Tudomány

Ókori macskatemetőt találtak

Régészek egy csoportja négyezer éves macska- és szkarabeusz-múmiákat tárt fel az egyiptomi Szakkara közelében.

A mumifikált állatmaradványokat a szakkarai nekropoliszban, az V. dinasztiát alapító, időszámítás előtt 2500 évvel uralkodó Uszerkaf fáraó piramiskomplexumának közelében azonosították – számol be az MTI. A szakértők szerint a leletek több mint négyezer évesek lehetnek. Az egyik sírban egy bronz macskaszobrot is felfedeztek, amely az egyik ókori istenséget, Básztetet ábrázolja.

Az ősi egyiptomiak hitvilágában a macskák különleges helyet foglaltak el a túlvilági életben. A szkarabeuszok ugyancsak vallási jelentést hordoztak, egyebek mellet a napisten Ré szimbólumának is számítottak.

Musztafa Vaziri, az egyiptomi régészeti tanács vezetője szerint a mumifikált szkarabeuszok valóban ritkaságnak számítanak.

Az ókori Egyiptomban az elhunytakat azért mumifikálták, hogy megőrizzék testüket a túlvilági életre, az állatokat viszont rendszerint áldozati céllal konzerválták. Az Uszerkaf-piramis közelében most hét szarkofágra bukkantak a kutatók, ezek közül három tartalmazott macskamúmiák.

Fotó: Facebook/ Ministry of Antiquities وزارة الآثار

A szakértők a helyszínen tovább folytatják az ásatásokat. A régészek a közelmúltban egy újabb sírkamra ajtaját is azonosították, ezt a következő hetekben nyithatják fel.

Kiemelt fotó: Facebook/ Ministry of Antiquities وزارة الآثار

Ajánlott videó

Olvasói sztorik