Kövérít a gyors fogyókúra

A „Hogyan fogyjak gyorsan?” kérdést írják be a legtöbben egy bizonyos internetes keresőbe. Azonban az „egészséges fogyás” keresőszavakkal már nem sokat próbálkoznak.

Holott dr. Katona Evelin, endokrinológus szerint a tartós fogyás titka az egészséges életmód.

Miért nem eredményesek a gyors fogyókúrák?

Az emberek többsége szeretne gyorsan fogyni. Vajon tudják, hogy a villámdiéták döntő része elhízáshoz és kövérséghez vezet? Ugyanis a gyors súlyvesztés nem csak egészségtelen, de szinte biztosan beindít egy ördögi kört és jojó-effektushoz vezet. De hogyan is működik ez a folyamat?

„Amikor a test kevesebb energiához jut, mint amennyit igényel, használni kezdi a tárolt energiáit. Első körben a glikogén készletekhez nyúl, mert ezeket könnyen glükózzá alakíthatja. Az emberi test fő glikogén raktározói a máj és az izmok. Ha ez a forrás kifogy, a test elkezdi lebontani az izmokban található aminosavakat. Végül, amikor már a glikogént és a nem életfontosságú fehérjéket is felhasználta, csak akkor „nyúl” a zsírokhoz” – ismerteti dr. Katona Evelin.

A glikogén és a fehérje azonban vizet tartalmaznak, tehát ha vesztünk belőlük, vizet veszítünk. A villámdiéták egyik legnagyobb csapdája, hogy az elején bekövetkező gyors fogyástól belelkesülnek a fogyókúrázók, holott a leadott súly döntő része víz.

Ahhoz, hogy kb. fél kiló zsírt leadjunk, közel 3.500 kilokalória „deficitre” van szükség. A probléma az, hogy mire a szervezet eljut addig a pontig, hogy elkezdje felhasználni a zsírraktárakat, addigra már jelentős energiadeficitje van a villámdiéta miatt, ezért lelassul az anyagcsere.

elhizas2

Miért lassul le az anyagcsere?

A lelassult anyagcserének számos oka lehet. Fogyókúránál az agy hypothalamus nevű része érzékeli a zsírraktárak változásait és lelassítja az anyagcserét, hogy visszaszerezze a vesztett energiát. Ráadásul mire ehhez a szakaszhoz érünk, az aminosav- és fehérjeveszteség izomveszteséghez is vezet, és minél kevesebb az izom, annál lassabb az anyagcsere.

Ekkor áll be egy komoly stagnálás a súlyvesztésben, ami persze sok diétázó kedvét szegi. Ha pedig ekkor valaki feladja a szigorú diétát, gyorsan sok súlyt szed fel, ugyanis az agy arra utasítja a testet, hogy minél több energiát raktározzon. Ráadásul a csalódás sokszor még komolyabb túlevést generál.

Mára már bebizonyosodott, hogy a fogyókúrák rövidtávú hatásai hosszú távon nem fenntarthatók.

A hízásnak, fogyásnak hormonális oka is lehet

Dr. Katona Evelin szerint nem lehetséges egészséges fogyást gyorsan produkálni.

A tartós, kiegyensúlyozott súlyvesztéshez megfelelő táplálkozás, mozgás és kielégítő alvás szükséges – vagyis egy teljes életmód.

A heti maximum fél-egy kilós fogyás az a tempó, amely fenntartható, tartós súlyvesztést eredményezhet.

Ha valaki másfél kilónál többet fogy egy hét alatt, feltétlenül keressen fel egy orvost. Ugyanis a gyors súlyvesztés erősen növeli a csontritkulás, a depresszió, az alvászavarok és egészségügyi problémák esélyét. Az akaratlan súlyvesztés mögött hormonális problémák is állhatnak, például pajzsmirigy rendellenességek, vagy kezdődő cukorbetegség.

Természetesen a hízás hormonális hátterét is érdemes megvizsgálni, hiszen számos betegség oka és tünete is lehet a súlygyarapodás. Kifejezett elhízás esetében feltétlenül meg kell vizsgálni az anyagcsere működését és amennyiben hormonális okokra derül fény, el kell kezdeni a kezelést. Hosszútávon így megindulhat a testsúly visszarendeződése, amit persze ebben az esetben is megfelelő életmóddal lehet támogatni.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.