Tech

Ez a baj a magyarok jelszavaival

A jelszavak használatában ellentmondásos a netezők magatartása. A többség ugyan odafigyel arra, hogy változatos karaktereket, illetve kis- és nagybetűket is beépítsen a jelszavába, de a magyarok hajlamosak sok helyen ugyanazt a jelszót, vagy annak csak kissé eltérő változatait használni – derült ki a K&H edukációhoz készült, magyar internetezők körében végzett reprezentatív kutatásából.

facebook közösségi média kereszténység keresztény
Ezért vegye le azonnal a születési dátumát a Facebookról!
Sokan nem törődnek vele, hogy milyen adatokat osztanak meg magukról a Facebookon, pedig kéne.

Az internetezők online magatartását vizsgáló kérdésekre adott válaszok alapján a többség (76 és 72 százalék), jellemzően odafigyel arra, hogy a jelszavaiban legyenek számok és speciális karakterek, illetve kis- és nagybetűk. 63 százalék arra is ügyel, hogy lehetőleg 8 karakterből álljon a jelszava.

Tipikus hiba: születési dátum, nevek

Azonban nem mindenben ennyire elővigyázatosak a netező magyarok. Főleg a gyerekesek körében divat, hogy a jelszavaik tartalmazzák egy családtag nevét vagy születési idejét.

19 százalék szerint jellemző rá, hogy gyakran elfelejti a jelszavait, de mindössze 11 százalék használ ezek menedzselésére jelszókezelő programot. A többség, több mint 50 százalék sok helyen ugyanazt a jelszót használja, és nem sokkal vannak kevesebben, akik kis eltéréssel ugyan, de hasonló jelszavakat használnak. Ez főleg a diplomásokra, és a fiatalabb korosztályra, a 18-29 évesekre igaz.

Fotó: iStock

A döntő többség (74 százalék) szerint jellemző rá, hogy csak akkor cserél jelszót, ha arra a rendszer figyelmezteti. A többiek elsősorban akkor teszik meg ezt, amikor éppen eszükbe jut, és igen kevesen figyelnek a rendszeres cserére. A kutatásból az is kiderül, hogy ez időben mit jelent.

A többség (44 százalék) azt mondta, hogy több mint 1 év is eltelik, mire sor kerül a változtatásra, és mindössze 7 százalék bajlódik a jelszócserével havonta.

Patonai István, a K&H informatikai vezetője szerint azonban a rendszeres jelszócserénél még fontosabb egy kellően erős jelszó használata, ezzel lehetnek legnagyobb biztonságban a felhasználók.

Tesztelje magát!

A K&H rendhagyó programot indított K&H e-dukáció néven, amelynek keretén belül bárki kitölthet egy online tesztet. A kitöltés után a felhasználók értékelést kapnak arról, mennyire ismerik az online világ veszélyeit, illetve azt is megtudhatják, milyen területeken kell még jobban elmélyíteni a tudásukat.

A programhoz tartozik egy tudástár is, amely olyan gyakran előforduló biztonsági témákkal foglalkozik, mint a jelszóhasználat, a vírusvédelem vagy éppen az adathalászati kísérletek felismerése és kivédése. A tesztet ezen a linken éri el.

(Kiemelt kép: iStock)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik