Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Olvasható könyvet írt egy mesterséges intelligencia

2019. április 15. - ferenck

Az Amazon online könyvesboltjában sok algoritmus által generált e-könyv szerezhető be. Általában más szerzők műveiből kiválogatott, meghackelt, lényegében olvashatatlan szövegek.

A helyzeten sokat változtathat a tudományos munkákra specializálódott Springer Nature kiadónál frissen megjelent Lítium-ion elemek: gép által generált összefoglaló a jelenlegi kutatásról (Lithium-Ion Batteries: A Machine-Generated Summary of Current Research) kötet. A 247 oldalas anyag ugyan szintén nem lebilincselően izgalmas olvasmány, Hollywood sem tervezi megfilmesíteni, viszont egyszerűen és pontosan felvázolja, összegzi, hogy hol tart ma a szakterület.

lithium_ion.jpg

A kiadónak ez az első algoritmikusan generált publikációja. A szerzőt Beta Writer (Béta Író) néven jelölték meg. Hatalmas mennyiségű szakirodalmat nézett át, és magától kiválogatta a legfontosabb részeket.

Az elmúlt három esztendőben több mint 53 ezer cikk, tanulmány jelent meg a területen folyó kutatásokról. Mivel a telefonoktól és az óráktól kezdve az elektromos autókig rengeteg szerkezet lítium-ion elemről működik, nagyon fontos diszciplínáról van szó.

lithium-ion0.jpg

A következő komoly újítás forradalmasíthatja eszközeinket, fejlesztőit pedig milliárdossá teheti.

A szakirodalom annyira szerteágazó és terebélyes, hogy ember képtelen áttekinteni ennyi szöveget. A Springer Nature ezért bízta gépre a feldolgozást, összegzést.

A gépi tanulást használó algoritmus keresett témák szerint elemezte a tömérdek publikációt. A témák meghatározása jelentett garanciát arra, hogy a kiadott változatban csak releváns anyagok maradnak. A Springer Nature online adatbázisában található munkákat tudósok előzetesen értékelték ki, hagyták jóvá. Beta Writer koherens fejezetekbe és szakaszokba rendezte válogatását, majd minden egyes fejezetről automatikusan összefoglalót generált. Egy-egy fejezet az elemek egy-egy aspektusát vizsgálja.

A könyv lényegében egy szöveggyűjtemény.

Az összefoglalókban idézetek, az eredeti szövegre visszamutató linkek, keresztlinkek szerepelnek. Az eredetire való visszautalás főként az adott részterülettel mélyebben foglalkozó szakembereknek szól. 

Az algoritmust a frankfurti Goethe Egyetem Alkalmazott Számítógépes Nyelvészet Laboratóriumában fejlesztették.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr9514762330

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása