Az ágyba vizelés lehet kóros, de akár lelki eredetű is.

cry-2764843_340.jpg

 Mikor mit tehetünk, ha gyermekünk bepisil éjjel?

 

Sokan úgy gondolják, hogy gyermekük ágyba vizelése idővel elmúlik, ez azonban nem feltétlen igaz. Ugyanis tartós bepisilésnél akár kóros betegség is fennállhat.

A gyerekek általában másfél és három éves koruk között vállnak szobatisztává. A húgyhólyagnak ugyanúgy fejlődésre van szüksége, ahogy minden más szervnek. Azonban, ha öt-hat évesen még mindig nem sikerült szobatisztává válnia, akkor már érdemes pár vizsgálatot elvégeztetni.

Milyen vizsgálatokat végeznek ilyenkor?

Először egy sima vizeletvizsgálattal derítik ki, hogy milyen bakteriális fertőzések lehetnek a vizeletben. Húgyúti fertőzés a gyerekeknél épp ugyanúgy jelen van, mint felnőtt korban, sőt, a légúti fertőzések után ez a leggyakoribb betegség. Tünetei gyakran hőemelkedéssel, lázzal jár, de étvágytalanság és hányás is jelentkezhet. Húgyhólyag gyulladásnál azok a gyerekek, akik már szobatiszták voltak, újra előjöhet az éjszakai ágybavizelés. A vizeletből kideríthető, hogy tartalmaz-e cukrot, - ez akár kezdődő cukorbetegségre is utalhat. A gyermek sokkal több vizet iszik a normálisnál, napi szinten akár öt-hat litert is.

Megelőzés

  • Itassunk gyermekünkkel sok folyadékot. Lehetőleg vizet vagy koffeinmentes teát.
  • Ösztönözzük arra, hogy minél többször menjen pisilni.
  • A hideg elősegíti a kórokozók elszaporodását, így mindig az időjárásnak megfelelően öltöztessük fel.
  • Kerüljük a túl szoros és feszülős ruhákat, illetve ilyenkor a legmegfelelőbb alsónemű a pamut bugyi.
  • A sokáig tartó kádas pancsolást cseréljük zuhanyzásra.
  • Kerüljük a szénsavas, cukros, illetve az édesítőszeres italokat.
  • A fűszeres és csípős ételek szintén erősítik a vizelethajtást, így kerüljük azok fogyasztását is.

 

Milyen egyéb okai lehetnek az ágyba vizelésnek

Gyermekünknél újra megjelent az ágyba vizelés, pedig az eredményei mind negatívak lettek. Ebben az esetben beszélhetünk lelki eredetű problémáról. Például, ha a „balesetek” abban az időszakban jelennek meg, amikor oviba kezd járni, akkor nagy a valószínűsége, hogy az új környezet és az új emberek váltanak ki belőle egyfajta szorongást. Hisz egyik pillanatról a másikra kiragadjuk a megszokott világából, ami számára megterhelő lehet. Nincs mellettük az édesanyjuk, és az óvodás társai, számára még ismeretlenek. Viszont az is gyakran előfordul, hogy az óvodába járás bizonyos időszaka után kezd újra bepisilni, ebben az esetben ki kell derítenünk az okát. Üljünk le vele minden nap és kérdezzük meg, hogy mi történt az oviban, vannak barátai, illetve szereti-e az Óvó nénit/Óvó bácsit. Ha túlságosan zárkózott, akkor előfordulhat, hogy különböző atrocitások érik, amiket elnyom magában, - így ez is egy tünete lehet annak, ha az éjszakai „balesetek” gyakoribbak. Sok esetben érdemes a saját környezetünkben is körülnézni. A túlzott elvárás olyan nyomást gyakorolhat a gyermekre, amit ő még nem képes elbírni, ezáltal a sok teher miatt kialakulhat nála a stressz, így gyakoribbá válhatnak az ágybavizelések. Amire még fontos odafigyelni, hogy egy esetleges vita, vagy veszekedés ugyanúgy lelki problémát okozhat csemeténknek. Még, ha nem is észleljük, de a feszültséget átveszi és elnyomja magában, ami akár a későbbiekben nagyobb problémákhoz is vezethet. Nem árt azt is szem előtt tartani, hogy ezekben a feszült pillanatokban a gyermekünk önmagát fogja hibáztatni, úgy érzi, hogy a szülei miatta veszekednek. Ezek a tényezők mind-mind befolyásolják a gyermek éjszakáját, ami miatt szintén felütheti a fejét az újbóli ágyba vizelés.

Pár tipp arra az esetre, ha gyermeke ágyba vizel

  • Semmi esetre se büntessük meg a gyermeket, hisz nem ő tehet róla, hogy bepisilt.
  • Ne várjunk el tőle olyan dolgokat, ami számára terhet jelent, nyomást gyakorolhat rá.
  • Minden esetben meg kell nyugtatni, hogy ez bárkivel előfordulhat, akár felnőttekkel is.
  • Inkább mondjuk el többször, hogy nem az ő hibája, mintsem hagyjuk, hogy kialakuljon egy szégyenérzet.
  • Éjszaka ne ébresszük fel azért, hogy menjen el pisilni, az ő szervezetének is tanulásra van szüksége, így fog kialakulni nála egy állandóság.
  • Erősítsük meg azokon a napokon, amikor nem történt ágyba vizelés. Dicsérjük meg, de azért ezt se vigyük túlzásba.
  • Az esti lefekvés előtt két órával, már csak minimális folyadékot vigyen be.

    childrens-eyes-1914519_340.jpg

Örökletes is lehet az ágyba vizelés?

Igen, akár genetikai hajlama is lehet annak, hogy bepisilünk éjjel. Ezzel sokan nincsenek tisztában, de a húgyhólyagunknak van egy bizonyos kapacitása, így nem mindenki termel ugyanannyi vizeletet. A másik oka, hogy az agyalapi mirigyünk termel egy bizonyos hormont. Ez a hormon segít az éjszakai alvásnál, ugyanis alvás közben több hormon termelődik, ami által sokkal kevesebb vizelet gyűlik össze a hólyagban. Azonban, genetikailag örökölhető, hogy ez a hormontermelés kevésbé fokozódik, ezáltal éjszaka - ugyanúgy, mint nappal – három-négy óránként megtelik a húgyhólyagja.

Látható, hogy az ágyba vizelésnek rengeteg oka van. Nem minden esetben kell azonnal aggódni, azonban a gyakori bepisilésnél mindenképpen javasolt egy átfogó vizsgálat, hogy a betegséget kizárhassuk. Amennyiben a lelki eredetű ágyba vizelések akkor sem múlnak el, ha rendeződnek az otthoni esetleg óvodai körülmények, akkor javasolt felkeresni egy erre szakosodott pszichiátert.

 

Kulcsszavak: Ágyba vizelés, Húgyhólyag, Pisilés, Lelki probléma, Pszichológia, Gyermek, Egészség