Momentumosok a legnépszerűbb ellenzéki politikusok, még Karácsony Gergelyt is beelőzik

  • narancs.hu
  • 2019. november 22.

Belpol

A Republikon Intézet legfrissebb felmérése szerint a lista végén Mesterházy Attila, Puzsér Róbert vagy épp Gyurcsány Ferenc szerepel, viszont az egykori miniszterelnök vitathatatlanul a legismertebb.

20 ellenzéki politikus ismertségét és népszerűségét vizsgálta a Republikon Intézet, akik között nem csak pártelnökök és az esetleges társelnökök szerepeltek, hanem az ellenzéki pártokban fontosabb szerepet betöltő politikusok is.

A felmérés november elején készült, így már az önkormányzati választások utáni népszerűségi és ismertségi adatokat láthatjuk a teljes népesség, valamint az ellenzéki szavazók körében – ismerteti a kutatást a hvg.hu.

(A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült, életkor, nem, iskolázottság és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára nézve.)

A teljes népesség körében Cseh Katalin és Donáth Anna momentumos EP-képviselők, valamint Fekete-Győr András pártelnök a három legnépszerűbb politikus, az ellenzéki szavazók táborában azonban Budapest újonnan megválasztott főpolgármestere, Karácsony Gergely a legnépszerűbb – derült ki a felmérésből.

Cseh Katalin a Momentum listavezetője, és Fekete-Győr András a párt elnöke

 

Fotó: Németh Dániel

Karácsony Gergelyt Szabó Tímea és a parlamenti akcióival az utóbbi időkben komoly vitákat kavart Hadházy Ákos független képviselő követi.

A Republikon külön megvizsgálta, hogyan alakul az ismertség és a népszerűség az ellenzéki szavazók körében.

Az ismertségi listát Gyurcsány Ferenc vezeti, a megkérdezettek 94 százaléka tisztában van vele, ki ő.

A DK elnökét Karácsony Gergely követi a sorban 86 százalékos ismertséggel.

De szintén elég ismert – 80 százalék feletti eredményt ért el – Szél Bernadett (85 százalékkal), Puzsér Róbert (84 százalékkal) vagy Hadházy Ákos is (81 százalékkal), ahogy még Mesterházy Attila is.

Míg a megkérdezett politikusok közül Keresztes László Lórántot, az LMP volt társelnökét ismerik a legkevesebben, a megkérdezettek 32 százaléka azonosította őt.

A Republikon elemzése szerint a teljes népesség és az ellenzéki szavazók közti eltérés azt mutatja, hogy a Fidesz-KDNP szavazói kevésbé elutasítóak a Momentum politikusaival szemben. A felmérés érdekességként kiemeli, hogy néhány évvel ezelőtt hasonló volt a helyzet a Jobbik politikusait illetően is, ez magyarázhatjaa a teljes népesség körében elért jobb momentumos helyezéseket. De ez a trend figyelhető meg Szél Bernadett esetében is.

A kutatás kitér az MSZP helyzetére is. Mint az ellenzéki pártok közt legrégebb óta jelenlévő, tehát úgymond hagyományosabb politikai szereplő népszerűségben és ismertségben is rosszul teljesített.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.