Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Mesterségesintelligencia-őrök Kína VIP börtönében

2019. április 05. - ferenck

Ha valamelyik rab meg akarna szökni a kínai Yancheng börtönből, jobban teszi, ha minél előbb próbálkozik. Az intézmény ugyanis többhónapos munka után hamarosan beüzemeli intelligens megfigyelőrendszerét, és az MI a bebörtönzöttek minden mozdulatát, még a cellákban töltött órákat is monitorozni fogja.

Szakértők szerint az új megoldással a szökés kvázi lehetetlen, másrészt viszont komoly negatív hatással lehet a rabok lelkére. A Yancheng intézményben ráadásul nem akárkik, hanem az ország legismertebb, leggazdagabb elítéltjei töltik büntetésüket.

kinai_borton.jpg

Egyfajta VIP börtön.

Az új rendszer személyeket állandóan nyomon követő kamera- és érzékelő-hálózatból áll. A kamerák és a szenzorok adatait mesterséges intelligencia dolgozza fel. Azonosítja minden egyes rab arcát, elemzi a mozdulataikat. Napi beszámolót készít róluk, és megjelöli, ha valakinél szokatlan viselkedésformákat észlel.

„A gép gyanúsnak tarthatja, ha például valamelyik rab egy ideig fel-alá járkál a cellában, és humán őr általi közeli megfigyelést, ellenőrzést javasolhat” – magyarázza Meng Qingbao, a projekt egyik vezetője.

kinai_borton0.jpg

Nem ez az első eset, amikor büntetés-végrehajtási intézetek vezetői „okossá” igyekeznek tenni létesítményüket. A Hongkongi hatóságok februárban jelentették be börtönöket biztonságosabbá tevő, a rabok biztonságára is ügyelő technológiák helyszíni implementálását.

A yanchengi rendszer valószínűleg ezt a célt is szolgálja. Ha a Meng példájában szereplő rab önpusztító szándéktól vezérelve jön-megy a cellában, cselekedete megjelölése és az őrök általi ellenőrzés megakadályozhatják ebben, azaz a rendszer nemcsak a szökések meghiúsításával foglalkozik, hanem a rabok mentális és fizikai egészségi állapotára is figyel.

Zhang Xuemin, a Pekingi Nemzeti Egyetem pszichológiaprofesszora szerint a rendszer „mindenképpen befolyásolni fogja” a rabok elmeállapotát. Ő nem pontosított, egy korábbi amerikai kutatás szerzői viszont igen: a folyamatos megfigyelés növelheti a stresszt, személyek szorongásszintjét, miközben csökken a másokba vetett bizalom.

A rabok mentális egészsége lenne az „intelligens” börtön ára?

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr9314737745

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása