Élet a kertben

Ágyások kialakítása.

2019. február 21. 21:32 - pg72

Mikor kertészkedésre adtam a fejem, első alapgondolatom volt, hogy ágyásokban fogok termeszteni. Adott volt a kialakult "gyepes" terület, ebből szakítottam ki az ágyásokat. Kijelöltem a helyüket, majd kapával leszedtem a felső gazos, gyökeres réteget. Az így kialakult terület felásásra került, majd a kezdeti évben komposzt híján nagyrészt istállótrágya lett bedolgozva. Előnye volt, hogy az ágyások közötti utak füvesek maradtak, sáros időben is normálisan lehetett közlekedni rajtuk.

209101.jpg

Következő lépés az ágyások körbeszegélyezése volt bontott téglával. Ehhez a téglákat több helyről guberáltam össze. Szétnéztem otthon, a szomszédban, ismerősöknél, valamint a falu határában volt egy kijelölt terület, ahová építési törmeléket lehetett lerakni. Én oda nem vittem, hanem hoztam, az autó csomagtartójában, többet fordulva.

220101.jpg

Ez a folyamat két évig tartott, második évtől már komposzttal is el tudtam látni az ágyásokat. Közben elméleti alapon egyre jobban foglalkoztatott a magaságyás gondolata. Igazából a talajjal nem volt probléma, fekete, homokos, viszonylag jól művelhető. Csigák sem voltak a kertben, egyszerűen érdekelt a téma. Miután eldőlt, hogy néhány ágyás helyére próbaképpen készítek magaságyást, következő dilemma az anyaghasználat lett. Fával szeretek dolgozni, de tartósabb megoldásban gondolkodtam, valamint a visszatérő festés sem vonzott. Anyagi megfontolásból is a zsalukőre esett a választás. Ezt sok internetes böngészés előzte meg, rengeteg lehetőség felmerült.

A leendő építmények helyén már voltak ágyások, így ezekből kiemeltem a felső 20-30 cm, már trágyázott, komposztozott talajt. A kialakult gödröt feltöltöttem gyengébb minőségű földdel, majd tiszta földdel kialakítottam a zsalukövek alatt egy vízszintes sávot. A méretet úgy alakítottam, hogy mindkét oldalról kényelmesen elérjem a közepét, ez kb. 120 cm. szélességet jelent. Hosszát a rendelkezésre álló terület határozta meg, az első ágyások esetében 2,5 méter lett. Leraktam az elegyengetett, tömörített (megtaposott) földre a zsaluköveket, szintbe és vonalba igazítottam őket. Az alsó sor alja a terepszintre került.

099101.jpg

Macerás rész következett, a zsaluköveket földdel töltöttem fel, tömörítettem, majd kötésbe rakva újabb sor zsalukő következett. Jött a réteges feltöltés, az aljára fás szárú anyag került, kapóra jött a kivágásra ítélt csavartfűz lombkoronája. Vékony réteg föld, majd vakondháló gyanánt csibedrót következett. Ismét föld, majd egy réteg falevél. Mivel itt még az alsó sor zsalukő szintjén voltam, diófalevél került bele, az állt rendelkezésre. A felső részére föld, fűnyesedék, valamint az ágyásokból kiemelt föld lett visszatöltve.

100101.jpg

111101.jpg

115101.jpg

132101.jpg

Négy ágyás készült ezzel a módszerrel, egy év után kissé átépítésre kerültek. A pozitívumokat nem sorolom, ami miatt újragondoltam őket: a felső sor zsalukőben hamar kiszáradtak a növények. Nem akartam elveszíteni azt a helyet, melyek a zsalukő sor tetején voltak, de ez a kis terület minden oldalról betonnal volt határolva, így hamar kiszáradt. Némi gondolkodás után a felső sor zsalukövet lecseréltem, erről külön bejegyzésben fogok írni. Többévnyi tapasztalat után amit még nem így csinálnék, az a csibedrót. Az elképzelés jó volt, azonban a vékony anyag kb. öt év alatt megadja magát, az egyik ágyásba már feltúrt a vakond. Ha nagyon unatkozni fogok, kiszedem a földet, és lecserélem műanyag vakondhálóra, de ez még odébb lesz.

140101.jpg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://eletakertben.blog.hu/api/trackback/id/tr8114634928

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása