Balkon Fanatik

A városi kertészek blogja

Ehető virágok a balkonon: nemcsak szép, de finom is a sarkantyúka

Kevés gondozást igényel, de igazi csodanövény a kerti sarkantyúka, ami az erkélyen is megterem: feldobja a salátákat, rendkívül egészséges, és hozzá még jól is néz ki! Adunk néhány receptet is hozzá, hogy hogyan hasznosíthatjuk! 

Míg Ellának gyerekkori emlékeket és a nagymamája régi kertjét idézi a kerti sarkantyúka, más néven kapucinusvirág, addig én csak néhány éve, egy közösségi kertben találkoztam vele először, de nagyon megtetszett, hogy ehetőek a levelei és a virágai, hogy milyen különleges ízük van, és hogy maga a növény is igen dekoratív. Így amikor egy kertészeti boltban megláttam, hogy árulják a magjait, azonnal vettem belőle, hogy kipróbáljam, erkélyen is nevelhető-e. 

És igen, nevelhető! Bár eredetileg a csomagolás szerint "szegélynövénynek" ajánlják, vagyis rézsűre vagy például kerítés mellé, egy nagyobb cserépben a balkonon is remekül elvan, nem igényel különösebb gondozást, de jó körülmények között nagyon szépen elbokrosodhat, sőt, futni is szokott fel vagy le, vagy ahogy épp terelgetjük. 

64901539_409466696445057_1618547426086354944_n.jpg

Én évek óta minden évben vetek belőle, és ez sem igazán bonyolult: a földdel töltött cserépbe április-májusban csak bele szoktam nyomni 3-4 magot egymástól nagyjából egyenlő távolságra, hogy legyen helyük, majd rendszeres öntözés mellett várni, hogy kinőjenek és levelet hozzanak.

Tippként felmerülhet még, hogy beáztassuk a magokat a vetés előtt, ezzel még nem próbálkoztam, de lehet, hogy meggyorsítja a folyamatot. Az viszont biztos, hogy enélkül is helytől és időjárástól függően 1-2 héten belül megjelennek az első növénykék a levelekkel, amik aztán szépen meg is indulnak, és jó esetben nagyjából őszig hozzák a leveleket és virágokat. 

57039932_322034455181510_3972917084639199232_n1.jpg

Amellett, hogy szép színes virágokat és változóan nagy, kerek zöld leveleket hoz, a könyvek szerint a sarkantyúkának gyógyhatása is van: 2013-ban az év gyógynövényének választották Németországban, mert tulajdonképpen egy természetes antibiotikum, gombaölő hatása is van, a leveleinek pedig magas a vas- és C-vitamintartalma, a gyógynövényhatározó szerint pedig még afrodiziákum is.

Állítólag a kerti kártevők ellen is hatásos, például van, ahol azt írják róla, hogy a levéltetvek ellen is jó, bár személy szerint ezt nem tudnám bizonyítani. 

64298795_358865804818653_3116128807677853696_n.jpg

Ami bizonyos, hogy ehető. És ilyen, ha megesszük: 

  • a leveleinek elvileg "pikáns, fűszeres ízük van", szerintem inkább erős retekre vagy tormára emlékeztet az íze nyersen, 
  • a virágainak az íze elvileg a borsra,  retekre emlékeztet, szerintem elsőnek az illatukat érzi az ember a szájban is, aztán érezni a leginkább a csípőskés retekízt, de az biztos, hogy különleges, 
  • a szárak pedig ha lehet, még masszívabb retek-tormaízűek. 

Most pedig következzen néhány ötlet, hogy hogyan is lehet felhasználni a sarkantyúkát: 

Szendvicsbe

Ha nincs otthon más zöldség, és szeretjük a sarkantyúkavirág és -levél ízét, a legegyszerűbb, ha a szendvicsünkre ráfektetünk néhány levelet, máris fel fogja dobni. Olyan, mintha jó erős házi retket vágtunk volna bele, persze sajnos nem roppan úgy, de az íze hasonló, és elvileg még egészséges is. 

img_20190711_145304.jpg

Salátába 

Mind a virágokkal, mind a levelekkel is nyugodtan feldobhatjuk a salátánkat: itt most sajnos bolti salátakeverékbe tettem, mert az összes madársalátát lelegeltem már az erkélyről, de a semleges salátaalapot jól kiegészítheti néhány levél.

Tehetünk még bele diót, sajtot, esetleg almát, körtét, vagy ami épp eszünkbe jut, öntetnek pedig akár egy kis balzsamecet is megteszi én mézzel szoktam picit elkeverni, hogy elvegyem a savanyúságát, és még komplexebb ízvilágot hozzak létre. 

img_20190711_150030.jpg

Salátaöntetbe

A múltkor hirtelen ötlettől vezérelve sima paradicsomsaláta öntetébe vágtuk apróra a sarkantyúkaleveleket bazsalikommal: kis olívaolajban kevertük el, a salátát pedig még egy kis rukkolával dobtuk fel. Igazi meglepetés volt néha a sarkantyúka pikáns ízével találkozni a paradicsomok között! 

Rántottába? 

A neten olvastam, hogy rántottába is lehet tenni a sarkantyúka leveleit, úgyhogy kipróbáltam. A leveleket nagyjából felvagdostam, majd a kikevert tojásba szórtam őket, így egyben sütöttem meg az egészet.

img_20190711_150808.jpg

A végeredmény nem rossz, egy sima rántotta, közte némi friss zöld ízzel, de így mintha nem érvényesülne eléggé a sarkantyúka csípőssége, és lehet, hogy a hatóanyaga is csökken, de összességében nem volt rossz élmény. 

img_20190711_151305.jpg

Díszítésnek

A virágok annyira jól néznek ki, hogy talán nem meglepő, díszítésre is kiválóan alkalmazhatóak.

Jó tanács: azért ne süteményre tegyük, ahhoz kicsit vad íze van! :) Húsokhoz, zöldséges ételekhez viszont jól passzolna! 

KERTÉSZKEDŐS TÉMÁKÉRT KÖVESS MINKET FACEBOOKONCSODASZÉP ERKÉLYEKÉRT PEDIG INSTAGRAMON! HA PEDIG SZERETNÉD, HOGY SEGÍTSÜNK AZ ERKÉLYED KIZÖLDÍTÉSÉBEN, ÍRJ NEKÜNK

A bejegyzés trackback címe:

https://balkonfanatik.blog.hu/api/trackback/id/tr914937022

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kik vagyunk?

Újságírók, városi kertészek, növénymániások, erkélyimádók, önkéntes erkélyzöldítők, fanatikus felfedezők. Jelszavunk: ebben az évben sikerül! Legyen szó a balkonparadicsomtól, az ablakpárkányon termesztett rukkolatermésről, a lelki békéről vagy a félmaratonról.

Friss topikok

süti beállítások módosítása