Társasjátékok

Miplik - Hungarian Meeples

Miplik - Hungarian Meeples

Under Falling Skies

2019. július 26. - xoxoxkapitany

Számtalan esetben láttak már UFÓ-t, állítják egyesek. Ezek az azonosítatlan repülő tárgyak velünk vannak már évezredek óta. Rengeteg írásos emlék utal a látogatókra. Egyenesen i.sz. 98-ra nyúlik vissza az ufóészlelés művészete, amikor egy római katona leírta, hogy egy lángoló pajzsot látott az égen. További utalás található a nyugat-afrikai dogon törzsnél, ahol az eredettörténetünk szerint a Szíriuszról érkezett hüllő-szerű lényektől, a nommóktól kaptunk minden bölcsességet. Lehetséges továbbá, hogy a XX. század elején történt fatimai jelenés is valójában ufó volt. Erre, és hasonló megmagyarázhatatlan dolgokra keresi a magyarázatot megannyi lelkes amatőr és tudományos kutató. Kíváncsiságuk és lelkesedésük egyelőre még csak megkérdőjelezhető eredményekkel szolgált.

51-es körzet.

A roswelli eset újabb kifogyni nem akaró üzemanyagot pumpált a nem szűnő kutatásokba. A történet szerint az Új-Mexikó állambeli Roswell közelében egy időjárásjelző ballon lezuhant. Vagy mégsem az volt? A szemtanuk szerint bizony ufó volt! Boncolás, technológia ellopása és még ki tudja mi megy a háttérben. Apropó, idén szeptember 20-ára van tervezve egy roham az 51-es körzet ellen, amit az Interneten népszerűsítenek. Bevallom szkeptikus vagyok, bár azt mondják Chuck Norris is megy. Én szurkolok nekik.

A Foo Fighters nevű rockzenekart a kényszerűségből megszűnt Nirvana együttes dobosa Dave Grohl alapította 1994-ben. Az első album anyagát Grohl egyedül játszotta fel, és csak azért gründolt maga mellé tagokat később, hogy legyen kivel színpadra állni. A zenekar jelenlegi felállása: Dave Grohl gitár/ének, Taylor Hawkins dob, Nate Mandel basszusgitár, Chris Shiflett szólógitár, Pat Smear ritmusgitár, Rami Jaffee billentyűk. Eddig 9 albumot tudhat magáénak a banda, akik folyamatosan járják a világot (nálunk is jártak nem régen), és megállás nélkül zúznak. Everlong, Best of you, The pretender, Walk, Learn to fly, My hero és még sorolhatnánk a slágereket, amikért zenei díjakat is kaptak. És hogy mit keresnek itt az ufóknál? A Foo Fighter elnevezést a II. Világháborúban a szövetséges pilóták használták arra, hogy ismeretlen égi jelenségeket és repülő tárgyakat, UFÓKAT(!) jelezzenek. Hát innen a név és a kapcsolat az Under Falling Skies-zal.

unidentified-s1-desktop-2048x1152.jpg

Az Under Falling Skies nevű játékot Tomáš „uhlik” Uhlír álmodta meg, dolgozta ki és jelentette meg 2019-ben. A grafikáért is ő a felelős, meg úgy mindenért egy személyben. Ugyanis a játék egy print and play típusú társas. Print and play, azaz nyomtasd ki és játssz! A társas most annyiban túlzás, hogy szóló játék.

Ez egy 9-lapos játék. Ahogy a neve is adja, a nyomtatásunk eredménye 9 darab kártyalap. Ebből 7 db a pályát képezi, 1 db kutatás jelölő és 1 db playeraid, vagyis segítség a szabályokban. Szükségünk van továbbá 7 db standard 6 oldalú kockára. Próbáljuk a színeiket úgy megoldani, hogy legyen 2 db kék, 2 db, fehér és 3 db fekete. Vagy más szín, de ilyen eloszlásban. Kell még 11 jelölő alkalmatosság. Színben legyen 5 db egyforma, 2 db más és 4 db megint más színű. Eredetileg zöld, piros és fehér színt javall a készítő. Érdemes még a szabályokat is kinyomtatni, hogy kéznél legyen.

A leírás szerint egy ellenséges űrhajó, gyomrában megannyi leszállóegységgel a Föld felé halad. Az emberiség csak a felszín alatt lelhet menedékre a talajt érő folyamatos bombázás elől. Az egyik ilyen földalatti bázis vezetőjeként feladatunk annak a fegyvernek a kifejlesztése, amivel végleg elpuszíthatjuk a főhajót, miközben a bázist folyamatosan bővíteni is kell, illetve a leszállóegységeket is meg kell semmisíteni.

pic4610447.jpg

Tehát a célunk a fejlesztésjelölőnket a legutolsó mezőre juttatni, és közben visszaverni a támadásokat emelett a földalatti kotrógépünkkel bővíteni a bázis, de úgy, hogy az energia tartalékunk se fogjon ki. Nem egyszerű a feladat. Huh... Az idő ellenünk dolgozik, mert a főhajó fokozatosan, sorról-sorra halad felénk, és csak a szerencsében és a taktikázásunkban bízhatunk. Lássunk hozzá az előkészületekhez!

A 7 darab pályakártyát tegyük egymás alá úgy, hogy egy folyamatos képet alkossanak. Ehhez a leírás is ad vizuális segítséget. Fogjuk a 4 fehér jelölőnket és tegyünk egyet a kutatáskártyán az idegen fej melletti első mezőre. Egyet az alatta levő energia sáv 2-es számú mezőjére. Egyet a bázis felső kártyájának bal szélén lévő sebesülés/károsodás mérő legtetejére. Végül egyet az ugyanezen kártyán, a bázis alagútjaiban található egy szem fehér négyzetre, ahonnan a kotrógép indul majd. Mind a 4 esetben a fehér négyzetet keressük, mert onnan indul az egyes értékek számolása! Ha ez megvan tegyük a 2 kék kockát és 2 piros jelölőt félre. Az 5 darab zöld jelölő lesz az ufo raj, ami a főhajóról száll majd alá. Őket a pálya legtetején trónoló ufó aljára együk a zöld négyzetekbe. A fekete-fehér kockáinkat pedig tegyük a kezünk ügyébe. Ennyi. Ezzel meg is vagyunk.

Minden kör ugyanabból a 3 fázisból áll. 1-es fázis a kockadobás és leszállóegységek (innentől csak kis ufók) mozgatása. Fogjuk az 5 (3 fekete + 2 fehér) kockát és dobunk velük. Kiválasztunk egyet és a bázis egyik üres négyzetébe tesszük. A négyzetekről - azaz termekről - mindjárt jön pár szó, nyugalom. Tehát, ha helyére került a kocka, akkor azzal az ufóval haladunk a bázis felé, amelyik abban az oszlopban van, ahova a kockát tettük, méghozzá annyit, amennyit dobtunk. Képzeletbeli egyenes vonallal összekötjük. Szurkolunk, hogy ne csupa 6-os legyen, mert akkor pikk-pakk lebombáznak minket. Vagy mégsem? Hm... Fontos! Egy oszlopban csak egy kocka lehet! Csak olyan terembe rakhatunk, ahol már járt a kotrógép (kezdéskor a bázis kb 2/3 még szűz terület). Minden teremben csak 1 kocka lehet (kivétel, ha dupla terem). Megesik, hogy az ufók kis ikonokon állnak meg. Jobbra vagy balra nyíl, ami hatására egy oszlopot oldalra lép a gép. Lehet ufó ikon, ekkor a főhajó egy sorral lejjebb jön. Vagy lehet még robbanás, ami azt jelenti, hogy ott el lehet pusztítani az ufókát.

2-es fázis a termek hatásainak kifejtése. Ez, ami nekünk kedvez. Amit a termek tudnak: lefele nyíl: 1 értékkel kevesebbet halad lefele az ufó (ha példul 6-ost dobtunk, akkor 5-öt reppen). Villám: annyi energiát termelünk, amennyit dobtunk (ezt a jelölő mozgatásával a másik kártyán jegyezzük). Repcsi: lőhetünk minden olyan ufóra, ami robbanáson áll, és ha a szám, ami alattuk van akkora, vagy kisebb, mint a kockadobásunk eredménye, akkor nyekk van az ufónak. Ufó fej: a kutatásunkat növelhetjük a kockadobásunk eredményével. Persze csak akkor, ha a skálán következő mező(kö)n a szám annyi vagy kevesebb. Ha több, akkor többet is mozoghat a jelölő, ha kijön a matek. Robotfej: na ez trükkös picit. Ha ide teszünk egy kockát, akkor a kör végén megkapjuk az egyik kék kockát, amit arra az értékre állíthatunk, ami a dobásunk eredménye volt és abba a már feltárt terembe tehetjük, amelyikbe akarjuk. Ugyanis a robot minden körben az adott teremből származó jutalmat biztosítja nekünk. Annyi csak, hogy a kocka értéke 1-et csökken körönként és elfogy a végén. Ez nem számít bele az oszlopokba rakható kockákba. Csak szépen dolgozik a háttérben. Utolsó dolog a termek mellet, hogy fúrhatunk, azaz a kotrógépet mozgathatjuk. Például dobunk egy 6-ost, akkor 6 egységnyire lévő teremre tesszük a kockát. Ide fog majd lépni a jelölő. Ez a kocka beleszámít az oszlopblokkolásba. Ha eddig oké a dolog, akkor még egy aprósággal fűszerezzük meg, mert így túl könnyű lenne nyerni. A termekből kinyerni a jutalmat energiába kerül. Ezt a termek alatti villámikonok mutatják (1 vagy 2). Szóval, ha lövöldözni akarunk mondjuk, akkor az 1 energiánkba kerül. Ha nincs energia, nincs jutalom. A kotrógép 1 energiával megy. ÉS! A termek tetején van egy módosító szám. Többnyire mínusz valami (pl. -1). Ez azt jelenti, hogy az odahelyezett kockánk értéke csökken annyival, mint a módosító szám. Viszont az ufó mozgását nem befolyásolja! 

3-mas fázis a főhajó mozgatása. Ha minden szobát aktiváltunk és besöpörtük a jutalmakat, akkor közeledik egy sornyit a főhajó. Ez pont úgy történik, ahogy mondom, egy sorral lejjebb mozgatjuk a kártyát. Többnyire átfedésbe kerülnek majd a lapok. Amint megállt megvizsgáljuk milyen ártó hatással járt ez. Az eget mutató kártyák bal oldalán piktogramok vannak, amik ránk nézve genyó dolgok. Kis csillag: a bázis 1-et sérül. Kotrógép: a gépünk egy teremnyit visszamegy. Ufófej: a kutatásunk értéke egyet csökken. Piros négyzet: megjelenik egy új kis ufó. A félretett piros tokenből helyezzünk egyet fentre. Ami szerencse, ha ilyen extra ufót lövőnk porrá, az nem a főhajón kezd újra, hanem kiesik és csak akkor kerül elő megint, ha a piros négyzet aktiválódik. Szerencse, hogy ezek a bal oldali piktogramos hatások kizárólag a 3-dik fázisban aktiválódnak.

Az ufók újragenerálódásakor felmerülő esetleges lehelyezési problémákhoz a leírás segítséget nyújt, azt simán ki lehet szaszerolni, de amúgy logikus a dolog. Nyerünk, ha a kutatásjelölőnk az útja végére ért. Vesztünk, ha a bázis túl sok sérülést nyel be. De így járunk akkor is, ha a főhajó földet ér.

Ééééééés ennyi! Ismét egy huh...

pic4610942.jpg

Nem tűnik könnyűnek, de nem is annyira bonyi. Határeset. Párat játszani kell vele, hogy meglegyen a ritmus. És utána jöhet a taktikázás. Férfiasan bevallom még nem nyertem vele. De nem adom fel! Bazira el lehet számolni a dolgokat. Figyelni kell hova érnek le a pufók ufókák, lesz-e valami hatás, példul lőhetünk-e. Ha igen, van-e olyan kockánk ami elég magas értékű? Na de akkor lejjebb jön egy másik! Kell energia is. Van elég? Nincs. Szerencse, hogy a teremkockák aktiválási sorrendjét ránk bízták. Hoppá, kutatni is kell! Le vagyunk maradva. Na de még messzebb van az a terem, ahol dupla olyan gyorsan lehet kutatni, mert 2 kockás terem. Muszáj lesz fúrni! Még jó, hogy a fehér kockákkal újra dobhatunk. De nem mindig praktikus az sem. Szóval kell az odafigyelés. A minimalista grafika nekem tetszett, a pálya, meg a bázis is tök okés. Ajánlott 8 éves kortól? Háááááát... bizti? A játékidő meg aztán lehet akár 5 perc is, ha benézzük a dolgokat. Varia azért annyi van benne, hogy a lapokat megfordítva egy nehezebb pálya lesz elérhető. Részemről, kell a francnak még. Előbb ezen legyek túl. Más nincs benne. Tényleg csak 9 darab lap, nem egy nagy helyigény. Azt javasolnám, hogy a nagyobb méretű verziót tessék kinyomtatni. Azon jobban elférnek a kockák meg a jelölők is. Na meg jobban látható.

Az Under Falling Skies egy nagyon jól kitalált szóló játék. Kell használni a szürkeállományt. Csak bátraknak ajánlott. Meg a többieknek.

Pécs környékén ki-be jönnek. - Pataky "elvittektöbbszörisazufók" Attila

Típus: Kártya, stratégia
Játékosok száma: 1
Ajánlott kor: 8+ év
Játékidő: 20-40 perc
Grafika: 4/5
Komplexitás: 4/5
Újrajátszhatóság: 2/5

Összesen: 5/5

Játszottál már ezzel a játékkal? Mik a tapasztalataid? Írd le kommentben! Ha nem, akkor próbáld ki, és utána írd le, hogy tetszett!

A végére a szokásos saját nyomtatású játék következik. Ezúttal az Arkham Horror playmat nélkül, mivel az is fekete, meg a lapok is. Marcella Macskát ez a játék teljesen hidegen hagyta. Még pózolni sem akart a képen. Én továbbra is Legózok tokentéren, aminek következtében pár kisautó most kerékcserén van. Sajnos a képbeillesztés funkció itt nem akarja az igazságot és erőnek erejével elforgatva rakja be a képet. Bocsi érte.

20190726_022818.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://xoxoxkapitany.blog.hu/api/trackback/id/tr3514980764

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása