szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már a Bibliában is komoly szerepet kapott a szex, de az ókorból, középkorból is számos szexbotrányt ismerünk. A cölibátust sajátosan értelmező Bakócz Tamás esztergomi érsek például imádta a nőket, annyira, hogy ő volt az egyik első szifiliszes beteg Európában.

Hogyan vonul végig az emberi histórián a szexualitás, és hogyan befolyásolta azt? Erről beszélgetett a Klubrádióban Kopcsik István, a Történelemtanárok Egyletének alelnöke. Bár a történelemkönyvekben nem találni róla túl sokat, a szexualitás végigvonul az emberi histórián a maga hagyományaival, a hozzá kötődő társadalmi és biológiai szokásrendszerrel. A történelem tele van hatalmas szerelmekkel, olyan férfiakkal és nőkkel, akik koruk szabályrendszereit megszegik, ami aztán történelemformáló erővé válik – mondta Kopcsik.

Már a Bibliában szereplő Dávid és Salamon is ebbe a körbe sorolható, akiknek több száz fős háremeik körül számos botrány alakult ki, majd jóval később az arab kalifátus és a szultanátusok kora is ebbe a vonalba illeszthető. Érdemes megemlíteni az antik világot is, amelynek sok, és talán még több hírhedt szereplője volt, ami a nemi élet krónikáját illeti. Az egyik ilyen Néró római császár volt, akitől kortársai szerint csak a legyek voltak biztonságban, más senki, így testvére sem.

A keresztény Európa sem maradt ki a szexualitáshoz kapcsolódó skandalumok történetéből. Az egyház nem nagyon tudta kezelni a szexualitással kapcsolatos szabályszegéseket, sőt szinte törvényszerűnek tekintette a prostitúciót. Aquinói Szent Tamás például úgy látta, hogy a prostitúció nélkülözhetetlen, olyan, mint a palotákban a szennyvízcsatorna. Szent Ágoston pedig arról értekezett, ha nem volnának a pénzért szexelő embertársaink, akkor a parázna vágyak tombolása lerombolná a társadalmat.

Kopcsik megjegyezte, hogy a cölibátus intézményét gyakran úgy értelmezte az egyház, hogy az nem szexuális tilalmat jelent, csupán annyit, hogy a papoknak nem lehet hivatalos felesége. Így gondolhatta Bakócz Tamás esztergomi érsek is, aki nagyon szerette a nőket, és az egyik első szifiliszes beteg volt Európában. A feltehetően a frissen felfedezett Amerikából behurcolt, szexuális úton terjedő kór kezelésére a pápa egy velencei orvost küldött hozzá, aki higannyal és életmódjavallatokkal próbálta gyógyítani a hatvan év fölött járó egyházi méltóságot. A doktor egyik rendelvénye az volt, hogy nagy hatalmú páciense szakítson időt napi egy nyugodt közösülésre.

Bár több korszakban és kultúrában a homoszexualitás volt az egyik legüldözöttebb nemi irányultság, ez is végigvonul az emberi történelmen. Sőt, egyes időkben és helyeken, így az ókori Hellászban mondhatni, virágzott a párkapcsolatoknak ez a formája. Szabályok azonban a görögöknél is voltak, azt például, aki a törvényes felesége helyett egy hetérát választott, bíróság elé állíthatták, egyes források szerint így járt az athéni államférfi, Periklész is, bár ebben nagy része lehetett a politikának is – mondta a történelemtanár.

A tejes műsort itt lehet meghallgatni.