Honey & Home

Honey & Home

Hajfestés hennával

2019. augusztus 04. - P.Zsóka

Ebben a posztban a henna receptemet és hennás tapasztalataimat szeretném megosztani veled, illetve pár választ a gyakran ismételt hennás kérdésekre.

colton-sturgeon-kx_eppmbxzk-unsplash.jpg

Mi az a henna?

A henna (Lawsonia intermis) egy növény, mely vöröses-narancsos pigmenteket tartalmaz, amit lawsone-nak hívunk. A növény leveleit leszedik, megszárítják és porrá örlik, így kapjuk meg a henna port.

A henna vöröses tónusai savas közegben szabadulnak ki és a haj/bőr külső rétegére tapadnak rá.

Hallani már biztos hallottál róla, henna tetoválásként. A 100%-os hennát tudod használni a bőrödön is, de másik recept kell hozzá, hogy megtapadjon a henna a bőrödön hosszabb távon is. Innen is lehet tudni, hogy a henna csak a külső rétegre tapad rá, mert a tetoválás nem maradandó, lekopik.

Milyen hajszínt érhetek el a hennával?

Amint azt olvastad fent, a henna vöröses pigmenteket tartalmaz, ezért vöröses árnyalatokat tudsz elérni vele. Ez akár lehet epres szőkés vagy lilásabb vörös is.

De milyen vöröset érhetek el a saját hajamon? Ez két dolgon múlik.

  1. Milyen az alap hajszíned, amire a hennát rárakod! És ez nagyon fontos! Világos hajból világos vöröset kapsz, míg sötétből sötétet. Ha fekete hajad van, soha az életben nem lesz - simán csak hennával, narancs színű hajad, csak napfényben látsz majd egy kis vöröses csillogást. A henna nem világosít! Ha sötét hajból szeretnél világosat, akkor egy módja van, kémiai módon való világosítás.
  2. A hennapor, amit használsz, mikor lett szüretelve! Bizony ettől is függ, vannak olyan hennaporok, amiknek narancsosabb színűk van és vannak olyanok, amik sokkal vörösebbek.

Használhatom-e a hennát kémiailag festett/szőkített hajon?

Igen, de a kémiai hajfestés után várni kell 6 hónapot.

Maga a szőkítés nem probléma (hidrogén peroxid és szőkítő por), de a szőkítés után festeni is szoktak, hogy lezárják a haj külső rétegét, ezzel is akadályozva  azt, hogy sárgássá váljon a hajad. Ha az a festékréteg rákerült, akkor ugyanúgy 6 hónapot kell várni, míg hennát használhatsz.

Hol vegyem a hennát a hajfestéshez? Milyen hennát vegyek?

Mindenképpen hennaport vegyél és ne egy dobozolt már "kész" festéket. Utóbbiak nem csak hennát tartalmaznak. Én személy szerint a Lush hennákat sem ajánlom, ahol már belekevertek mindent és neked kell széttörni (ami rohadt sok munka), és még drágák is.

Én jelenleg (ez nem fizetett hirdetés :D) a Zöldbolt.hu-n rendelem a "Neha" nevű hennámat, már sok éve. 500g hennát kapok 3500Ft-ért, ez nekem kb. egy évig elég a hajtövem festésére.

Fontos, hogy a por zöldes színű, de nem túl vibráló, nem élénk zöld. Vannak, akik kevernek festékanyagot a porba, hogy szebbnek tűnjön a henna színe, hogy jobban eladható legyen (minél élénkebb zöld, annál több pigmentet tartalmaz, annál élénkebb vörös lesz a hajad)...ezért is érdemes megbízható helyről vásárolni.

Az alap henna recept:

  • 100%-os henna
  • víz
  • savas közeg (1-2 ek. citromlé vagy/és a víz helyett tea)

Igen, ennyi. Mindenki próbálgat ezt-azt, hogy a megfelelő tónust elérje, de valójában, ahhoz, hogy hennázd a hajadat, nincs másra szükséged.

A saját henna receptem (a hajtövem festésére elég):

  • 10 ek. 100%-os henna
  • 15-20 ek. kamillatea
  • 2 tk. fahéj

A kamillateát felrakom forrni két darab filterrel, egy nagy bögre vízzel. Addig forralom, míg jó kamilla szag nem lesz az egész konyhában. Ha elforrja a vizét közben, akkor újra öntök rá, fejben tartva, hogy meg kell legyen a 15-20 ek. adag. Miután készen van (15-30 perc), utána fogom leveszem a tűzhelyről és hagyom kihűlni.

Amíg a tea hűl, addig egy üveg/kerámia tálba belerakom a hennát, ha nagyon darabos javasolt a szitálása, (a Neha henna nem szokott ilyen lenni) és hozzáadom a fahéjat + egyéb összetevőket.

Javaslom a kerámia/üveg tálat, hogy könnyebben el tudd mosni. A henna egy műanyag edényt nagyon befoltozna. Vannak, akik azt mondják, hogy nem szabad a hennához érni fém tárggyal, de ezalól kivétel a rozsdamentes acél.

Miután a tea lehült, összeöntöm a többi összetevővel. Lassan adagolom, hogy a pép ne legyen túl folyós. Tejföl állagot kell elérjen, hogy jó eredményt kapj. Tehát ne legyen túl folyós, de túl száraz sem.

Ha összekevertem az összetevőket, akkor hagyom állni 1,5-3 órát. (Ez az idő függ attól is, hogy mit kevertél a péphez.)

TESZTELÉS! Hogyan teszteld le, hogy mikor van készen a henna?

Fogod a pépet, jól átkevered, majd az ujjaddal kiveszel egy pici mennyiséget, amit rákensz a tenyered aljára. Otthagyod 30 másodpercig, majd lemosod sima vízzel. Ha a kezed jó narancs foltos lett, akkor kész a pép! Ha nem, akkor még kell állni hagyni.

A hennát mindig tiszta hajra kenjük fel! Maga a henna a hajhoz fog tapadni, körülöleli, ezért ha ott kosz van, akkor bizony ahhoz tapad hozzá és nem a hajszálunkhoz. Én közvetlenül előtte szoktam hajat mosni, de az előző esti hajmosás is megfelelő, ha nem zsírosodik/koszolódik nagyon a hajad.

Van aki nedves hajra keni fel, van aki szárazra. Teljesen mindegy, amivel könnyebb dolgoznod, mindkettőt próbáltam, ugyanaz az eredmény.

Javaslom, hogy használj védőkesztyűt! A henna nagyon makacs foltokat hagy, a kezedről lejön pár nap után a sok kézmosástól, viszont a körmödről nem! Az addig ott lesz, amíg le nem nő. Szintén ajánlom, hogy ne a legjobb ruhád legyen rajtad, mikor a festést végzed, bár ez evidens.

Az aplikációt megkönnyíti egy hajfestő ecset, de akár kézzel is felviheted a hennát. Nem kell sietned, a henna nem kémiai hajfesték, lassan hat.

Miután felkented a pépet a hajadra, már csak várnod kell, hogy az hasson. Én folpackot szoktam rárakni és egy sapkát is veszek, hogy ne kenjek össze semmit, de valójában ez nem szükséges. Ha nem keverted nagyon folyósra, akár levegőn is hagyhatod a hajadat, nem lesz tőle rosszabb eredményed.

Meddig hagyd a hajadon a hennát?

Régen 8 órát is rajta volt a fejemen, de ettől csak sötétebb lesz, az oxidáció után.

Ma már 1,5 órát hagyom csak, ettől világosabb, de narancsosabb is lesz a hajam. Minél tovább van a hajadon a pép, annál élénkebb vörös lesz (nem narancsos), de sötétebb is. Vannak olyan kultúrák, ahol ebben is alszanak, és csak utána mossák le.

Végre eleget volt a hajamon a henna, mivel moshatom le?

Hát bizony nem samponnal! Felejts is el, azon nyomban, mert különben elveszted a sok munkát, amit eddig belefektettél. Egyszer véletlenül a samponos flakont fogtam meg a balzsam helyett...nem is látszott, hogy befogta volna a henna a hajamat.

Rengeteg balzsamot javaslok, amit én ma már nem is nagyon rakok a hajtövemre. Leöblítem a hennát és a balzsamot, majd megszárítom a hajamat / hagyom, hogy levegőn megszáradjon.

