Bezzeg a mi időnkben...

NAGYIgazságok

NAGYIgazságok

5 dolog amit ne mondj a nagyinak és az unokának

2019. március 10. - nagyigazsagok

Biztos mindenki fel tud idézni számtalan olyan esetet, amikor kínosan érezte magát a nagymamájával vagy az unokájával való beszélgetés során. Sokszor nem is vagyunk tudatában annak, hogy apróságokkal mennyire meg lehet bántani a másik felet. Ezek a beszólások az egyik fél számára játékos semmiségnek, a másik embernek viszont komoly kritikának tűnnek. A mai cikkünkben összeszedtünk 5-5 olyan kifejezést, amit érdemes elkerülni a nagymamáknak az unokákkal való beszélgetés során és fordítva. 

 

5 dolog, amit ne mondj az unokádnak

 

1. Kitettem a Facebookra azt az aranyos kiskori képedet, amikor meztelenül pancsoltál a fürdőkádban

Ez a mondat az olyan nagymamákra jellemző, akik egész nap az interneten lógnak és napi szinten többször posztolnak vagy osztanak meg különböző dolgokat. Az unokáknak érdemes a nagyi tudtára adni, hogy hol a határ, amikor családi képeket osztanak meg a másik fél tudta nélkül. Érdemes tisztázni a nagyival, hogy csak akkor rakhat ki képeket a család bármely tagjáról, ha azt előzetesen jóváhagyta az illető, ezzel elkerülhetőek az ilyen kínos szituációk. Persze, ha szülők vagy nagyszülők is rajta vannak a közösségi oldalakon, akkor nem árt úgy beállítani sem a Facebookot, hogy jóváhagyáshoz kösse a megjelölést a képeken.

2. A nővéred/bátyád sokkal jobb tanuló volt, igyekezz Te is olyan lenni, mint ő

Szerintünk ezt nem is kell nagyon túlragozni. Ilyet egyik nagyinak sem szabadna mondani az unokáknak, akkor sem, ha nagyon hatásos motivátornak tűnik. Ezzel csak az unoka önértékelését lehet a sárba tiporni és ellenszenvet kiváltani a nagymama iránt. A destruktív kritika helyett érdemes inkább a pozitív dolgokat megdicsérni és ezzel hatni a gyermekre. 

3. Miért nem tudod megbecsülni azt a sok játékot/ruhát? Bezzeg én örülhettem a Te korodban, ha egy szép ruhám volt és néhány kis játékom.

A nagymamák sokszor elfelejtik, hogy a kisunokáknak fogalmuk sincsen, hogy milyen volt a hiánygazdaság és a szegénység közepette élni a múlt évszázad közepén. Nekik teljesen természetes, hogy minden, amire szükségük van szinte azonnal megadatik nekik. Sokszor éppen pont, hogy az nagymamák kényeztetik el a gyerekeket a sok ajándékkal, amit az alkalmakra vesznek nekik. Persze mi sem tanácsoljuk az elkényeztetést, csak szerintünk ennek a kifakadásnak nem sok értelme van. Inkább dicsérjük meg a gyereket, ha elpakolta a játékot és összehajtva tette el a ruhákat a szekrénybe. Legyünk következetesek abban, hogy mikor kinek a feladata összepakolni a gyerekszobában. 

4. Miért nincsen még barátod/barátnőd? Bezzeg Én a te korodban már... avagy Ha én fiatal kislány/kisfiú lennék, biztos téged választanálak.

Szerintünk ez az egyik olyan mondat, aminek sosem szabadna elhagynia a nagymamák száját, még akkor sem, ha bevett szokás ez szinte az összes nagyszülő részéről. Egy egyszerű "Mi a helyzet a fiúkkal/lányokkal?" kérdés is megteszi és nem kell kioktatni az unokát, ha nem nekik tetsző válaszd ad erre a kérdésre. A nagyszülők feladata, hogy megértőek legyenek.

5. Egyél már rendesen, még elfogysz itt nekem!

Ennek a beszólásnak az ég világon semmi értelme sincs. Ha vékony unokánk van és ez egyszerű alkati dolog nála, nem betegségből fakad, akkor tényleg azt képzeljük, hogy rendben van megtömni néhanapján? Pontosan tudja a szervezete, hogy mennyi táplálékra van szüksége és annyit meg is fog enni kérlelés nélkül. 

 

5 dolog, amit ne mondj az nagyinak

 

1. Ne félj már annyira nagyi, a számítógépet nem tudod elrontani, nem lehetsz ilyen béna!

Habár a mai fiatalok már mobiltelefonnal a kezükben születnek és hamarabb tanulnak meg internetezni, mint járni, a nagyszülők nagy lemaradásban vannak ezen a téren. Ha azonban az unokák a lenézés és szúrós megjegyzések helyett belátják, hogy a nagyszülők számítógépezésre való tanításához nagy türelem és megértés szükséges, akkor hamar megtanulhatják az alapokat. És a nagyszülők hálásak tudnak lenni minden segítségért, amit ezen a téren kapnak a szeretteiktől és ismerőseiktől.

2. Ezt Anya sokkal finomabban főzi meg otthon.

Ilyet egy nagyinak sohasem szabad mondani. Nagyon sok nagyszülő érzékeny a főzőtehetségére még akkor is, ha nem minden ételt ő készít el a legfinomabban. Ha nem ízlett az étel, attól még nem kell leszólni a nagymamát, máskor kérj olyat ebédre, amit tudod, hogy ő készít el a legjobban.

3. Te ezt úgysem érted, már máshogy működik a világ.

Nagyon meglepődnének az unokák, ha tudnák, hogy mennyire hasonló volt 50-60 évvel ezelőtt a világ. Habár az internet és a technológiai fejlődés miatt szinte rá sem lehet ismerni a környezetünkre, de életünk alapvető menete és problémáink nagy része ugyanaz mint a nagyszüleink idejében. Nem szabad élből elutasítani a nagyik véleményét, mert később úgyis be fogjuk látni, hogy e legtöbb dologban igazuk volt. Megspórolhatunk vele néhány felesleges veszekedést.

4. Nagyi, már megint könyvet vettél karácsonyra?

Ajándék lónak ne nézd a fogát. Szokták mondani. Semmit sem illik kritizálni, amit ajándékba kapunk, főleg nem a nagyszüleinktől. Máskor inkább finoman ad a tudtára, hogy mire vágysz, mert sokszor nincs ötletük a nagyszülőknek. 

5. Ilyen idősen is szoktak szülinapi bulit tartani az emberek?

Attól, hogy a nagymamád már az utolsó életszakaszában jár még ugyanúgy szereti, ha megünneplik. Kiváltképp érzékeny ez a téma azoknál a nagyszülőknél, akik szégyellik az életkorukat. Azt javasoljuk, hogy ne viccelj sohasem a nagymamád életkorával. 

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyigazsagok.blog.hu/api/trackback/id/tr4914675306

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása