Gyártók A Mercedes-Benz a bővülő duális képzéssel biztosítja a járműipar utánpótlását

A Mercedes-Benz a bővülő duális képzéssel biztosítja a járműipar utánpótlását

autopro.hu | 2019.10.12 05:01

A Mercedes-Benz a bővülő duális képzéssel biztosítja a járműipar utánpótlását

A kecskeméti autógyár úttörő szerepet vállal a duális képzés hazai fejlesztésében, aminek köszönhetően folyamatosan nő az oktatási forma népszerűsége, és egyre több nő is a járműipari karrier mellett dönt. Ellátogattunk a Mercedes-Benz Academy Kecskemét képzési központba, ahol idén szeptemberben 353 diák kezdte meg az iskolaévet.

Hirdetés

Barátságos terek, kreatív gondolkodás

A gyár területén lévő parkolóból megpillantva a Mercedes-Benz Academy Kecskemét oktatóközpontja pont ugyanolyan, mint bármelyik más irodaépület. Még akkor sem gondolnánk, hogy itt nem csak felnőtt emberek dolgoznak, amikor a bejáratához érünk, ugyanis a gyerekzsivaj és a folyosón szaladgálás helyett fegyelmezett tanulók hallgatják oktatójukat. A piros, „Tanuló” feliratos egyenpólót viselő diákokat megérkezésünk sem zökkenti ki, nem úgy, mint a Csillag Bölcsőde és Óvoda kicsijeit, akik a szomszédos épület kertjéből kíváncsian figyelnek minket.

Miután mi is megkapjuk a munkavédelmi felszerelésünket, teszünk egy sétát a háromszintes épületben. Visszatérve a védőfelszerelésre, teljesen természetes minden ide belépőnek, hogy itt kötelező ezt viselni, ugyanúgy, mint azokban a csarnokokban, ahol a termelés folyik.

A fogadótérben elidőzünk egy kicsit, két olyan egyedi Mercedes-Benz modell van kiállítva, amit a duális képzésben résztvevő tanulók saját maguk építettek fel. A tehetséges fiatalok büszkén mutatják be nekünk a két, becsben tartott autót. „Úgy érzem, tényleg kézzel fogható eredménye van az itteni tanulásnak, mert látványos, gyakorlati sikerélmények érnek bennünket” - mondja Kohon Máté, duális képzésben résztvevő tanuló.

Beljebb haladva egy 120 fő befogadására alkalmas multifunkcionális tér várja a hallgatókat. Magyarország egyik legkorszerűbb oktatóközpontjában elsősorban a duális képzésben résztvevők végzik gyakorlatukat, mindenkori projektmunkáikon dolgoznak, illetve belső képzéseknek, adminisztratív és gyártósori tréningeknek is helyet ad az épület.

A 2018-ban megnyitott 8000 m2-es akadémia földszintjén két számítógépes terem található, az első emeleten nyolc nagyterem, ahol főként oktatások folynak, a második emeleten öt kicsi és egy nagy megbeszélőterem kapott helyet, illetve nyolc további terem szolgál nyelvoktatásokra. A helyiségek berendezésekor fontos szempont volt, hogy olyan terek szülessenek, amelyek atmoszférája segíti a diákok és dolgozók kreatív munkáját.

Új szakokkal indult a 2019/2020-as tanév

Minél több időt töltünk az akadémián, annál jobban átérezzük: jó lehet itt diáknak lenni. A Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ugyanis fontos feladatnak tartja, hogy korszerű tudással rendelkező szakembereket képezzen, és ehhez biztosítja is számukra a feltételeket. A legmodernebb technológiák felhasználásával készítik fel a jövő járműipari szakembereit. „Amikor az egyetemen tanulunk, talán sokan nem érezzük és látjuk még egészen pontosan, mit is jelent a gyakorlatban gépészmérnöknek lenni, itt közvetlenül mérnököktől tanulhatunk, akik nagyon segítőkészek”-meséli Ladányi Martin, egyetemista.

„A gyárban 2011-óta működik duális képzés, melynek lényege, hogy az elméleti tudást professzionális gyakorlati ismeretek tegyék teljessé a jelen és jövő generációi számára. A vállalat nem titkolt célja, hogy hosszú távon biztosítsa az utánpótlást. A duális képzési programban olyan szakiskolákkal működünk szorosan együtt, mint a kecskeméti Kandó Kálmán Szakgimnázium és Szakközépiskola, a Gáspár András Szakgimnázium és Szakközépiskola, a szegedi Déri Miksa Szakgimnázium és Szakközépiskola, illetve a Neumann János Egyetem. A program oktatási kínálata is folyamatosan bővül. Az idei tanévtől a korábbi, meglévő szakok mellett két új szak is bevezetésre került”-tájékoztat bennünket Kovács János, a Mercedes-Benz duális képzésért felelős osztályvezetője.

„Az 5 alapszakma: járműkarosszéria előkészítő, felületbevonó, gépjármű mechatronikus, mechatronikus-karbantartó, és szerszámkészítő mellett bevezettük a karosszérialakatos szakmát és a CNC-gépkezelő egy éves képzést is. Tény, hogy a program sikeres, évről évre túljelentkezés van. A tanulók létszáma folyamatosan nő, az idei tanévet 264 tanuló és 89 hallgató kezdte meg. És már nem csak Kecskemétről és környékéről, hanem más városból is szívesen jönnek hozzánk tanulni.”

Ösztöndíj jár a duális képzésben résztvevőknek

A duális képzésben részt vevő minden egyes tanuló ösztöndíjat kap. Ezenkívül olyan juttatásokkal segítik a családokat, mint a térítésmentes ebéd, ingyenes sportlehetőségek egyes edzőtermekben és uszodákban, és ha tömegközlekedéssel érkeznek a gyárba, annak költségét is átvállalja a cég. A munkaruha tisztítást is helyben végzik, nem kell hazavinni a gyerekeknek, fiataloknak.

Fontos megemlíteni, hogy az ösztöndíj nem fizetést jelent, itt a tanulók ugyanis nem vesznek részt a direkt termelésben. Abban az esetben, ha egyes projektekhez a különböző szakterületek támogatást kérnek, akkor a diákok kapnak feladatot, amelyet mindig szívesen el is végeznek. Igazi kihívásként tekintenek erre, és ilyenkor joggal érzik, hogy ők is - már most - hasznos részesei az autógyártásnak.

„Imádok barkácsolni, és nagy lehetőségnek tartom, hogy a Mercedes-Benznél tanulhatok. Számomra az itt töltött idő nem csupán kihívás, hanem szórakozás is. A gyárban a tanáraink nem csak elmondják, hanem meg is mutatják a gyakorlatban mindazt, amivel az iskola után a mindennapokban is foglalkozunk majd”-meséli Kasza Ákos István tanuló.

Színes programok, sikeres versenyek

Szép szakmai sikereket érnek el a diákok a különböző megmérettetéseken. A „mercis fiatalok” minden évben dobogón állnak a Szakma Sztár döntőn, és több saját rendezvény is motiválja őket a tanulásban. Nagy sikere van a rendhagyó technika órának, amikor 7-8. osztályos tanulók érkeznek, és a duális képzésben résztvevő diákok segítik őket egy-egy projektben, mint például legutóbb, egy saját elemlámpa elkészítésben.

A vállalat aktív részese a „Jövőd a tét” rendezvénysorozatnak, és a Girl’s day is egy kedvelt esemény az akadémián. A program idén decemberben kerül megrendezésre, amikor 60 kecskeméti és környéki általános iskolás érdeklődő lány hallhat előadásokat a gyárban dolgozó kolléganőktől. „Csajos” dolgokat készíthetnek, mint telefontartó, rózsát színezhetnek, fényezhetnek. A termelésben dolgozó és szellemi munkát végző női munkatársak is mesélnek tapasztalataikról, hogy milyen jó lehetőségeket tartogat az autógyártás egy női munkavállaló számára is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a kecskeméti gyárban több női vezető is van.

Nem csak a fiúk, hanem a lányok között is egyre népszerűbb a Mercedes-Benz duális képzése. Évről évre több nő választja műszaki tanulmányokat és kezdi meg karrierjét a járműgyártásban. „Édesapám a kecskeméti gyárban dolgozik, így számomra sem volt kérdés, hogy jelentkezzem a Mercedes-Benz duális képzésére. Önálló vagyok, nem félek a szereléstől sem, és mindenkivel jól kijövök. Bízom abban, hogy egyszer én is a gyár sikeres munkavállalója leszek" – szólt hozzá Samu Hédi, a Kandó Kálmán Szakgimnázium és Szakközépiskola 9. osztályos tanulója.

Papírmentesség, digitalizáció, futurisztikus autó, na és a 4.0 ipartechnológia

A Mercedes-Benz akadémiáján kiemelten fontos szerepet kap a papírmentesség, és 2019-től a digitális oktatás is elkezdődött. Nemrég került bevezetésre a digitális shopfloor-menedzsment, amelynek előfutára a kecskeméti gyár, ugyanis az első a Daimler autógyárai között, ahol a megbeszélések, jelentések digitális eszközök segítségével zajlanak.

A csarnokban gyakorlat-központú oktatás zajlik, ennek megfelelően az első éveseknek biztosítanak 120 munkaasztalt, ahol a fémipari alapképzést sajátíthatják el. Az oktatásokhoz a legmodernebb gépeket és vezérlési technikákat használják. Itt jártunkkor megcsodálunk egy hegesztőszimulátort is, aminek a segítségével a diákok elsajátíthatják a hegesztés mozgáskoordinációját, virtuálisan. A gépjármű-mechatronikusok az új tanévre kaptak öt darabot a legújabb A-osztályos modellből, tehát valódi Mercedes-Benz autókon történik az oktatás.

Azt, hogy a gyerekek mennyire élvezik az itt eltöltött napokat, az is mutatja, hogy többen még a szünetre sem akarnak kimenni az épületből. Inkább leülnek az autósülésekből és autókerekekből kirakott pihenőzónában, ahol egy itt kiállított futurisztikus koncepcióautóban gyönyörködhetnek. Mi pedig kicsit irigykedve búcsúzunk a lelkes srácoktól. Mert itt tényleg jó lehet diáknak lenni.

Kiemelt Partnereink