2019. már 10.

Oroszország az internetcenzúra útjára lép Kínát véve alapul  

írta: R Judit
Oroszország az internetcenzúra útjára lép Kínát véve alapul   

 

branden-tate-355634-unsplash.jpgMár beszámoltunk Nektek a Kínában lévő internetcenzúráról és hogy ez olyan weboldalakat érint, mint a Facebook, Google, Twitter és az Instagram. A „Great Firewall” nevű cenzúra program szabályozza milyen weboldalakat és appokat lehet látogatni, illetve használni. Ami Kínában történik nem egyedülálló eset és nem is kell messzire menni az internetcenzúra egy újabb példájáért: Oroszország egyike szintén a legvitatottabb országoknak e kérdéskörben. 

Vlagyimir Putyin orosz elnök egy olyan új törvényt sürget, amely lehetővé tenné, hogy az interneten csak olyan tartalmak jelenjenek meg Oroszországban, amelyek előzetesen jóváhagyásra kerültek. Az orosz elnök javaslatát jelenleg az Orosz parlament alsó házában vitatják. A tervezet alapja egy olyan „szuverén internet” és központok létrehozása, amelyek lehetővé teszik a Kreml számára, hogy figyelemmel kísérjék az orosz interneten átfolyó forgalmat és hogy blokkolhassák vagy kiszűrjék a nekik nem tetsző dolgokat. A törvénytervezet felszólítja az internetszolgáltatókat, hogy hozzanak létre olyan eszközöket, amivel az orosz internetet (Runet) le lehet választani a globális internetről.

Putyin szerint erre azért van szükség, hogy megvédhessék magukat egy új, sokkal agresszívabb amerikai nemzeti kiberbiztonsági stratégiával szemben. Putyin ekképpen nyilatkozott a törvénytervezetről: „Minél nagyobb a szuveneritás, a digitális területen is, annál jobb. Ez egy nagyon fontos terület!”. Azonban, ha közelebbről megnézzük, Oroszországban is egy Kínához hasonló internetcenzúra látszik körvonalazódni, amelyben a Kreml mondhatná meg, hogy ki milyen oldalakat látogathat. Oroszországban eddig is volt példa arra, hogy weboldalakat és appokat blokkoltak, gondoljunk csak a Telegram esetére, amit azért tiltottak be, mert az app létrehozói nem voltak hajlandók információkat kiszolgáltatni az appot használókról. Vagy ilyen eset volt a tavaly februári Facebook bojkott is, amikor a Facebook behódolva Putyin akaratának Oroszországban elérhetetlenné tette az ellenzéki vezető Alekszej Navalni posztjait és fényképeit, melyekben korrupcióval vádolta Putyint és pártját. 

Annak ellenére, hogy Putyin óriási fölénnyel nyerte a tavaly márciusi választásokat, egyre nagyobb kritikával szembesül az adóemelések, a növekvő árak, a bércsökkenések és most az internetcenzúra miatt. Oroszország már most szigorúan ellenőrzi az olyan hagyományos médiumokat, mint a televízió és az újságok, úgy tűnik, hogy a következő állomás az internet lesz, méghozzá Kína modelljét másolva (már régóta létezik az orosz "Facebook" is Vkontakte.ru néven).

Sokan, közöttük politikusok is, kétségbe vonják és kritizálják a tervezetet, mondva, hogy nem akarnak Kínához hasonlóan blokkolt honlapokat és keresőszavakat.

A Freedom House Internet szabadság listája Oroszországot már az egyik legrosszabb országba sorolja az internetszabadságot alapul véve. „Az orosz hatóság folytatta azoknak a törvényeknek a kidolgozását és végrehajtását, amelyek lehetővé teszik a kormány számára, hogy korlátozzák a politikai ellenzékkel, az ukrán konfliktussal és az LMBTQ közösséggel kapcsolatos tartalmak és weboldalak elérését.” – írta a csoport a legfrissebb jelentésében.

 

 

Forrás:

https://www.vice.com/en_au/article/gyakjx/russia-is-building-its-own-version-of-chinas-great-firewall

https://www.makeuseof.com/tag/russia-ban-telegram/

 

 

Szólj hozzá