10 ok, amiért imádtuk Bud Spencert

A legendás színészre emlékezünk

10 ok, amiért imádtuk Bud Spencert
Az alant olvasható írásunk eredetileg 2016. június 29-én jelent meg az IGN Hungaryn.

2016. június 27-én elhunyt a legendás Carlo Pedersoli, vagy ahogy talán többen ismerik: Bud Spencer. Művésznevét kedvenc söre (Budweiser) és színészének neve (Spencer Tracy) ihlette, és eleinte főként spagettiwesternekben láthatta a közönség, hiszen miután felhagyott az úszással, és a vízilabdával, színészként folytatta pályafutását.

A nagy áttörést a spagettiwestern-korszak második hulláma jelentette számára, amit lényegében ő és egy bizonyos Terence Hill indítottak útjára a 70-es évek legelején Az ördög jobb és bal keze-filmekkel, melyek egyúttal a legnagyobb sikereik is voltak a tengerentúlon. Ami pedig Európát illeti, nos... Nem hinnénk, hogy lenne olyan ország, ahol legalább a lakosság fele ne ismerné a nevüket. Főszereplőtársával Az ördög jobb és bal kezén kívül még 17 filmben okoztak sok kellemes percet a rajongóiknak.

Mi most összeszedtünk 10 okot, hogy miért is szerettük annyira ezt a nagy melákot, aki hasonlóan nagy szeretettel gondolt magyar rajongóira is:

1) Ő csak tisztességes lótolvaj szeretett volna lenni

De hiába, mert nem is megy az olyan könnyen a vadnyugaton, pláne, ha az embernek van egy öccse, aki csak a bajt keresi. A legendás páros első komolyabb sikerében megmutatta, hogy hogyan lehet az erőszakos vadnyugaton erőszak nélkül alkalmazni az erőszakot... A fegyverek ropogása helyett csupán a pofonok hangjától volt hangos a buja legelő, melyről a kapzsi őrnagy minden áron el szerette volna üldözni a jámbor telepeseket.

2) Mindig úriember módjára viselkedett az asztalnál

A világ legbénább útonállóiként nem csupán segítettek egy, az útja során elakadt családon, még egy kis pénzt is adtak nekik a kisgyerek orvosságára. De hát nem is várhatnánk mást két álruhában ténykedő titkosügynöktől, akik nem sokkal később egy pazar bemutatkozást is eszközölnek a közeli város puccos éttermében. Zabálás még soha, és azóta sem volt ennyire vicces.

3) Ő mondta, hogy "rablótámadás", mert az ő hangja mélyebb

Bud Spencert nemcsak a zseniális filmjei miatt szerették oly' sokan Magyarországon, hanem szinte elválaszthatatlan szinkronhangja, Bujtor István orgánuma miatt is. A Bűnvadászokban is ő, és Terence Hill szerepében Újréti László szolgáltatták a rablóból pandúrrá váló duó magyar hangját, akik 86 fokos vérüknek hála a piát is egész jól bírják.

4) A férfikórus megkerülhetetlen tagja volt

Persze énektudásán volt még mit csiszolni, és a karmester utasításait sem sikerült dekódolnia, de egyéniségével kétségkívül feldobta az énekkar aznapi próbáját. Az egész világgal megismertették a sör-virsli versenyt, és középkori lovagok módjára, noha nem lovon, hanem motoron ülve küzdöttek meg az őket üldöző rosszfiúkkal.

5) Neki csak a Puffin adhatott erőt és mindent lebíró akaratot

Még a tengerre sem utazhatott ki állandó társa nélkül, noha eredetileg nem volt benne a terveiben, hogy valaki mással is meg kell osztania hagymás babját. Ezen sorok írójának a Kincs, ami nincs az egyik legmeghatározóbb filmélménye gyerekkorából, és a mai napig jóízűen tud röhögni a Village People-klón kalózcsapat megleckéztetésén.

6) Ő volt a hús a hamburgerben

Egyik utolsó nagy sikerükben a páros ismét titkosügynöknek adta ki magát, és egy világméretű terroristatámadást akadályozott meg. Szóval elmormolhatunk egy imát - akár hasbeszélve is -, hogy az emberiség tudatában azóta is léteznek a számok, mert nélkülük a magyar válogatottnak sem tudtunk volna szurkolni az EB-n. Számok nélkül ugyanis egy futball meccset sem lenne értelme végignézni, és még egy üveg sört sem tudnánk rendelni telefonon... Köszönjük Bud!

7) A világ minden pontján feltalálta magát

Még ha éppen külön utakon is jártak állandó társával, akkor sem veszett el a nagyvilágban. Piedone, a nápolyi rendőrség legendás nyomozója Olaszországban, Hong Kongban, Egyiptomban, és Dél-Afrikában is otthonosan mozgott, és megoldott minden útjába kerülő bűnügyet. Igaz, hogy ehhez néha csak a testi erejére volt szüksége, de hát a 70-es években még más szelek fújtak.

8) Szinte minden sportágban otthonosan mozgott

Mivel az életben is nagyon sokat jelentett számára a sport, természetesen a filmvásznon is kipróbálta magát benne, többek között autóversenyzőként, bokszolóként és amerikai focijátékosként is. Hiába növesztett termetes pocakot, ez nem akadályozta meg őt abban, hogy emberfeletti teljesítményeket érjen el abban, amit éppen csinált. Szkanderben pedig egyenesen verhetetlen volt...

9) Tökéletesen értett a szambázó fenekek nyelvén

Bud Spencerből és Terence Hillből sosem volt elég, így hát amikor fejenként rögtön kettőt kaptunk belőlük, madarat lehetett volna fogatni velünk. Brazíliában Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedóként kérte fel saját amerikai hasonmását, hogy segítsen elsimítani egy ronda ügyet, ő pedig csodás szaxofonjáték közepette tette rendbe az embert, aki balga módon Tangónak hívatta magát a szamba városában.

10) És persze tudott sirályul is

Bár megfogadta, hogy soha sem fogad, a Terence Hill által játszott öccse (mint két tojás!) mégis elcsábította, hiszen szüksége volt egy kis segítségre a zseniális hamiskártyás Görög ellen. Persze ő csak a kamionját szerette volna visszaszerezni becsületes munkával: például amikor fagyit mért, soha nem spórolta ki belőle a pisztáciát. De 137 millió tölcsér fagylaltot azért már ő sem vállalt be.

Isten veled Bud, a világ szegényebb lesz nélküled. Köszönjük a számtalan remek filmet, melyeken neked hála nőhettünk fel. Mindnyájunknak hiányozni fogsz!

Kommentek