A mediterrán diéta a fogantatást is segítheti

Az egészséges táplálkozási irányelvek nem egységesek, mivel minden ember más és más, mindenkinek más az ideális étrend, így nem beszélhetünk egy adott mintáról, amit követni lehetne. Vannak azonban különböző megelőző, egészségmegőrző étrendek, amiket ajánlani tudnak a szakemberek, mint például a cikkünk főszereplője is, a mediterrán diéta.

Mediterrán diéta jellemzői

A mediterrán diéta a dél-európai országokra jellemző étkezési szokások összessége. Alapja a rengeteg zöldség és gyümölcs, valamint előtérbe helyezik a teljeskiőrlésű gabonákat, magokat, dióféléket. Fehérjeforrásként fontos szerep jut a tejtermékeknek és a szárazhüvelyeseknek, kevesebb a sovány húsoknak, de tartalmaz sok halat. A fő zsiradék az olívaolaj, mely lehetőség szerint a legkevésbé feldolgozott minőségben kerül az asztalra. Szerepel még az ajánlásba egy mérsékelt borfogyasztás is, amit várandós nőknek jobb elhagyni, de természetesen az étrend e pontját megkerülve is tapasztalható a pozitív egészségben betöltött szerepe. A vörös húsok és a finomított szénhidrátok, a bőzsírban sütés, a feldolgozott félkész és kész termékek kerülendőek. Nagyjából ezen alapokra épül fel a mediterrán diéta, de ehhez hozzá tartozik még egy-két körítés. Az aktívan eltöltött szabadidő, a sport jelenléte is fontos tényező, valamint az a tény, hogy a déli népek egyszerűen csak több időt töltenek az étkezéssel, a sziesztával, élvezik az ételeket enni, nem kötelező érvényű, tápanyag beviteli tevékenységként tekintenek rá (jobb esetben). Természetesen a mediterrán diéta nem egyenlő az olaszéttermek, túlnyomóan nehéz tésztaétel választékával, tehát ne pizza és spagetti legyen az ebéd és a vacsora minden nap. Szerencsére ma már rengeteg szakácskönyv és blog foglalkozik ezzel a témával, így biztos találunk a saját ízlésünknek megfelelő ételeket.

Hatása a terhességre

Tehát lehetne mit tanulni az étkezés kapcsán déli szomszédjainktól, és ezeket az elemeket egész nyugodtan be lehet építeni egy terhesség előtt álló, terhes vagy szoptató nő étrendjébe. Annál is inkább, mert egy friss kutatás kimutatta, hogy a terhességet megelőző hat hónapban mediterrán diétát követő 35 évnél fiatalabb nők esetében eredményesebb volt a lombikbébi beültetés, mint a diétát abszolút nem követő társaik körében. Ezenkívül azt is megfigyelték, hogy az élve születések aránya is magasabb volt a diétát követők között. Ez valószínűleg a magas antioxidáns tartalomnak, a jótékony élelmi rostoknak, a vitamin és ásványi anyagban gazdag élelmiszereknek, valamint az állati eredetű zsiradékokat felváltó olívaolaj jótékony összetevőinek és a halakban található omega-3 zsírsavnak köszönhető. A mozgás és a kellemesen, nyugodtan elköltött ételek is segítenek a közérzetünknek és a szervezetünk jó működésének. 35 év felett a jótékony hatás már nem mutatkozott ilyen élesen.

Útravalóul

A mediterrán diéta követése nagymértékben hozzájárulhat egy egészségben eltöltött terhességhez, valamint a lombikbébi program eredményes kimeneteléhez. A friss zöldségek és gyümölcsök, az olívaolaj, a teljeskiőrlésű gabonák, a magok, a szárazhüvelyesek, a tejtermékek és a zsírszegény baromfi és hal mellett a mozgás és a nyugodt hangulatú étkezések jellemzik ezt az étrendet. Szánjunk időt magunkra, az étkezésünkre, az ételeinkre, hogy mi magunk és a születendő baba is a legjobbat kapja.

Lakosné Kölb Noémi
Dietetikus

Forrás

https://www.uptodate.com/contents/healthy-diet-in-adults?search=mediterranean%20diet&sectionRank=1&usage_type=default&anchor=H24&source=machineLearning&selectedTitle=1~36&display_rank=1#H24 (2018)

http://otszonline.hu/cikk/mediterran_etrend_es_fogamzokepesseg?utm_source=newsletter&utm_medium=orvostovabbkepzo_szemle_hirlevel&utm_campaign=21448

Ha tetszett a cikk kövesd a blogot, a "Mit eszik Anya?" csoportot a facebook-on, ha kérdésed, észrevételed van a témával kapcsolatban írj hozzászólást, vagy üzenj. 

További jó olvasgatást!

A bejegyzés trackback címe:

https://miteszikanya.blog.hu/api/trackback/id/tr9513674896

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Többet szeretnél tudni? Iratkozz fel hírlevelünkre!

Mit eszik Anya?

Üdvözöllek a blogon! Dietetikusként azzal a céllal kezdtem neki ennek a blognak, hogy hiteles, tudományos alapokon nyugvó, de mindenki számára könnyen érthető és elsajátítható információkat, tippeket adhassák át. Három gyermekes anyaként pedig az a célom, hogy segítsek sorstársaimon :)

Friss topikok

süti beállítások módosítása