szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Filozófiai magasságokban indítja a hetet a jegybank elnöke, jegyzetében hosszan magyarázza, mi az, amit nem értünk.

Matolcsy György az írását a már szokásosnak mondható ősi mexikói mondással („El akartak temetni minket, de nem tudták, hogy magok vagyunk…”) kezdi, mostani jegyzetében a technológiáról és a pénzről értekezik.

A Növekedés.hu oldalon közölt írásban úgy fogalmaz, az „elmúlt 30 évben bizony azért nem sikerült a térséggel lépést tartanunk a Nyugathoz való felzárkózás terén, mert döntő időkben rossz vagy még rosszabb döntéseket hoztunk”.

1990-ben sokkterápiát alkalmaztunk fokozatos átalakítások helyett, 2002-ben pedig hibás gazdaságpolitikai fordulat ment végbe a szerencsétlen politikai fordulat után, a 2004-es EU-s csatlakozás előtti és utáni években pedig „adósságból növekedtünk, ráadásul óriási rejtett kockázattal, svájci frankban és euróban” – sorolja.

2008-ra belső és külső gazdasági válság alakult ki, írja, amit hibás megszorító politikákkal próbáltunk meg kezelni 2010-ig, sikertelenül – teszi hozzá. 2010 után rendbe tették a magyar költségvetést, írja, 2013-ban jött a pénzpolitikai fordulat, így „2019-re 10 fontos területen már első helyezést érjük el Európában, sőt a világban is. Két évtized bukdácsolását (1990–2010) már közel egy évtized (2010–2019) sikerei követték” – állítja a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Szerinte korábban azért buktunk ekkorákat, mert „rendre hibás válaszokat adtunk korunk három legnagyobb kihívására. Nem értettük meg a geopolitika, a technológia és a pénz modern természetét. Válaszaink ezért drámaian hibásak voltak.”

Úgy látja, 2010 után sok dolgot megértettünk, de nem mindent, ami a sikeres felzárkózáshoz szükséges.

Értjük a pénz világát, értékeljük a forintot, csökkentjük az állam adósságát, pénzbőséget teremtünk a gazdaságban, nem erőltetjük az euróhoz a csatlakozást, nem kérünk a külső megszorítási tanácsokból és kiszámítható pénzügyi környezetet tartunk fent.

Kevésbé értjük azonban a technológia új kihívásait és „nem értjük, hogy a világ élvonalába (első 200 közé) tartozó egyetemek nélkül az új technológia nem képes tartósan mozgatni a felzárkózást. Amint azt sem értjük, hogy az állami egészségügy mai működésével nem lehet népesedési fordulatot elérni.”

Matolcsy György azt javasolja, változzunk és változtassunk sokkal bátrabban.

Az írását Joseph Campbell idézetével zárja:

A kincs, amit keresel, éppen abban a barlangban rejlik, ahová félsz belépni.