Egy francia szabály miatt nem nevezhet új filmjével az Oscar-díjra A stylist rendezője

Pedig az Doubles vies remek kritikákat kapott

Egy francia szabály miatt nem nevezhet új filmjével az Oscar-díjra A stylist rendezője - Oscar-díj 2019

Vannak olyan helyzetek, amikor hiába sikeres egy film, és hiába fordul meg több jeles fesztiválon is, esélyt sem kap arra, hogy Oscar-közelbe kerülhessen. Így járt az Olivier Assayas által rendezett Doubles vies (angolul Non-Fiction) című francia film is, ami egy hazai szabályozás miatt nem pályázhat a rangos elismerésre.

Assayas az elmúlt években két nemzetközi sikereket elérő fesztiválkedvenc filmet is készített (Kristen Stewart főszereplésével): A Sils Maria felhőit 2014-ben és A stylistot 2016-ban. Az előbbiben szerepelt a francia színészistennő, Juliette Binoche is, aki ismét együtt dolgozott a rendezővel; új filmjükben Binoche szerkesztőként próbál megküzdeni a könyveket felváltó modern technológiával és a kapuzárási pánikkal.

A Doubles vies az A-kategóriás Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon debütált, emellett bemutatták a Telluride filmfesztiválon és a Torontói filmfesztiválon is, jövő hónapban pedig a New York-i fesztiválon vetítik. Nagyon ritka, hogy egy film négy nívós fesztiválra is meghívást nyer, így teljesen magától értetődő volt, hogy Franciaország ezt az alkotást jelöli a idei év legjobb külföldi filmjének járó Oscar-díjára.

Mivel franciák a 1993-ban nyertek utoljára ebben a kategóriában, Assayas pedig az egyik legnépszerűbb rendezőjük, még inkább lábon lövésnek érződik, hogy a Doubles vies nem került be azon francia filmek közé, amikből végül az egyiket nevezi majd az ország a külföldi filmes kategóriába. A Doubles vies eleve nem pályázhatott, ugyanis egy hazai szabály kimondja, hogy csak olyan filmmel lehet nevezni az Oscarra, amit szeptember 30-a előtt bemutattak a francia mozikban.

A szabállyal az a legnagyobb probléma, hogy ha egy filmet bemutatnak szeptember 30-a előtt, már nem versenyezhet az őszi fesztiválokon, márpedig a legtöbb rendező számára a szakmai elismertség miatt fontos részt venni ezeken az eseményeken. Ugyanezért nem lehetett jelölni 2013-ban a nemzetközileg elismert Adèle életét is, most pedig egy újabb külföldi sikereket elérő film látta kárát a merev szabályozásoknak.

"Ha az a lényeg, hogy a legnagyobb nemzetközi megjelenéssel rendelkező külföldi filmet prezentáljuk [az Oscar-gálán], akkor elég abszurd dolog figyelmen kívül hagyni azokat az alkotásokat, amiket széles körben bemutatnak az Egyesült Államokban az úgynevezett díjszezonban" - fejezte ki véleményét a szabályokkal kapcsolatban Assayas.

Kommentek