Búzavirág Kovászműhely

Búzavirág Kovászműhely

Pityókás kenyér, avagy a krumpli reneszánsza

Hagyományos krumplis kenyér, újragondolva

2019. január 24. - Búzavirág Kovászműhely

img_20190124_110819.jpg

A krumplis kenyér igen közkedvelt térségünkben. Ki ne hallott volna a például a székelyföldi pityókás vert kenyérről? Mi most egy pici új hullámot vittünk a burgonyás kenyér receptünkbe, nem belekeverjük, hanem egy mostanában népszerű módszerrel összehajtogatjuk a tésztával a burgonyát.

Hozzávalók:

180 gr kenyérliszt BL80

150 gr rétesliszt

30 gr teljes kiőrlésű rozsliszt

220-250 gr víz (lisztünk minőségétől függően)

100 gr érett búzakovász (80%-os víztartalmú,)

12 gr só

2 ökölnyi héjában főtt lisztes krumpli

 

Elkészítés:

Tervezett dagasztás előtt 8-10 órával kovászt frissítek, pulton hagyom érni. Csak 100 gr kovászra lesz szükségem, ezért érdemes az anyakovászomat is frissíteni egyúttal, és kalkulálni azzal, hogy egy része mehet a hűtőbe. Például: Frissítek 50 kovász-80 víz-100 liszt arányban, és amikor duplázott, kimérem belőle a 100 gr kovászt, a többit pedig beteszem a hűtőbe.

Összekeverem a lisztet és a vizet egy tálban, amiben dagasztani fogok. Letakarom, és kb 2 órát állni hagyom. Emiatt kevesebb időt fog igénybe venni a dagasztás.

A két szem megmosott krumplit felteszem főni héjában. Én szoktam mikrózni is, ha sietek: megmosom, majd megszurkálom egy éles késsel a krumplit, belerakom egy kis nejlon zacskóba, csomót kötök rá, és beteszem 6 percre. Amikor az idő lejárt, kiveszem a zacskóból, hagyom kihűlni, és egy kis lyukú reszelőn lereszelem.

A 2 óra elteltével előkapom a liszt-víz keverékemet, hozzáadom a kovászt és elkezdem dagasztani. Kb. öt percig dagasztom, majd hozzáadom a sót, és a sóval is dagasztom öt-tíz percig, amíg szép fényes lesz a tészta-

Ezután áttehetjük egy hideg vízzel kiöblített tiszta tálba, de maradhat az eredeti dagasztótálban is. Rögtön meghajtogatjuk úgy, hogy a szélei kívülről középre kerüljenek. Közben forgatjuk a tálat alatta. 30-40 perc múlva újra megismétlem a hajtogatást. Közben mindig vizezem a kezemet, hogy ne ragadjon rá a tészta.

És most, hogy a kedvenc balett-tanárnőm szavaival éljek: „jön izgalom”, laminálni fogok! A krumpli hajlamos ellágyítani a tésztát, és erre számítok is, ezért nem akarom, hogy belekeveredjen a tésztába a krumpli. Hát fogom magam, és összehajtogatom vele. Előkészítem a munkapultomat: olyan felületre van szükségem, amit lehet vizezni. Alaposan letisztítom, aztán vizet spricnizek rá. Erre öntöm ki a tésztát, hablapát segítségével, és vizezett kézzel elkezdem kihúzogatni, mint egy rétest. Most is segítségemre van a youtube, instagram, a bűvös szó „dough lamination”.

Majd még két hajtogatás következik, de most úgy hogy középen megemelem a tésztát, és hagyom, hogy a szélein levő tészta bekerüljön a középrész alá. Ezt a műveletet a tészta négy oldalán végigviszem. Instán, youtube-on „coil fold” (pl.Trevor J.Wilson is alkalmazza) néven találtok róla  videókat. ekkorra a tészta már körülbelül duplázódik.

Az érett tésztát kiborítom az enyhén lisztezett munkapultra és előformázom cipóra, majd újabb 20 percre magára hagyom. Ekkor már szépen kell tartsa magát, nem folyik szét az asztalon. Előkészítek egy szakajtót, kibélelem rizsliszttel alaposam megszórt konyharuhával. A tésztát cipóra vagy veknire formázom, és belehelyezem a szakajtóba. Letakarva még két órát kelesztem, vagy hűtőbe teszem 8-10 órára. A végső kelesztés módja függ, hogy mikor tudom kisütni a kenyeret, hogyan fér bele az időbe.

Legszebb kenyerek vaslábasban sülnek, mert ez esetben a kenyérben lévő gőz nem tud kiszökni a lefedett vaslábasból. Ha nincs vaslábasom, tepsi is megteszi, ez esetben a sütőteret be kell gőzölni, amikor a kenyér bekerül a sütőbe.

Tervezett sütés előtt a sütőt a vaslábassal fel kell melegíteni 250 fokra, ez fél órát, vagy egy órát is igénybe vehet, ez sütőfüggő, ki kell tapasztalni. A tésztát sütőpapírra borítom, tetszőlegesen bevágom majd beemelem sütőpapírral együtt a forró vaslábasba. Kell egy jó sütőkesztyű, nehogy megégessük magunkat. Fedőt ráteszem, 15-20 percet sütöm így, majd leemelem a fedőt, és tovább sütöm kb 30-35 percig 230 fokon. ez is sütőfüggő, látom, ha szép szíve van, lehet, hogy előbb készen van. Akkor tudom, hogy kész a kenyér ha az alját megkopogtatom, akkor kongó hangot ad ki.

Ebből a mennyiségből egy kb 600 grammos cipó fog kerekedni!

 img_20190124_135733.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://kovaszmuhely.blog.hu/api/trackback/id/tr1814587024

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása