkérésére készült, Csom Gyula professzor vezetésével Gács Iván, Bede Gábor, Nagy Mihály és Virágh Elemér, a Műszaki Egyetem tanárai írták.

Természetesen nekik sem volt elegendő adatuk a katasztrófáról, ezért a tényleges sugárzási helyzettel nem foglalkozhattak, műszaki és környezeti kérdésekről viszont így is írtak, sőt, kritizálták az RMBK reaktorokat, a szovjet hatóságok fellépését és a magyarországi tömegtájékoztatást is.

A száztíz oldalas tanulmány – Aszódi szerint – szakmailag ma is tökéletesen megállja a helyét, persze nem is szakmai, hanem politikai okokból tiltatta be Bányász Rezső, aki akkoriban a tájékoztatásért felelt a kormányban. Vujity Tvrtko riporternek egyébként sok évvel később egy interjúban tagadta, hogy bármilyen cenzúra lett volna Csernobillal – vagy bármi mással – kapcsolatban. Amikor Tvrtko megmutatta neki a „szigorúan bizalmas" minősítésű dokumentumot, akkor Bányász letiltotta az interjút.

A csernobili atomerőmű-baleset – Lehetséges okok és következmények című tanulmány itt található pdf-ben.

(Forrás: player.hu)