Ezután a másik nagyon fontos dolog, hogy 1 napig legalább nem szabad hajat mosni samponnal. Ez az oxidációs folyamat. Itt már hallottam több fajta változatot, van aki szerint ez 6 nap, míg van aki szerint 3. Próbáltam mindet, nekem nem tűnt fel változás az 1-2 és 6 nap között.

Én megvárom a következő hajmosás időpontját, ami nálam 3-4 nap és akkor már samponnal mosom meg a hajamat. Ilyenkor még sok narancsos lé jön le a fejedről, hiszen a sok porból nem tudtál mindent lemosni balzsammal, mikor leöblítetted a hennát.

És kész, gratulálok. Vége a henna hajfestésnek. Még egy mosásnál esetleg jöhet a fejedről narancsos henna szín, de ha utána is jön a következő mosásoknál, akkor nem jó a sampon, amit használsz, marja a henna réteget.

Még egy fontos dolog van a hennázással kapcsolatban. Ha újra és újra aplikálod, akkor sötétedik. Ezért, ha az első réteget megfelelőnek találod, akkor utána már csak elég a tövét festened.

Mit keverhetek még hozzá a recepthez, illetve mi mit csinál?

Én eddig ezeket a dolgokat próbáltam, itt az eredmény:

Citromlé hozzáadása:
Ha citromlét használsz ahhoz, hogy a hennából előhívd a pigmenteket, akkor tudnod kell, hogy a citromlé lassítja a henna elkészülési idejét + élénkebb vörösebb árnyalatot ad, de sötétebbet is! Vigyázzunk, hogy ne adjunk hozzá túl sokat, csak 1-2 ek.-t, mert a citromlé nagyon savas, kiszáríthatja a hajat.

Senna (Cassia vagy Golden Henna néven is ismert) hozzáadása:
Ez is egy zöldes színű por. Segítségével tudod a henna színét befolyásolni, ezzel tudsz szőkésebb árnyalatot festeni, természetesen itt is az befolyásolja, hogy milyen az alap hajszíned. Feketéből nem kapsz szőkét. 7:3-as Senna-Henna adagolásnál egy világos epres szőkét kaphatsz egy alapból világos hajon.
Simán a Senna csak pakolásként használható (annak viszont nagyon jó), egymagában nem változtatja meg a hajszínedet.

Indigo hozzáadása:
Szintén egy zöld por, melynek segítségével a henna színét befolyásolhatod. Méghozzá a vöröses árnyalatokat lehet vele tompítani, vagy akár teljesen megszűntetni. Sötét színűre fest! Az adagolásnak megfelelően, tudsz előállítani barna vagy akár fekete árnyalatot is. (Ezt még nem próbáltam, hiszen én a vöröset preferálom, de ha teljesen fekete hajat szeretnél, azt egy előhennázás előzi meg, majd utána már csak indigot kensz fel a hajadra. Az előhennázás azért kell, mert az indigo nem tapad hozzá a hajadhoz, csakis a hennához.)

Kamillatea hozzáadása:
Segít előhívni a hennát, plusz segít a szőkébb árnyalatoknak, ha van Senna (Cassia) a keverékben.

Hibiszkusz tea hozzáadása:
Vörösesebb árnyalatot ad a narancsosabb helyett. Nekem nem jött be, sajnos, de egy próbát megér.

Fahéj hozzáadása:
Segít a pépnek vörösesebb (nem narancsosabb) pigmenteket adni. A fahéjból elég 1-2 tk., mivel irritálhatja a fejbőrt.

Illóolajok hozzáadása:
Mivel a hennának fű/szalma szaga van, amit sokan nem szeretnek, szokás a péphez illóolajat adni, ami elnyomja ezt a szagot. Bizony ezek is módosíthatják a henna színét. Ylang-ylang illóolajat próbáltam eddig, az sötétít.

Amla por hozzáadása:
Ettől aztán szuper puha lesz a hajad, pakolásként is szolgál. Viszont nagyon sötétít.

A bejegyzés trackback címe:

https://honeyandhome.blog.hu/api/trackback/id/tr4014993108

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása