Ki ez a Lil Nas X, és miért őrül meg érte Amerika?

2019.04.16. 18:06, Gaines

lilnasx.jpg

Alig két perces, gyípacis, humoros country trap száma most a legmenőbb a tengerentúlon, még Drake rekordját is megdöntötte.

Lil Nas X Old Town Road című country trapje 2018 decemberében jelent meg a YouTube-on, a SoundCloudon és az iTuneson. A rapper videós illusztráció gyanánt a nagy sikerű Red Dead Redemption 2. című western videojáték képsorait keverte a száma alá, majd jó érzékkel feltett egy újabb montázst, melyben különféle cowboyos mémeket párosított a dalhoz. A dal később eljutott a TikTok videós app felhasználóihoz, akik február óta több mint százezer rövid videót gyártottak az Old Town Road taktusaira; az egyik elterjedt mémben az első hooknál az utcai öltözetet viselő emberek egy éles vágással cowboyruhára váltanak.

A vírusmémeknek meglett a hatása: a dal immár második hete trónol a Billboard Hot 100 slágerlista élén, és rekordot is döntött: egy hét alatt az eredeti számot és a Billy Ray Cyrus vendégszereplésével készült új remixet összegezve 143 milliószor streamelték, 27 millió streammel lekörözve Drake In My Feelings című számát. Múlt héten a Billboard digitális eladási listájának élére került 124 ezer megvásárolt letöltéssel, folyamatosan játsszák a rádiók, Lil Nas X leszerződött a Columbiával. Pedig még nem is készült hivatalos videoklip a dalhoz.

De ki ez a Lil Nas X, és miért őrült meg tőle Amerika? A 20 éves atlantai rapper – civilben Montero Lamar Hill – alig egy éve tűnt fel a színen, 2018 májusában tette fel első trapdemóját a SoundCloudra, két hónappal később pedig NASARTI címmel megjelentette első mixtape-jét, és ezt követte az Old Town Road sikerszériája. Szerencsésen időzített. Próbálkoztak mások is a rap/trap és a country összeházasításával, gondoljunk Young Thug a Beautiful Thugger Girls című 2017-es lemezére vagy a Daddy Lessonsre Beyoncétól, de 2018 második és 2019 első felében valamiért benne van a levegőben a cowboytéma. Több indie/alternatív előadó ehhez nyúl aktuális lemezén, gyakran már a címben is (Mitski: Be The Cowboy, Mac DeMarco: Here Comes The Cowboy), Solange márciusi vizuális albumában fekete cowboyok és cowgirlök szerepelnek (When I Get Home), sokan egyenesen „yeehaw” mozgalmat emlegetnek.

MITSKI LEMEZE A MÁSODIK HELYET CSÍPTE MEG A TAVALYI ÉVÖSSZEGZŐ LISTÁNKON

Ezt a hullámot tudta most meglovagolni Lil Nas X azzal, hogy a jelenkori domináns zenei műfajba, a hiphopba, irónia nélkül, őszintén csempészett be a country ízeket. „A dal country trap. Nem csak az egyik, és nem is csak a másik. Mindkettő egyszerre” – foglalta össze X. A műfaji hibridről nem vélekedik mindenki így: a Billboard egy hét után eltávolította a számot a country slágerlistáról, azóta csak a Hot 100-on és az r&b/hiphop dalok listáján szerepelhet. A Billboard azzal érvelt, hogy az Old Town Road nem tesz eleget a country kívánalmainak, mert bár „utal a country és cowboy szimbolikára, nem használ elég elemet a mai countryzenéből”. A döntés komoly vitát váltott ki, az azt nehezményezők szerint arra is rávilágítva, hogy a színesbőrű művészek nem indulhatnak egyenlő esélyekkel minden műfaj slágerlistájánál; sok fekete előadó az r&b/hiphop skatulyában ragad, míg a fehér előadók szabadon mozoghatnak.

A COUNTRY ÉS A FOLK TÖRTÉNETE AZ ÖTVENES ÉVEKBEN

A dal futótűzként terjedő sikerének titka viszont valószínűleg egyszerűbb ennél: fülbemászó, nem veszi túl komolyan magát, de annyira még pont igen, hogy hozza a countryslágerek steakes-haverokkal sörözős-prérin nyargalós szabadságérzetét.


ez az eredeti szám a videojátékos montázzsal:


ez pedig a remix Billy Ray Cyrusszal:

https://recorder.blog.hu/2019/04/16/ki_ez_a_lil_nas_x_es_miert_orul_meg_erte_amerika
Ki ez a Lil Nas X, és miért őrül meg érte Amerika?
süti beállítások módosítása