szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szövetségesre találhat egymásban az amerikai és európai vezetés a nagy webes vállalatok túlzottnak vélt hatalma elleni küzdelemben. Most egy olyan dokumentum jutott az amerikai sajtó kezébe, mely a Donald Trumpnak nem tetsző Facebook és Google elleni "ráhatás" eszközének tűnik.

Donald Trump amerikai elnök rendszerint bírálja a közösségi média szereplőit, egy ideje pedig a Google is a céltábláján van, mert a keresőóriás szerinte manipulálja a találatokat, és csakis ő ellene szóló híreket jelenít meg.

A Google később közleményben határolódott el az elnök szavaitól, Trump azonban nem állt le, egy vele készült későbbi interjú során fokozta a helyzetet. Az amerikai elnök arról beszélt, hogy a Google, a Facebook és a Twitter mind nagyon problémás cégek, és sok embert ismer, akik úgy vélik, e vállalatok megsértik a trösztellenes törvényeket, mert a konzervatív hangoknak alig adnak teret. Trump akkori kijelentései üres fenyegetésnek tűntek csupán, ám a Bloomberg által megszerzett, állítólag a Fehér Házból származó elnöki dokumentum ennek ellentmondani látszik.

A hozzájuk került rendelettervezet szövetségi nyomozást rendel el különböző vállalatok ellen. A dokumentumban sem a Google-t, sem a Facebookot nem nevesítik, ám a portál szerint az abban foglaltak egyértelműen a Trumpnak nem tetsző cégek ellen irányulnak. A szöveg azt is elrendeli, hogy a hatóságok vizsgálják meg a trösztellenes törvények esetleges megsértését egyes online platformok esetében.

A Fehér Ház helyettes szóvivője, Lindsey Waters közleményében cáfolta, hogy a dokumentum a hivatalos folyamatok része lenne. Azonban a The Washington Post egy magas rangú tisztviselőt idézve azt írja, a rendelettervezet olyannyira létezik, hogy csak jóváhagyásra vár.

A milliárdos felhasználói tábora mellett az Instagram képmegosztót és a WhatsApp üzenetküldőt is tulajdonló Facebook esetében egyébként már Európában is felmerült az, hogy túl sok hatalom összpontosul a kezében, és talán szét kellene darabolni. Mark Zuckerberg májusi európai parlamenti meghallgatásán a Liberálisok és Demokraták Szövetsége EP-frakcióját vezető Guy Verhofstadt vetette fel, hogy bár Twitter és a Google is meghatározó szereplők, de ez valójában csak az internet egészét nézve igaz, a közösségi hálózatok esetében mára szinte a Facebook az egyeduralkodó.

Ha szeretne tudni a fejleményekről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.