A Szuper haver rendezője részben magát okolja a film bukásáért, ami a fegyveres erőszak elleni tüntetésként született

Brad Bird meglepően őszintén vállalta fel a tévedését

A Szuper haver rendezője részben magát okolja a film bukásáért, ami a fegyveres erőszak elleni tüntetésként született

Ma ünnepli huszadik születésnapját a Szuper haver (aminek nagyszerűségéről egy külön cikkben is megemlékeztünk), a rendező Brad Bird pedig az évforduló kapcsán beszélt arról, hogy miért volt fontos számára a film üzenete, és hogyan járult akaratán kívül hozzá a mozis bukáshoz.

Mielőtt Brad Bird a Pixar büszkeségévé vált olyan Oscar-díjas alkotásokkal, mint A hihetetlen család és a L'ecsó, elkészítette az egyik utolsó kiemelkedő 2D-s rajzfilmet. A Vin Diesel által megszólaltatott óriás földönkívüli történetét egy személyes tragédia ihlette, ugyanis a rendező lánytestvére fegyveres erőszak által vesztette életét. Innen jött a "Mi van akkor, ha egy fegyvernek lelke van?" alapvetés, a film üzenete pedig még ma is aktuális - pedig Bird nem előre megfontolt szándékkal választott politikai témát: "Nem gondolkoztam tudatosan erről, amikor előálltam az ötlettel, de a fegyveres erőszakkal kapcsolatos érzéseim benne vannak a filmben, amit végül neki [a halott testévérének - a szerk.] ajánlok."

A rendező meglepően őszintén vallott arról, hogy a türelmetlensége és a túlzott magabiztossága is hozzájárult ahhoz, hogy a film csúfosan megbukott a mozikban (a 70 millió dolláros költségvetésből mindössze 23-at hozott vissza). A Warner Bros. várni akart a film bemutatásával egy ideális premierdátumig, amihez megalapoztak volna a marketinggel is, de a tesztközönség elsöprően pozitív reakciója miatt Bird máshogy döntött: "Magabiztosnak éreztem magam, mert az értékelések annyira jók voltak, és azt mondtam, hogy csak jelentessék meg. Megtették, és senki nem tudta, hogy mi a franc ez. Vállalom a részemet abban, hogy túlságosan hamar mutattuk meg a világnak."

A rendező azt is hozzátette, hogy a megfelelő marketinggel pár millió dollárt még biztosan össze tudtak volna szedni a nyitóhétvégén, utána pedig a nézők személyes ajánlásaival menekülhetett volna meg a film, de az 5 millió dolláros nyitánnyal azonnal mehettek a süllyesztőbe. Bár anyagilag nem lett sikeres a Szuper haver, szerencsére nem merült feledésbe, és azóta is a remek filmekben kifejezetten erős 1999-es év egyik legjobb alkotásaként tartjuk számon.

szuper haver iron giant brad bird

 

További cikkek a témában
Kommentek