Egyetlen őslakost sem vett be a kormányba az új bolíviai elnök

külföld
2019 november 15., 05:46

A magát az ország ideiglenes bolíviai elnökké nyilvánító Jeanine Áñez a Palacio Quemado elnöki palotában azt ígérte, hogy újjáépíti a demokráciát és békét hoz az országba, ugyanakkor máris többen tartanak attól, hogy a jobboldali politikus csak növelni fogja a társadalom megosztottságát. Az átmeneti kormányába ugyanis egyetlen őslakost sem sikerült bevennie, miközben Bolívia lakosságának 40 százaléka tartozik a 36 őslakos törzs valamelyikéhez. 

Jeanine Anez
photo_camera Jeanine Áñez  Fotó: Marcelo Perez Del Carpio/Anadolu Agency

Áñez új választások kiírását jelentette be, amiről csütörtökön meg is állapodott az átmeneti kormány a lemondatott államfő, Evo Morales pártjának parlamenti képviselőivel, ami hozzájárulhat a belpolitikai válság rendezéséhez a latin-amerikai országban.

A bolíviai szenátus késő éjszakába nyúló ülése után közölte, hogy egyhangúlag megválasztotta a 2019-2020-as időszakra szólóan elnökévé a Morales pártjából való Eva Copa Murgát, első helyettesévé egyik párttársát, második helyettesévé pedig a Demokratikus Egység nevű ellenzéki párt képviselőjét, miután a szenátus előző vezetői lemondtak.

A szenátus új elnöke, Eva Copa Murga megválasztása után közölte, hogy az átmeneti kormány és az ellenzék egyetértésre jutott abban, hogy mihamarabb új választásokat kell tartani, hogy visszatérjen a béke az országban, és mindenekelőtt megvédjék a demokráciát.

Jeanine Áñez közben további lépéseket tett, hogy megszilárdítsa saját helyzetét: csütörtökön felesketett öt új minisztert, miután előző napon 11 minisztert iktatott be hivatalába. Áñez sajtótájékoztatóján egyértelművé tette, hogy a Morales vezette Mozgalom a Szocializmusért nevű pártnak minden joga megvan ahhoz, hogy részt vegyen a majdani elnökválasztáson, neki is láthat egy új jelölt keresésének, de Morales nem lehet negyedik ciklusban elnök, és ugyanez vonatkozik a volt alelnökére, Álvaro Garcíára is.

Evo Morales vasárnap kényszerült lemondani az elnöki posztról. A rendőrség és a hadsereg vezetője is távozásra szólította fel azt követően, hogy az Amerikai Államok Szervezete súlyos szabálytalanságokra derített fényt az október elnökválasztáson, és az eredmény megsemmisítésére szólította fel La Pazt. Morales lemondása után Mexikóban kapott menedéket, de bejelentette, hogy kész a lehető leghamarabb hazatérni.

Evo Morales Mexikóban
photo_camera Evo Morales Mexikóban Fotó: PEDRO PARDO/AFP

Miután a parlament mindkét háza határozatképtelenné vált ahhoz, hogy kijelölje Morales ideiglenes utódát, szerdán Jeanine Áñez, a szenátus ellenzéki alelnöke az ország ideiglenes államfőjévé nyilvánította magát, és bejelentette, hogy a lehető leghamarabb új elnökválasztást akar. Az ideiglenes államfő leszögezte azt is, hogy Bolíviában nem történt államcsíny, és az országnak maga mögött kell hagynia az általa totalitáriusnak minősített Morales-rendszert.

Az Egyesült Államok, Oroszország, Brazília, Kolumbia, Nagy-Britannia és Németország is elismerte Jeanine Áñezt az ország ideiglenes elnökének. (Guardian/MTI)