eur:
392.83
usd:
366.53
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk
Tarnowskie Góry, 2018. január 15.A lengyel Központi Bányászati Hivatal környezetvédelmi osztálya próbarepülést végez egy drónnal a dél-lengyelországi Tarnowskie Góry városban 2018. január 15-én. A korszerű műszerekkel felszerelt, távirányítású repülő szerkezet a bányászváros levegőjének minőségét hivatott ellenőrizni. (MTI/EPA/Andrzej Grygiel)
Nyitókép: Andrzej Grygiel

Figyelem: érkezik az új dróntörvény, ez lesz benne

Egy 1998-as jogszabályt küld nyugdíjba, ez év közepén léphet érvénybe.

Már a kormány előtt van a dróntörvény - írja Beol.hu. A szakemberek segítségével megalkotott szabályervezet egy 1998-as passzust írhat felül. Ez év közepétől lehet majd életszerűbb feltételek mellett "pilóta nélküli légi járműveket" használni.

Jelenleg

egy drón reptetéséhez elvileg 30 nappal előtte a HM honlapján keresztül eseti légi kérelmet kell leadni, a jövőben viszont elég lesz mindössze a repülés előtt fél órával jelenzi a szándékot egy mobilapplikáción keresztül.

Ez nagy könnyebbség lesz a szabadidős és üzleti célú drónhasználók számára.

A tervekben szerepel, hogy a 2 kilónál könnyebb gépek esetében lesz használható az alkalmazás, az adatokhoz pedig hozzáfér a honvédség, a rendőrség, a TEK és a katasztrófavédelem is.

A biztosítók is örülhetnek majd, ugyanis a felelősségbiztosítás kötelező lehet majd a kopterekre - ez minden gépre vonatkozna.

A "jogosítványok" terén a helyzet a következő: szabadidős tevékenységkor továbbra is csak a belterületen való reptetéshez kell tanúsítvány, míg az üzletszerű felhasználáskor minden esetben.

Magánterület feletti repülés esetén 30 méteres repülési magasságig a tulajdonos, bérlő vagy a terület használójának engedélyével lehet csak reptetni.

A légtér a magyar állam tulajdona, tehát egy-egy telektulajdonos elvileg nem korlátozhatja a felette áthaladó légi forgalmat. A tervezet a lakott területek feletti repülést nem köti külön hatósági engedélyhez, ám csak akkor lehet ezeken a területeken drónt reptetni, ha a kisrepülő rendelkezik olyan fedélzeti berendezéssel vagy jól látható festéssel, ami lehetővé teszi, hogy nappali fény mellett is megfelelően látható legyen.

A reptetőnek megkülönböztető ruházatot kötelező viselnie - például láthatósági mellényt -,

ami egyértelművé teszi a lakosság számára, hogy ki irányítja az eszközt. Egy uniós szabályzat kötelezővé teszi az ütközésgátló és az automata landolási funkciót is.

Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×