Campus Mundival Rovaniemiben

A ​Sarkcsillag alatt

A ​Sarkcsillag alatt

Fagyos finn tavasz

Hideg-túlélőkalauz fázósoknak és vizen járás finn módra

2019. április 06. - asarkcsillagalatt

dsc_0563.JPG

Miközben otthon már kellemes tavaszias idő van, itt még mindig hó és fagy van. Az utazás előtt a legjobban a hidegtől féltem. Már előtte hetekkel figyeltem az időjárást, és nagyon nagy fagyok voltak. A helyiek azt mondták, hogy egészen furcsa tél volt nagy hőingadozásokkal, ami egyébként márciusra is igaz volt. A hó elvileg egészen későn, december közepén jött. Január, februárban néha -30-35 fok is volt. Amikor február végén megérkeztem éppen 0-2 fok volt. Aztán hirtelen váltással jött a -15-20 fok. Az otthoninál több mint 30 fokkal volt hidegebb. Teljesen szürreálisnak hatottak az otthoni fényképek, amin minden kezdett zöldbe borulni, kivirágozni, és mindenki kiskabátban rohangált.

dsc_0238.JPG

Most, hogy jön a meleg, és már csak mínusz pár fok van, folyamatosan esik a hó. Elképzelésem sincs, hogy mit fognak csinálni ezzel a sok hólével, mikor elolvad. Ezért körbe kérdeztem. Az derült ki, hogy Rovaniemiben is szokatlan ez a nagy havazás. A legcsapadékosabb / havasabb hónap általánosságban is a március. Ugyanakkor a hónaphoz képest enyhe idő ritkaság. Általában április végén szokott beköszönteni a nulla fok körüli hőmérséklet, és ezzel az olvadás. Ez utóbbi pedig nagy vízmennyiséggel jár, nem véletlen, hogy a finnek erősek gumicsizmában. A Nokia is gumicsizma gyártással kezdte történetét. A nagy vizek megakadályozásaképpen folyamatosan tisztítják az utakat, és a hó egy része a város melletti tárolókba kerül. Ugyanakkor a nagy tavaszi árvizek nem ritkák a város történetében. Hiába tűnik óriásinak a hó mennyiség – (a házunk mellett az eltakarított hóból több mint 3 méteres kupac keletkezett, ami idővel, a melegtől elkezdett zsugorodni 1,5-2 méter magasra, ahogy a hó összetapadt) – annak térfogata csalóka. A hó jóval nagyobb teret tölt ki, mint azonos mennyiségű víz.

img_20190311_123009.jpg

img_20190311_123044.jpg

img_20190322_161620.jpg

dsc_0571.JPG

dsc_0306.JPG

Mivel már otthon sejthető volt, hogy ilyen hideg lesz igyekeztem felkészülni. Így utólag azt mondom, hogy kicsit túl is készültem magam. Sokat voltam kint a szabadban, és néhány plusz ruházatot is beszereztem. Elolvastam a finn idegenforgalmi hivatal oldalán szereplő ajánlásokat, illetve a város, Rovaniemi honlapján szereplő információkat is, (kis film is van hozzá). Nos, a lényeg röviden annyi, hogy nem érdemes nagy összegeket fordítani otthon vásárolható téli ruházatra, mert az úgy sem az igaz. Sőt finnországi vásárlást sem javasolnak, mivel a többség egyszer utazik csak a nagy hidegbe. Ehelyett, amit javasoltak a rétegesség. Ezt a tanácsot megfogadtam, és nagyon jól is működöt. (Annak, akit érdekel, megnézni a kisfilmet, talán még otthon vagy síelésnél is hasznosítható elvek vannak benne.)

A leghasznosabb előkészület, a réteges öltözet mellett, egy téli bakancs volt. Egyszer már jártam télen Finnországban, és azt éreztem a leggyengébb pontnak akkoriban. Az egyik magyarországi sportáruházban vettem meg a bakancsot, a leírás alapján -15 fokig bírja gyaloglás közben, -5-ig állva. A bakancs ennél jóval többet bír, és -10-15 körül simán melege volt benne a lábamnak, gyaloglás közben. Nagyon jól passzol hozzá a vékony sízokni is, amit szintén ugyanott be lehet szerezni. Állva már rosszabb a helyzet, de ahhoz képest jól bírja. Éppen ezért tettem bele egy három rétegű alufóliás gyapjú talpbetétet. Elvileg csonthóra kiváló, ez sok csúszás közeli helyzetben hasznos volt, de egészen jól bírja a friss havat is.

img_20190303_160121.jpg

A hőingadozás és napsütés miatt a hóréteg teteje szinte állandóan csúszós

A másik hasznos felszerelés a zsíros arckrém. Eleinte kételkedtem a hasznosságában, aztán rájöttem, hogy nem hülyeség. Ahogy látom, a finn lakótársam is ilyesmit használ.

A legvészesebb hideg, amit megértem az volt, hogy a sapka alól kilógó hajam megfagyott, és a szempilláimon is kis jégkristályok jelentek meg. Ezt valószínű a kilélegzett párának köszönhettem, mivel az arcom elé húzott sálon is ugyanezek a kis jégkristályok jelentek meg a -20 fokban.

Finnországban egyébként, a kellő hideg esetén, lehetséges a befagyott tavakon való autózás.

Ennek megvannak a szabályai, amiket KRESZ táblák is jelölnek. Itt Rovaniemiben inkább csak a motoros szánokat illetve a sífutókat engedik a befagyott folyójukra. A folyón kutyát sétáltatók, sífutók, vagy nordic walkigolók egyébként mindennapos látvány. Az egyik nap én is kipróbáltam a sétát a folyón. Meglepő, hogy azon a helyen, ahol Finnország leghosszabb folyója, a Kemijoki összefolyik a legnagyobb mellékfolyójával, ott simán lehet a „vízen járni” télen. Természetesen, sztereotipikus módon a finneket a hideg sem riasztja el a biciklizéstől, vagy megfelelő hóviszonyok között a sífutó felszereléssel való közlekedéstől. Sok esetben a bicikliknek egy különleges, vastagkerekű fajtája, az un. „fat bike” van ilyenkor használatban, ami megkönnyíti a nehéz terepviszonyok közötti haladást. Az idősebbek pedig a nálunk használatos „banyatank” egy szántalpas vagy kerekes változatát használják. A szántalpas előnye, hogy azzal roller-szerűen lehet siklani a havas úton.

dsc_0416.JPG

dsc_0418.JPG

 dsc_0413.JPG

 dsc_0390.JPG

img_20190317_172017.jpg

Ami az autókat illeti, másik "déli" szemmel érdekes, de logikus jelenségre lettem figyelmes. A parkolókban álló autókat pedig lehet tölteni. Kis, kulccsal nyitható póznák állnak az egyes beállóknál, és az ott rendszeresen parkolók, segítségükkel tölthetik a parkoló járműveket, míg újra útnak indulnak.

img_20190305_120543.jpg

A hideg telet egyébként a szép és visszafogottan meleg nyár kompenzálja. Kevés szebbet tudok elképzelni a finn nyárnál. Az erdőkben nyílnak a bogyós gyümölcsök, amiket a kirándulók szeretnek leszedni, de sok helyen vannak kis büfék, ahol a piros gyümölcsök levéből készült üdítőket ihatjuk. Az erdős területek kis tavai mellett álló „mökkik” (nyaralók) pedig mérhetetlen nyugalmat sugároznak. A szaunázás utáni vízbe ugrálás mellett kajakozhatunk vagy úszhatunk is bennük. Ugyanakkor a helyiek azt is elmondták, hogy tavaly olyan extrém nyár volt, amikor az egyik héten nem ment 35 fok alá a nappali hőmérséklet. Ilyenre eddig nem nagyon akadt példa… Az élet szinte teljesen megállt, és mindenki a környékbeli tavak partján keresett enyhülést.

dsc_0180_h.JPG

56252837_1396210333852883_7482920498171478016_n.jpg

Ha már a nyárról van szó, szerintem akkor is a rétegesség a legjobb döntés. Az otthon megszokottakhoz képest itt, általában, hűvösebb van. A finnek lehet, hogy már igen nyárias ruhákban szaladgálnak az utcán, de az sokszor nekünk tavaszinak megfelelő időjárás. Viszont, mikor teljesen kisüt a nap, hirtelen elég meleg tud lenni. (Izlandon mondják, hogy ha nincs jó idő (nyáron), akkor várj még öt percet. Ez sokszor más északi országokban is igaz.) Szóval kicsit az a nehezen eldönthető öltözködésű idő, mint nálunk a tavasz.

dsc_0112.JPG

A bejegyzés trackback címe:

https://asarkcsillagalatt.blog.hu/api/trackback/id/tr814744501

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása